| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Esti mandru ca esti roman?

33 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Chestiunea cu mandria nu-si gaseste locul aici, sunt cetatean roman si atat. Chestiunea cu "Mandria de a fi roman", "Mandria de a fi comunist", "Mandria de a fi utecist", "Mandria de a fi muncitor", astea sunt rahaturile reminescente ale unui regim populist dictatorial care sper sa fi apus pentru totdeauna. Mai nou sunt aproape sa devin si cetatean European si nu-mi sare deloc inima din piept.

| Hombre a răspuns:

@Miradoniz, ti-am spus eu ca trebuia sa te faci "poapă", sigur deveneam religios si numai ieseam din biserica pastorita de tine de dragul tău.winking

| EmaS a răspuns:

Sunt mandra ca sunt un copil a lui Dumnezeu.El m-a asezat in aceasta tara, sunt multumitoare ca nu m-am nascut in Africa, sau in alte tari unde oamenilor le lipseste painea pe masa.

nony
| nony a răspuns:

As fi daca ¨roman¨ ar inseamna locuitorul Germaniei.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu-mi vine sa agit drapelul la balcon si nici nu mi se face pielea de gaina cand aud Imnul, deci cred ca nu. E doar o chestiune de determinism, sunt romanca pentru ca independent de vointa mea, m-am nascut in Romania si cam atat.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@miradoniz, tot de determinism e vorba si ca m-am nascut femeie si nu barbat...acum, ar trebui sa ma mandresc cu asta? Asta spuneam, ca iau faptul asa cum este si cam atat.
Iar faptul ca "omul sfinteste locul", sunt convinsa ca se aplica intr-o tara in care nu se fura in halul in care se fura in Romania. Poti sa dai tu din coate pana nu mai poti pentru ca inevitabil, te lovesti de lucruri asupra carora controlul tau este zero si poti sa sfintesti tu pana te plictisesti.

| miradoniz a răspuns:

hee hee eu sunt mândră a fi omhee hee uneori,când deschid o carte,și ma regăsesc în acele rânduri,ma simt ca și cum,aș primi o parte din moștenirea mea de omhee hee pentru ca și eu gândesc la fel,știi poate cum e,ceva de genul,"aș fi scris "Romeo și Julieta",dacă Shakespeare nu s-ar fi gândit mai întâi"hee hee mă regăsesc ca și om în cele bune ca și în cele triste-asta e mai puțin amuzant.
Uneori ma simt mândră ca sunt româncă,dahee hee ca atunci când m-a uit la o omidă, ca sa zic așa. E puțin translucidă, și am senzația ca văd licărind în ea culorile viitorului.Nu știu cum o să iasă până la urma,dar uitându-mă în spate,la istoria noastră,îmi spun ca totuși,cine ne-ar fi dat vreo șansă sa ajungem o țară,sa ne păstrăm limba,cultura și religia? Până acum am reușit să dejucăm defavoarea sorții-de ce nu am continua? suntem făcuți sa luptăm și sa ne batem, în primul rând cu noi înșine, pentru a NU accepta ceea ce ni se spune a fi inevitabil.Ciobanul din Miorița,mi s-a părut întotdeauna,nu accepta nimic-dar se pregătea! Ori, există un citat de Clement Marot, care explică de minune ce vreau sa spun "totul se întâmpla la momentul potrivit celui care știe să aștepte"Istoria noastră este cel mai bun exemplu!

| miradoniz a răspuns:

@Nyxhee hee ei bine, atunci când o să accepți ca da, viața pe pământul ăsta este formată din lucruri independente de voința tahee hee sper ca o sa și înțelegi de ce noi spunem că "omul sfințește locul"hee hee

| miradoniz a răspuns:

"Citatul ala :"totul se întâmplă la momentul potrivit celui care știe să aștepte" se referea că moartea vine de capul ei, sa știi!"-de fapt, nu știu decât că era deviza lui Joseph de Villèle- așa spunea parcă Dostoievski.Deviza familiei lui, Palluat de Besset,este"Animus et prudentia"hee hee Dacă îți place mai mult varianta în latină-ești liber sa o preferihee hee doar nu degeaba am rămas noi"o picătură de latinitate,într-o mare slavă"hee hee nu invidia omida, dar poți sa o admiri-și să te miri! cât de frumos poate fi un fluture sau un arbore înflorit, de îl vedem și îl iubim! dar cu cât mai frumos este omul! dacă Domnul îl vede și îl iubește! Lasă lacrimile sa curgă dacă îți vin-căci dragostea fără suferință nu e mare lucru.Mai ales dragostea de sine. Dacă Dumnezeu există,cei care au fost încercați sunt mai bine acum decât erau înainte. Dacă nu,este așa cum spui tu.Dar eu refuz-am refuzat dintotdeauna sa trăiesc în lume fără Dumnezeu,fără a Îl avea pe El cu mine.Și nimeni nu mi-L poate lua,nici biserica și nici vreun om, doar eu mi-L pot îndepărtahee hee
PS: E mic prețul pe care îl ceri pentru a îți iubi țara.Dar dacă de asta ai nevoie, pentru asta am sa ma rog și eu.Amintește-ți însă de ce ai spus.

| miradoniz a răspuns:

@Nyx iubesc raspunsul tăuhee hee prea multe femei am întâlnit,care au crezut-o pe Simone de Beauvoir,că"nu ne naștem femei-ci asta devenim"!hee hee în ziua de astăzi,lumea și ideile se "globalizează",există deci riscul de a uita-că pentru a schimba ceva, pornim de la ce avem, nu de la ce am vrea sa avem.Principiul stoic,aș zice, al realității mi se pare extrem de important.În ce ma privește, este singurul punct de pornire viabil.Acum,rămâne de stabilit în ce direcție.Este exact ce spune Senecca în cărticica aceea "despre viața fericita",pe care nu mai apuc sa o termin de tradushee hee dar tu,dacă o găsești, citește-o și s-ar putea sa găsești sfaturi de bun-simț, care sa te ajute mai departe.Succes!hee hee cât privește furtulhee hee este puțin amuzant că îl menționezihee hee adineauri venind spre casa m-am supărat pe niște țigani, ca i-am văzut furând-de la cei care au chiar mai putini ca ei! Astăzi am reacționat. Nu am făcut-o întotdeauna și exista un motiv:nu eram pregătită. Exista fragmente foarte interesante în Biblie, pe care eu cred ca românii le-au asimilat foarte bine! Nil Ascetul spune"(De aceea)Moise a ordonat celor care vor sa scape de îngerul exterminator sa rămână la interior"iar voi să nu ieșiți nici unul din casă până dimineață; Căci are să treacă Domnul să lovească Egiptul...nu va îngădui pierzătorului să intre în casele voastre, ca să vă lovească"Ieremia pare să fi dat același ordin când a spus"Să nu ieșiți la câmp, nici la drum să nu plecați, căci sabia dușmanilor și groaza sunt pretutindeni"Întradevăr,este calitatea războinicilor valoroși de a ști(sa discerne) când să avanseze în fața celor care îți vor răul-și când sa se sustragă fără vătămare ambuscadelor. Dar dacă suntem absolut incapabili de a se lupta,mai bine rămânem acasă,asigurându-ne o perfecta securitate(prin isihasm). Astfel a făcut Iosua, fiul lui Navi,despre care este scris că"nu părăsea cortul". Știa întradevăr, din istoria lui Abel, că cei care au ieșit prematur în câmp au fost uciși de rude și prieteni."Ca aș face parte din acei"valoroși luptători"nu aș îndrăzni sa revendic-DAR"Pentru orice lucru este o clipă prielnică și vreme pentru orice îndeletnicire de sub cer/Vreme este să te naști și vreme să mori; vreme este să sădești și vreme să smulgi ceea ce ai sădit/Vreme este să rănești și vreme să tămăduiești; vreme este să dărâmi și vreme să zidești/Vreme este să plângi și vreme să râzi; vreme este să jelești și vreme să dănțuiești/Vreme este să arunci pietre și vreme să le strângi; vreme este să îmbrățișezi și vreme este să fugi de îmbrățișare/Vreme este să agonisești și vreme să prăpădești; vreme este să păstrezi și vreme să arunci/Vreme este să rupi și vreme să coși; vreme este să taci și vreme să grăiești/Vreme este să iubești și vreme să urăști. Este vreme de război și vreme de pace...Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase și la timpul lor". Învățătură strămoșească

| miradoniz a răspuns:

@MasterOfDisasterhee hee e clar,și tu ai nevoie de Seneca! Eu credința mea nu pot sa ți-o dau,dar cred ca dacă l-ai cauta pe El sa te ajute,ți-ar fi mai ușor! dar, dacă nu, măsură de urgență:"viața fericită" de Senecca! serioshee hee

| miradoniz a răspuns:

Lasă-mă tu pe mine, Hombrehee hee și mergi singurel la bisericahee hee că are nevoie de tine.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Sincer,nu,nu sunt.
eu nici nu stiu daca imi voi gasi o slujba dupa liceu, si viata mea aici e(sa nu intru in detalii plictisitoare pentru voi)naspa.

Romania e o tara superba, extrem de frumoasa
uite aici niste poze superbe pe care le-am descoperit azi:
http://www.facebook.com/....../photo.php

dar ce folos atatea peisaje,locuri cand majoritatea romanilor nici nu aud de ele?
nu sunt mandra de scoala de *** pe care o fac,nu sunt mandra de gunoaiele din orase,nu sunt mandra ca nu imi permit sa imi cumpar nimic,nu sunt mandra ca mi-e frica seara sa merg pe strada ca poate ma intalnesc cu o haita de caini care sunt mai mult decat dornici sa-mi testeze viteza de alergare,nu-s mandra de educatoarea fratelui meu care injura copii,nu-s mandra de presedintele care ne spune sa mancam mai putin cand el merge la mare pe banii nostri.
nu-s mandra ca vad la tv pe politicianu x sau y ca zice „nu avem bani" la orice intrebare,apoi se urca in masina luxoasa (oferita de stat, ca de`, trebuie sa-si plimbe curu prin oras )
cumparata din banii celor care muncesc sa-si hraneasca copii.
e normal ca un adult de 15 ani sa gandeasca asa? eu zic ca nu.
imi cer scuze daca ati adormit citindu-mi raspunsul.

| Artemisia a răspuns:

Daca as spune ca da, as fii o mincinoasa rolling on the floor

| morningstar a răspuns:

Ca sunt romanca, nu sunt mandra. Nu-ti vine sa te mandresti cu o asa nationalitate atunci cand te duci in strainatate si esti discriminat din cauza celor care au facut numai rau in afara. Nu poti sa te mandresti cu o asa nationalitate cand conducerea nu ofera nimic.

| chokingvictim a răspuns:

Este stupid sa fi mandru de lucruri care nu le-ai influentat.rasa,etnie,nationalitate,culoare etc.din cauza mandriei asta stupide s-au intamplat multe crime... poti sa fi mandru ca poti sa mergi in maini, ca stii sa faci scheme cu bicicleta dar nu de un lucru la care nu ai avut absolut nici o contributie.

| ankahra4m a răspuns:

Off topic @Ema nu imi vine sa cred ca ai spus asa ceva, faptul ca esti multumitoare lui dumnezeu ca nu te-ai nascut in Africa, sau in alte tari unde oamenilor le lipseste painea pe masa, tot ce pot spune este faptul ca nu te intereseaza de lovitura si greutatile celor din jurul tau. Esti egoista, un crestin egoist. Rusine sa iti fie.

| RфZaημtzα a răspuns:

Sigur!

| summertime a răspuns:

Da,categoric.

| CinevaDiferitDePersoanaTa a răspuns:

Bineânţeles că da! De ce nu aş fi mândru?! Avem o ţară minunată care puţini ştiu să o aprecieze, avem şi noi tradiţii frumoase, locuri turistice fabuloase şi multe altele.
Eu consider că românii sunt cei mai deştepţi cetăţeni deoarece se descurcă în orice situaţie şi nu numai atât...

Tu eşti mândru?

| ICanSeeAll a răspuns:

Nu.Asta e parerea mea.

| redrooose a răspuns:

Imi place ca m-am nascut in Romania: este o tara superba cu oameni primitori si plina de surprize (in ultima vreme din ce in ce mai neplacute). Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara atat de frumoasa si ca vorbesc o limba atat de bogata (ma refer la expresii, la intelesuri, la tonuri).Imi apar tara, dar uneori simti cum te cumprinde un sentiment de deznadejde cand afli ce lucruri "extraordinare" au mai facut conationalii nostri sad

| andramaria73 a răspuns:

Da de ce nu? pentru ca niste oamenii fara minte ne conduc tara. poate ca nu suntem noi prea straluciti dar avem o tara superba si foarte multe traditii.eu am fost in alte tarii si toata lumea stie de hagi sau nadia comanegi si de multi altii

| wqreqwfsaddwqa a răspuns:

Da sunt mandru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce intrebi este total abuurd si imbecil, o spun fara rautate.
Vezi tu, intrebarea ta este nelegitima deoarece nu am avut dreptul sa alegem natia in care sa ne nastem, daca am fi fost francezi iar in spate averi considerabile am spune ca suntem mandrii, daca am fi fost americani vedete am spune ca suntem nadrii ca suntem americani si tot asa.
Prin urmare, avand in vedere cum se trateaza romanii intre ei, dau dovada de xenofobie, ura rasiala, impasivitate fata de oameni saraci, fata spatiul verde, lipsia de educatie, calca valori ale vietii cu picioarele, spun ca nu sunt mandru ca sunt roman.
Nu sunt mandru de vreme ce romanul de astazi tine Crucea intr-o mana aratand cat de crednicnos este, cu gura se lauda si judeca iar in cealalta mana tine sabie cu care taie capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA sunt mandru.Dar sunt si mai mandru ca m-am nascut in Botosani.
Salutari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Chiar foarte mandru! Ce daca niste idioti ne conduc (de fapt asa zic ei, noi facem ce vrem ), la urma urmei poporul o sa isi arate ghiarele nemultumirii si o sa facem ca atunci la Ceausescu.
Romanii sunt cei mai amuzanti oameni, si cei mai talentati din cati am vazut! Avem cele mai frumoase pesaje (care nu sunt intretinute datorita celor care ne conduc ), avem multe potentiale mai mari ca alte tari puternice, dar nu are cine le pune in valoare, cei care ar trebui sa faca asta sunt cei de la parlament, au ajuns acolo?!?, pai bai, sa faca ceva BUN cu tara asta! Dar, din pacate avem si prostii nostri (unii, app, nu fac nici o referire la nimeni ). Sunt mandru!

| sunshine_4741 a răspuns:

Da suntwinking

| AdiMrr a răspuns:

Eeeeee, cand Sandra Isbasa a luat aurul la sarituri da...Dar cand am aflat ce fac romanii din Italia nu!

| ѕєñσяιтα a răspuns:

Da