| ErrorFound a întrebat:

Este telekinezia posibila din punct de vedere stintific?

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Termenul telekinezie ("miscarea obiectelor cu puterea minti") e o alternativa a psihokineziei. Telekinezia e un fenomen paranormal care presupune influentarea unor elemente pur fizice(spatiu, timp) fara interventia unui element fizic. Telekinezia poate fi folosita pentru a muta ori a modifica starea fizica a unui obiect, ori pentru a influenta diferite sisteme tehnologice (semafoare, generatoare de numere etc).

Scepticii afirma ca telekinezia nu exista cu adevarat si e doar o metoda de frauda, de inselatorie - asta chiar daca persoanele ce dobandesc aceste puteri vin cu explicatii ce au o baza reala solida (invidia omului).

Telekinezie este o prelungire a aura psiho-cinetice.

Telekinezie este o forma de aerokinesis. Acest lucru nu ar fi in considerare pentru levitatie perfecta a unui obiect si atunci cand este activat nu exista nici un sunet. Un obiect plutind prin manipularea presiunii aerului ar fi dificil si neglijent, in loc de plutind in aer, obiectul s-ar invarti probabil.

Telekinezie actioneaza prin controlarea gravitoni. Gravitonul este o particula elementara ipotetica, particula care, conform presupunerilor unor fizicieni, trebuie sa intermedieze interactia gravitationala. Desi nu a fost detectata, prezenta acestei particule se face simtita prin diverse modificari ale energiei cinetice, vitezei, a energiei de repaus a corpurilor asupra carora interactioneaza direct sau indirect.

Oameni cu abilitati :
Nelia Mihailova
Eusapia Palladino
John Chang
Svein Rygh

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu.

| KodrutZ a răspuns:

Atunci cind stiinta isi va accepta limitarile, telekinezia va deveni ceva la fel de normal ca si capacitatea de a face back flip-uri. Nu toata lumea o are, dar cam orice poate sa si-o dezvolte daca isi depaseste barierele mentale.

| RAY a răspuns:

Isi dau o explicatie de ce inventam asemenea lucruri,avem dorinta,fantezia de a crede in lucruri pananormale pentru a le accepta acceptam orice lucru,cei care se opun gasim tot felul de scuze copilaresti, autosugestie, halucinati multe chesti, as putea scrie o carte despre credinta noastra si de ce acceptam lucrurile irationale, nu uita ca cei emotional nu-i si rational pentru ca emotia nu-i in regiunea ratiuni, totul este posibil daca tu vrei asta

| doctorandus a răspuns:

In primul rand, deoarece nu cunoastem toate particulele materiale (de ex. materia intunecata si energia intunecata), nimic nu e absolut exclus, dar din moment ce nimeni nu a castigat milionul lui Randi, este extrem de improbabil ca ar exista oameni capabili de telekinezie.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

A nu cunoaste, in acest caz, este similar cu a nu stii cine se ascunde in spatele usii din debara, poate sa se ascunda un gandac, un soarece, sau chiar un hot, dar este exclusa posibilitatea ca acolo sa se ascunda un mamut. Exagerari prostesti, nu stim anumite lucruri, insa stim sigur lucrurile care sunt imposibile.

| Lizzu a răspuns:

"Cum functioneaza:
-Stai relaxat pe un scaun care are o masa in fata(EX: la birou)
-Relaxeaza-te cat poti tu de mult
-Goleste-ti mintea, descarca-te de stres, astfel incat in minntea ta sa nu ramana decat roata psihica
-Concentreaza-te asupra rotii psihice
-Inchide ochii si imagineaza-ti foarte bine cum roata psihica se invarte.De asemenea, imagineaza-ti foarte bine si sensul in care aceasta se invarte.
-Deschide ochii si vezi cum roata psihica se invarte
-Nu incerca sa o influentezi in vreun fel, astfel se va opri, va incetini sau se va rotii in sens opus.
Ca orice alte abilitati, experienta in telekinezie se dobandeste cu timpul.Lucreaza cel putin 30 minute pe zi, pentru a dobandii experienta."
http://telekinezie.blogspot.ro/

--Stiintific nu stiu. Tine de creier si de energie. Energia persoanei exercitata asupra obiectelor din jur. De ce nu? poate fi real.
Pot exista persoane care au capacitatile creierului astfel formate, alcatuite incat telekinezia e un fenomen normal pentru acea persoana.

-Eu una cred ca in univers e posibil aproape orice, dar fiind limitati de lumea fizica in care traim si in care corpul nostru e adaptat sa functioneze, alte lucruri ce tin de paranormal ni se par total imposibile sau inexistente.

Inca o data spun: de ce nu?

| Kalla a răspuns:

In pseudo stiinta da.