| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca lumina sa fie un efect secundar al intunericului?

31 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Intuneric=lipsa totala a luminii!
Cum poate lumina sa fie un efect secundar al intunericului cand e exact pe dos?

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Mai Apasule, de unde stii tu asa de sigur? Poate ca Einstein se insala, te-ai gandit la asta? Se stie ca teoria relativitatii emisa de el a fost demontata de un pusti. Eh, ce zici?

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria relativitatii spune in principiu ca universul e flexibil, si ca limita superioara a vitezei un corp nu o poate depasi pe cea a luminii ...si daca se incearca acest lucru, se poate realiza calatoria in timp, si mai precis in viitor!
Nu stiu cat de demontata a fost teoria asta.fiindca nu avea cum sa o puna in practica!
Deci atat timp cat nu a demonstrat fizic ca un vortex intre 2 puncte din univers nu sunt posibile.si ca viteza luminii poate fi depasita. teoria lui einstein ramane valabila!
Desigur ca toate povestea asta are si chestii pe care nu le intelege nici dracu...dar in principiu se considera ca are dreptate!
Si ca sa nu o mai dam in sf, chestia cu absenta totala a luminii e la mintea cocosului ca e adevarata!
Intunericul nu exista.intunericul este doar absenta luminii! Punct
Si ce ai spus tu acolo.ar fi fost adevarat daca ar fi fost INVERS!
Nu ai ce sa schimbi la un principiu fizic elementar!
si da. poate ca einstein s-a mai inselat...dar nu la chestia cu absenta luminii ...pentru ca pana si eu un pusti plictisit de 16 ani, isi da seama ca e logic ca e adevarata
peace dude

| Rapplex a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a fost demontata de nici un pusti. Pustiul doar zicea ca el crede ca e ceva gresit, si s-a pus so recalculeze.Dar ai mai auzit cumva ca a terminat si nu stiu eu?

| anonim_4396 explică (pentru Rapplex):

Totul este gresit!
http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741

| anonim_4396 explică (pentru Rapplex):

Pai, oamenii de stiinta nu stiu nici in ziua de azi care-i treaba cu gravitatia laughing Ma bag la un vin fiert, sa ma mai incing putin. Poate, intre timp, Vaticanul va recunoaste ca Hubble este in proprietatea papei de la Roma big grin

| Rapplex a răspuns (pentru anonim_4396):

"Poate, intre timp, Vaticanul va recunoaste ca Hubble este in proprietatea papei de la Roma " Vaticanul doar influenteaza informatiile ce ajung la oamenii ca mine si ca tine, ca sa nu isi dea seama crestinii fanatici ca s-a descoperit viata microscopica pe Marte si sa nu se creeze razboaie religioase.Auzi tu sa se fi discutat la TV pe tema asta mai mult decat cateva secunde? Cum ar fi ca un crestin sa realizeze ca "Doamne ajuta-ma!" nu are efect si ca adevaratii dumnezei sunt cei ce conduc din umbra?

| anonim_4396 explică (pentru Rapplex):

Raplexule, daca iti plac documentarele hyper-tari, iti recomand asta:
http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741
http://video.google.com/videoplay?docid=-307198015401224128
Tare ma tem :)) ca te va lumina, mai mult decat crezi;)

| Rapplex a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sustin de mult aceste teorii, dar sunt intampinat cu "Satanistule, necredinciosule, o sa arzi in Iad s.a.m.d.". Omul are dreptate cand spune ca am intrat in Evul MediulaughingInca sunt foarte putini ce accepta realitatea dovezilor adunate pana acum, deoarece oamenii din urma nereusind sa inteleaga fenomenul, l-au transmis mai departe pe "intelesul" lor.Eu le-am spus multora ca Teoria Astronautilor Antici este explicatia dezvoltarii creierului, crescand de 3 ori intr-un timp extrem de scurt.Am mai spus si ca azi avem tehnologia inseminarii artificiale, deci cum a ramas Maica Domnului gravida pentru mine nu mai reprezinta un mister.Acum pe bune, doar in idiot ar crede ca Piramidele(precizie imbosibil de obtinut azi, aranjate fix dupa o anumita constelatie de pe cer) au fost construite de oameni ce trageau pietre de zeci de tone cu sforilaughing. Primul loc in care as cauta civilizatii extraterestre, ar fi in constelatiile dupa care sunt aranjate piramidele.Inca ceva, in scrierile grecesti, se relateaza ca "Templul lui Zeus"(nava extraterestra), se ridica cateodata la cer cu zgomote si flacari in jur, si era argintiu cu luminite pe pereti(ei le spun bijuterii, smaralde)laughing.Si CERN-ul e influentat de Vatican, doar pentru ca e la un pas sa descopere adevarul. Observi ca pregatirea oamenilor pentru un contact cu extraterestrii se pregateste, fiindca e posibil sa fie cat mai curand.Vaticanul a anuntat acum o luna(aproximativ), ca extraterestrii exista si sunt fratii nostri, creati de D-zaulaughing))).Si mare surpriza(pentru mine nu), idiotii chiar cred dumalaughing

| anonim_4396 explică (pentru Rapplex):

Una dintre fazele tari, a fost cand Haramein a pus o melodie (in timp ce discuta despre portalurile din soare), cantata de un evanghelist, undeva la o intrunire religioasa. Versurile erau bestial de explicative stiintific, dar bietul credincios habar n-avea ca el canta de fapt despre ceva care este (dupa mintea lui) in totala contradictie cu credinta pe care o striga pe scena laughing Pana si Biblia este plina de descrieri ale unor civilizatii aflate cu mult inaintea noastra laughing

| Rapplex a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru videoclip, mi s-a confirmat ca nu am gresit crezand asta.

| harciog a răspuns:

Este imposibil sa nu existe posibil.

| Skylar a răspuns:

Oarecum da,putem defini intunericul ca materie neagra, si putin posibil sa devina materie, care mai tarziu emite radiatie

| shadovv a răspuns:

Exista ceva numit fizica. Prin ea se pune in evidenta existenta fotonului si a electronului, deci a spectrului electromagnetic. Intunericul este lipsa acestor particule/unde. Nonexistenta intunericului nu atesta existenta acestor particule/unde. Punct.

| DakotaRoyse a răspuns:

Lumina este absenţa întunericului, nu un efect al ei.

| DanAmarandei a răspuns:

Lumina este o radiatie electromagnetica, o manifestare de energie, nu un efect secundar.

| anonim_4396 explică (pentru DanAmarandei):

Faci si tu, cum fac altii pe la rubrica "Religie", repeti teorii fara sa incerci a le intelege.
Urmareste acest material http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741
Daca nici omul asta nu-ti schimba perceptia despre ceea ce stiai pana acum...

| DanAmarandei a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga prietene, sa stii ca nu prea ma avant in a sustine teorii pe care nu le inteleg. Tocmai pentru ca cineva care cunoaste (si nu ma refer aici la Nassim Haramein din link-ul pe care l-ai postat) ma poate contrazice justificat. Si, fara suparare, intrebarea este absurda! De ce intrebi de lumina si nu de radiatiile roentgen, sau gamma sau microunde? pentru ca e mai cool spectrul vizibil, asa cum oamenii sunt cea mai cool specie? Chiar stiu ce vorbesc, te sfatuiesc pe tine sa te interesezi de Coolidge! Contrar lui Haramein (pe care, desigur nu am stat sa-l urmaresc 4 ore), omul asta a creat prima lumina de laborator, si iti explica si tie cum sa o realizezi practic (desigur, poti sa desfaci un tub roentgen dentar sa observi unul gata facut). Faptul ca metamorfozezi o forma de energie in alta (de pilda diferenta de potential = tensiune in lumina) nu are cum sa fie efectul secundar al intunericului. E un non - sens. Intai incearca sa pricepi foarte clar ce inseamna lumina! E ca si cum as spune ca mersul tau pe jos (transformarea energiei potentiale in cinetica) este un efect secundar al statului pe loc. Poti sa stai pe loc si apoi sa te misti, poti sa stai pe loc dupa ce te-ai miscat, dar nu te misti ca si "efect secundar" al faptului ca stai pe loc, nu e nici o conditionare intre cele 2. Comprende?

| Shaddar a răspuns:

Poti defini lumina fara intuneric?

| anonim_4396 explică (pentru Shaddar):

winking Good point! Trebuie sa ne raportam la ceva, nu?

| Richard11 a răspuns:

Nu

| anonim_4396 explică (pentru Richard11):

Argumenteaza, te rog!

| Richard11 a răspuns:

Lumina nu are cum sa fie compatibila cu intunericu ca si cum ai zice sa se uneasca dumezeu cu satan cand vine lumina dispare intunericul si cand vine intunericul peste lumina lumina nu dispare.

| Anonymus123 a răspuns:

Nu cred...funda?

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus123):

Funda? Nu cred big grin

| Kazimir a răspuns (pentru Anonymus123):

Îți dau eu funda dacă faci un numar de streaptese la bară la webcam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am alta intrebare...cum de ai ajuns la aceasta intrebare, doar prin simplul fapt ca Einstein a gresit o teorie, doua, noua? Sau vrei sa cauti alte explicatii, la unele fenomene ce au fost definite in timp, iar tie nu-ti mai convin?
Ok, deci teorie: intunericul si efectele sale secundare. Daca ii dam de capat jur ca vreau si eu o jumatate din Nobel.O bag si eu la favorite si iti zic ca nu/da, ah stii ca sunt unele materiale, fiinte, care emit lumina in prezenta intunericului? efect secundar? nu cred...raman sceptic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bai drace, m-a pocnit intrebarea asta intr-una dintre emisfere, in timp ce urmaream un documentar stiintific pe Eurosport2. laughing
Vorbind la modul serios, nu inteleg de ce spun toti ca lumina face si drege. Ce mama dracului, de ce n-ar fi invers?
P.P. Lasa ca o sa scormonesc eu pe net, sa gasesc ceva de discutat!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi interesant de aflat ce parere ai despre ce spune Haramein :)
http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741
http://video.google.com/videoplay?docid=-307198015401224128
Explica pe inteles, in mare parte din prelegere. Vizionare placuta!

| tycho a răspuns:

Lumina nu are nici o legatura cu intunericul, care este o perceptie a omului la fel ca si culorile. Lumina este explicata ca unda electromagnetica/fotoni, se poate masura si poti face diferite experimente. Poti masura si intunericul intr-o anumita masura, dar nu are sens. De ce ai vrea sa stii cate kg nu ai si ce inaltime nu ai? Intunericul este mai mult un 'fenomen' filozofic, el nu prezinta interes real pentru stiinta.

| anonim_4396 explică (pentru tycho):

Omule, gandeste-te bine! Nu asocia intunericul cu paleta coloristica oferita de lumina. Este ca si cum ai asocia un pui de zebra cu pompa de injectie de la un camion euro 2. laughing