| Inferno a întrebat:

Este rau sau bine ce se intampla in filmuletul asta si de ce?
https://www.youtube.com/watch?v=B7Sr6nMpIM0

6 răspunsuri:
| Inferno explică:

In limba romana termenii "bine", "rau","dezgustator" si "normal" au semnificatii distincte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E rău... e o chestie crudă, să fii mâncat de viu. Imaginează-ți aceea senzație. Brr, mă trec fiori!

| 6684464 a răspuns:

Da, e normal la hiene.
Pai nu vedeti ca abia de rup pielea? Cum ar trebui sa omoare animalele de 3-5 ori mai mari ca ele?

| KlibrDM a răspuns:

Dezgustator

| 427269616e a răspuns:

Dat fiind faptul ca oamenii sunt singurele, sau una din putinele specii de animale care au empatie, da. Mi se pare normal. Hiena nu are empatie, deci nu poate sa stie ce se petrece in corpul celuilalt animal. Totodata hiena ucide doar cand este nevoita sa ucida. Nu ucide din distractie, precum omul. Hiena ucide cand are nevoie de hrana, sau cand se simte amenintata. Omul ucide de multe ori pentru amuzament. Un exemplu ar fi luptele cu tauri din Spania, unde taurii sunt abuzati, fiind ucisi cu sabii de catre matadori, intre timp ce cateva sute de persoane aplauda acest "duel."

| Inferno explică (pentru 427269616e):

Ok,deci ce se intampla acolo nu e nici bine nici rau.
Daca hiena ar dobandi brusc empatie ar devenit un lucru rau?
1.) Perceptia unui organism fata de un fapt obiectiv nu poate modifica proprietatile faptului. Daca incep sa cred ca e rau sa faci X asta nu inseamna ca X devine automat rau, pentru ca eu am inceput sa cred asta. Credintele si perceptia subiectiva nu pot modifica realitatea obiectiva.

"Totodata hiena ucide doar cand este nevoita sa ucida"
2.) Nu este adevarat.
Citez:
"Up to 19 spotted hyenas once killed 82 Thomson's gazelle and badly injured 27, eating just 16%"
Vezi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Surplus_killing

"Nu ucide din distractie,"
3.) Sunt destule animale nonumane care ucid din distractie. Asta inseamna ca ce fac ele este un lucru rau?
https://www.youtube.com/watch?v=O0BWPCzPNk4