| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

Este Romania mai putin dezvoltata si din cauza ca este o tara crestin ortodoxa?

32 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Alexsmenaru: Grecia e tara dezvoltata? Mai gandeste-te.
Si-n plus, procentul ala de 99% e din cauza ca pana in 2005 (cand UE i-a obligat sa renunte la aceasta masura), se acorda certificat de nastere si cetatenie greceasca doar daca te declarai cre(s)tin ortodox.
De altfel pana foarte recent, toate cultele din Grecia aveau statut de "tolerate" de catre "sfantul" sinod al Corporatiei Ortodoxe Grecesti.
Grecia este inca o teocratie de jure si de facto.

| Angel0 a răspuns:

Da.Cred ca era mai bine daca eram musulmani. Daca i-am batut pe turci, asa ne trebuie.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu...si asa biserica aduce desti bani la bugey

| miradoniz a răspuns:

Iisus a spus ca cei care îl urmează se vor recunoaște "prin dragostea pe care o împărtășesc"... Dacă ai senzația ca România ca și țară debordează de dragoste; atunci e probabil vina credinței ca a ajuns asahee hee

| Skylar a răspuns:

Nu,pentru ca chestia asta tine la babe nu la oamenii care muncec.Si chiar daca ar fi asa trebuie sa fi retardat mintal sa nu accepti dezvoltarea.

| chelstone a răspuns:

Da, pentru ca unii asteapta sa le pice din cer in loc sa puna mana pe carte. Sunt ignoranti si pun intamplarile din viata lor pe seama lui dumnezeu, fara sa faca o analiza obiectiva si sa ia masurile care se impun. Vi se par cunoscute frazele: ''Asa a vrut dumnezeu'', ''ne bate dumnezeu'' sau mai curand am vazut la TV pe unu' spunand despre o calamitate: ''In orice caz nu e de vina dumnezeu'', astfel de minti nu fac decat cel mult sa stagneze evolutia romaniei, si astfel de persoane sunt multe...

| Kosuchin a răspuns:

Nu chiar.Nu ortodoxia e vinovatul ci biserica ortodoxa, cu toate privilegiile pe care le cere, ideile si actiunile ei.Parerea mea, totusi.

| Kosuchin a răspuns:

Romania nu a fost niciodata "granarul Europei". Cauta despre mitul acesta pe google.

| bamse a răspuns:

In biserica s-a facut scoala secole de-a randul, in biserica au fost primele tipografii, manastirile au adapostit secole de-a randul oamenii pe timp de razboi.

Daca nu aveam biserici si manastiri, probabil am fi incetat sa existam la cum am fost incoltiti din toate partile de adversari puternici.

In anii 1930 eram granarul Europei. Sub regele Carol I ( care avea deviza Nihil Sine Deo - nimic fara Dumnezeu, pe care o puteti vedea la Peles ) ne-am dezvoltat si industrializat.

In intervalul de timp cuprin intre razboiul II mondial si astazi am pierdut statutul pe care il aveam in Europa. Aceasta perioada a coincis cu guvernarea comunista atee ( pana in '89 ) si neocomunista ipocrita de dupa '89.

De aici rezulta ca daca ne vom intoarce la credinta stramosilor avem toate sansele sa prosperam, caci Ap Pavel zice : Cine nu munceste, nici sa nu manance!

Asa ca mare atentie. Priviti obiectiv problema, mai cititi istorie si o sa intelegeti de ce voievozii romani isi riscau vietile prin razboaie iar astia de azi sunt cinici si nu le pasa de nimeni si nimic!

| Dmesss a răspuns:

Daca Romania era o tara musulmana, crezi ca isi exploata petrolul si devenea bogata? laughing

| bluebios a răspuns:

Da exista acesta paralela de exemplu tarile cele mai dezvoltate sunt cele de religie majoritara protestanta (Germania, SUA), apoi urmeaza cele majoritar catolice catolice (Iatalia, Franta, Spania), iar cele mai nedezvoltate sunt cele ortodoxe (Romania, Iugoslavia, Ucraina).

| Bunny a răspuns:

Absolut.Un exemplu foarte bun e construirea a mii de biserici si existenta a doar 400 de spitale(multe de un nivel nu tocmai acceptabil). Daca ajungem sa investim mai mult in toalele si aurul popilor, si in marmura din biserica sau sa le construim case si sa cumparam masini unor barbosi, chiar suntem o tara subdezvoltata.
Sunt de acord cand biserica(aici referire la alte tari) ajuta oamenii.Sunt total contra dar cand vezi ca dintr-o biserica amarata vin oameni(chiar daca a face o fapta buna pentru un loc pe norisor) si vin si ajuta oamenii strazii si fac mereu adunari si donatii, da poti sa zici ca exista si o parte buna.Dar la nivelul tarisoarei noastre deja e manipulare directa si aruncata in fata.Pacat ca multi desi o vad, nu o constientizeaza.
Mereu religia si biserica au fost, sunt si vor fi cele mai puternice arme.happy

| TheJeryk0 a răspuns:

De fapt. Romania este o tara mult mai dezvoltata decat multe altele.
Parintele Arsenie Boca a spus asa : "Nu va parasiti Tara caci ea va lasa cei mai multi mucenici".

| GodBlessYou a răspuns:

Comunistii sunt de vina, uita-te la Grecia, care este o tara dezvoltata(Ortodoxa 99%).

| VladSilviu a răspuns:

Daca nu erau sutele de mii, milioanele de oameni care au bagat in biserici miliarde de euro, da traiam mai bine! si pana la urma cu bisericele astea unde ajungem? la tot mai rau, toti cred in Dumnezeu dar nimeni nu site daca exista cu adevarat, intr-un cuvant. miliarde de euro aruncati pe geam din cauza construirii bisericilor. si nu doar de asta, dupa 4 ani de stat si de bagat bani in buzunar romanii au fost atat de destepti sai mai voteze inca o data, nu mar mira daca ar mai iesi si a 3 oara PD-l-u. hai ca m-am plictisit sa scriu, oricum nu vor citi mai mult de 3 oameni acest coment.
Succes!

| CautNume a răspuns:

Nu.si poate ca asta (ma refer la Biserici) aduci mai multi turisti

| Raphael a răspuns:

Mai ales din cauza asta!

| Bowl a răspuns:

Da,asta e unul din motive.Majoritatea oamenilor cred ca totul se rezuma la credinta,ca daca isi dau toate economiile unui popa o sa le fie bine,ca popa este cel mai mare om cunoscut omenirii.
Dar sincer, cred ca in orice religie erau romanii, tot asa de dusi erau.

| eXtreme21 a răspuns:

Nu, nu are asta importanta!

| DUTCH a răspuns:

Well, dacă ne uităm la vecini şi la economia lor, aş crede că da. dar grecii o duc destul de bine, fiind ortodoxi, dar au şi de ce, din turism. europa estică este mai sărăcuţă din cauza comunismului, nu din cauză că este acaparată de ortodoxism

| Miuriel a răspuns:

Da,deoarece religia noastra e religia adevarata.E mult mai diferita credinta ortodoxa de cea catolica sau restul credintelor... Romania a ajuns o tara neimportanta deoarece multi vor sa o termine, mai exact masonii...

| KeepitSimple a răspuns:

Nu, sincer nu e vina religiei, ci e vina conducerii si a oamenilor care nu se gandesc la tara asta si o fac de rusine cu pretextul : " Traim in Romania! "... Ei nu inteleg ca daca ne plangem nu facem nimic si ar trebui sa ne promovam tara cu mandrie si sa o "reparam" incetul cu incetul, pas cu pas, om cu om, fapta cu fapta. Deci nu, religia ar fi chiar ultimul motiv!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da.Ai observat tendinta romanilor de a se inchina la morti si de a pupa niste icoane? Asta inseamna ca pe romani nu prea ii duce capul.Asta este o cauza pentru care Romania se duce de rapa.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...sau e crestin ortodoxa din cauza ca e mai putin dezvoltata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e sa luam in seama unele din doctrinele crestin-ortodoxe care indeamna la limitarea cunoasterii si la atribuirea necunoscutelor in seama divinitatii, atunci eu zic ca ea contribuie la dezvoltarea culturala si intelectuala a populatiei romanesti. Nu reprezinta o cauza, insa e o corelatie intre cele doua...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

| ERIS a răspuns:

Nu are nicio legatura! Daca nu am fi crestini ortodocsi nu am rezista la tot ce se intampla in Romania! Am scris Romania cu r mic deoarece nu merita sa se scrie cu litera mare! Daca nu am fii ortodocsi nu am putea rezista la tot ce ne obliga parlamentarii sa facem!

| bogdan14_5722 a răspuns:

Atunci de ce Rusia e megadezvoltata si e tot Crestin-Ortodoxa?

| MIRUNA_3089 a răspuns:

Normal ca nuuuuuuuuuangry

| MIRUNA_3089 a răspuns:

Auziti mai... daca ziceti voi ca Romania a ajuns asa din cauza religiei crestina ortodoxa...de ce credeti voi ca la ierusalim numai la noi crestinii ortodoxi se coboara lumina sfanta din cer care nu arde timp de cateva minute nimic si pe nimeni?