| anonim_4396 a întrebat:

Este universul infinit? Daca nu, ce se afla dupa,, marginea" lui?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Mda...
In 2018 mai exista insi care cred ca ceva care nu a existat dintotdeauna, poate sa fie infinit. big grin
Ok, sanatate, nu mai reiau problema asta, ar fi a suta oara!
Am sa incerc un raspuns mai simplu la partea a doua a intrebarii...

Intre 0 si momentul numit T=10 la puterea -43 secunde s-a nascut Timpul Plank si Dimensiunea Plank, altfel spus, atunci a luat nastere Universul, Timpul si Spatiul.
De atunci, acel Spatiu se afla in expansiune, legat ombilical de Timp, si arata asa cum il vedem astazi.
O sa intrebi: "Expansiune in Ce"?
In NIMIC.
Daca creditezi ipoteza ca Universul in expansiune ar avea totusi un "dincolo", acel "dincolo" NU exista, ar fi NIMIC.
Si mai simplu:
"Dincolo" de spatiul in expansiune, este identic cu "dincolo" de momentul 0.
E ca si cum iti doresti sa te intorci INAINTE de Marea Explozie si prima relatie de cauza-efect de care am pomenit in paragraful al doilea, neexistand un "inainte" ca Timp, si sa "existi" intr-un Spatiu care nu exista inca.

Cine afirma ca Universul a luat nastere "in ceva" si ca se dilata "in ceva", existand deci acel "ceva" in afara lui, sunt convins ca poate demonstra si faptul ca atmosfera Terrei era preexistenta planetei, si ca Terra s-a format in ea. big grin

| MMAV a răspuns (pentru Darkmagic):

Îmi place răspunsul tău dar ăi ofer un punct de vedere puțin diferit celui care a întrebat, presupunând că ar vrea să se distreze puțin cu mintea sa: chiar dacă Universul ar fi finit ori infinit, nu ar avea relevanță observarea doar din punctul de vedere al expansiunii sale.
Exemplu practic: o sferă are un număr infinit de puncte în spațiu și totuși ele sunt cuprinse într-un spațiu finit, pe care îl măsori ca volumul sferei. În realitate, spațiul delimitat de acele puncte infinite ca număr ar trebui să fie infinit, dar tu îl consideri finit pentru că nu te poți raporta la infinit. Așadar, există infinități mai mici, altele mai mari și totuși le compari. Din acest considerent, oare lucrurile finite pot fi vreodată în realitate "finite"?
(Nu susțin că Universul ar fi finit sau nu, asta vei înțelege singur dacă pui mintea la contibuție la întrebrea anterioară).

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu se cunoaste daca Universul este finit sau infinit. Cel mai probabil e infinit.

Daca Universul este finit nu inseamna ca trebuie sa aiba si margini.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca universul se tot extinde, de la big bang pana in prezent, desi ambele sunt valabile -finit, infinit

| Donsavas a răspuns:

Intrebarea ta n are logica. Dacă urmează ceva, tot nemărginit este. El e infinit, căci n ar putea să aibă un capăt de linie. Capăt de linie ai cand stabilesti o suprafață limitata din intreg. Iar intregul e nemarginit pur si simplu. Timpul si spatiul nu se termina. Nu ai un inceput sau sfarsit, ele exista si atat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cred ca ar fi interesant sa urmaresti acest material:
https://www.youtube.com/watch?v=kV33t8U6w28

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Thx, il voi urmari maine cand ma trezesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca este infinit, oricum nimeni nu stie doar ne dam cu parerea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă se extinde e finit. Se extinde pe nimic probabil. Timpul și Spațiul au apărut odată cu Universul. Nu am idee cum ar fi măcar posibil sa fie așa, dar iată ca...se întâmpla.

| Ionut58282856 a răspuns:

Cui ii pasa? Nimeni nu stie si nu e ceva atat de fascinanat

| Anonim9114562123 a răspuns:

Nimeni nu știe.

| AdrienWH a răspuns:

Eu cred ca Universul este infinit.Si dupa el cred ca sunt alte Planete.Cine stie.