| RAY a întrebat:

Eu nu inteleg ceva,organismul transforma totul in grasime care apoi o arzi prin exercitii fizice?
tot ce manci fructe,legume,lactate,carne etc, ma refer la toate produsele

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Organismul nu trasforma totul cum tu crezi sau ai spus in grasime.O parte din ce consumam este convertita in anumite substante necesare sidirijate acolo unde este nevoie, alta parte este converita in energie pentru ca de fapt asta facem cind mincam ceva dam organismului energia de care are nevoie plus ceva alte substante la fel de care are nevoie pentru reparatii si intretinere etc.O alta parte organismul o stocheaza pentru ca poate aparea accidente oricind si avem nevoie de enerige ca organismul sa poata functiona in continuare.Sintem exact ca si o masina doar ca noi avem grija de noi singuri.De masina ai tu grija sai pui benzina adica energie, plus ulei apa si altele exact cum face si organismul uman.Deci sa gasit aceasta metoda de stocare si anume grasimea care apoi poate fi usor convertita in energie si alte substante necesare.Cam asta este tot.Deci noi nu mincam si eliminam asa cum sar crede.Prin exercitii fizice sau efort noi de fapt ardem grasimea, adica o transformam in ce am zis mai sus datorita faptului ca depunem acel efort care necesita cumva ceva mai multe substante si energie.Sa arzi de exemplu 300 grame de grasime ar trebui sa alergi 40 de km intruna.Deci slabe sanse sa eliminam ca la tigaia de facut mincare grasimea. Apoi daca ne facem comozi grasimea se tot pune se tot pune si nu o mai poti da jos.De ce? Pt ca deja creierul stie ca are rezerve mari si nu vrea sa le piarda.Este ca si cum tu ai avea milioane si tot vrei sa mai ai si nu vrei sa pierzi nimic.Deci ce arde organismul este de fapt combustibilul pe care il foloseste la intretinrea proceselor metabolice.

| RAY explică (pentru relian):

Te inteleg, sper sa slabesc fac excertiti fizice zilnic

23 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

"Grasimea" se transorma in energie, iar tu consumi energie (creierul consuma vreo 20% din total). App, poti sa slabesti si stand in frig. laughing

Imagineaza-ti un puzzle, tu. Folosind energie pierzi bucati, mancarea, "procesata" de organism, completeaza puzzel-ul (prin metabolism), tot ce e in plus se pune "la camara", pentru mai tarziu (creierul are tendita sa te faca sa mananci mult daca ai mancare la indemana pentru a-si asigura provizii pe mai tarziu in caz de foamete, ce hoţ e), cand iti termini provizile stabilite pentru o zi, organismul incepe sa ia din "camara". laughing

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Avem lăcomia în ADN. : ))

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Cam da. E hoţ creierul, imi sustin afirmatia laughing; incep sa-l vad altfel si ma sperie. Daca te uiti atenta, el e boss-u', pui si coloana, parca e un peste care si-a facut ochi, maini, picioare, si restul pentru a supravietui, asa ca nu-l intereseaza ca te ingrasi si rad niste unii de tine, doar ca se pare ca nu stie ca aia grasi au stomacul si inima marite, iar astea preseaza ficatul, de exemplu.

| ErrorFound a răspuns:

Nu frate, uite cum e treaba:
Organismul absoarbe ce substante ii trebuie si le imprima in celule adipoase. Ai o multime de celule adipoase, chiar daca nu esti gras. Ele se umfla atunci cand le umplii cu nutrienti.
In fine, nu le arzi, ci cand ai nevoie de ele, organismul produce caldura ca sa scoata nutrientii din celule, apoi le transporta la ficat pentru a produce energie. Intelegi?

| RAY explică (pentru ErrorFound):

Acuma da, si dupa ce am citit asta http://www.ecomagazin.ro/cum-ne-a-transformat-evolutia/
metaboslimul nostru nu s-a schimbat de 40000 mii de ani

| usuk a răspuns:

Nu tot, doar surplusul. daca mananci mai mult decat 2500calorii/zi(2000 daca esti femeie) tot ce vei manca se va depune-asa e corpul uman, preia tot ce-i mai bun din ce manaci si da afara chiar numa ce nu-i bun, restul il inmagazineaza pentru mai tarziu cand s-ar putea sa ai nevoie

| RAY explică (pentru usuk):

Desi trebuie sa manc cam 2500 de calori pe zi, si cam ce inseamna asta in grame?

| WolfSRain a răspuns (pentru RAY):

Scrie pe majoritatea etichetelor de exe aport energetic la 100 de grame.

| usuk a răspuns (pentru RAY):

1kg este echivalentul a 7700 calorii
pentru 2500calorii.da, ai calculat bine, este 324, 68 grame
interesant nu-i asa?

| RAY explică (pentru usuk):

Da dar trebuie sa slabesc degeaba fac sport daca manc mai mult decat slabesc, deci cat sa manc pe zi?

| usuk a răspuns (pentru RAY):

Aici se pune problema si ce mananci, nu numai, cat mananci
mananca si tu lucruri satioase mai slabute in calorii
pentru un om normal e indeajuns 2000-2500 calorii[atata energie consuma corpul nostru in decursul unei zile]
daca vrei sa slabesti,[parerea mea] nu are rost sa te infometezi, nu o sa slabesti asa; cel mai bine e sa mananci normal, si sa faci sport
[aici mancarea e problema-incearca sa-ti schimbi alimentatia si sa mananci mai multe fructe si legume]
[de asemenea, incearca sa mananci la ore fixe, asa, poti scapa de "micile" gustari dintre mese]

| Lexi888 a răspuns:

Exact,o arzi dacă vrei tu.

| lotus21 a răspuns:

De fapt produsele contin grasimi si alte substante hranitoare. organismul doar o imagazineaza adica ``ti-o pune pe burta si pe solduri``

| RAY explică (pentru lotus21):

Cu proteinele ce se intampla?

| lotus21 a răspuns (pentru RAY):

Proteinele sunt transformate de corp in energie pe care tu o utilizezi cand faci efort. adica proteinele sun ``benzina noastra``. ele sunt consumate in totalitate

| RAY explică (pentru lotus21):

Dar cum reuseste corpul sa transforme totul in energie, sunt ceva celule care fac asta cred?

| lotus21 a răspuns (pentru RAY):

Pai proteinele sunt ``haleala`` celulelor, deci da aproape toate celulele se hranesc cu proteine care le ajuta sa isi continue viata deci sa te ajute pe tine sa faci miscare. usor, nu?

| RAY explică (pentru lotus21):

Intitial acuma miliarde de ani celulele se mancau intre ele, se poate spune ca in noi se repeta evolutia, si proteinele alea sunt celule nu?

| lotus21 a răspuns (pentru RAY):

Nu nu tocmai sunt particole de substanta hranitoare. adica fara viata. celulele au viata insa proteinele nu.

| WolfSRain a răspuns:

Il dezorientati pe baiat.
Sa va explic.
Majoritatea oamenilor mananca mult mai mult decat e nevoie adica mananci mult si consumi mai putin.
Ar trebui sa mananci mai putin si sa faci mai mult sport.
De exemplu 1 conserva de 400 g fasole cu carnati dimineata faci efort toata ziua si seara mai mananci ceva simbolic, asa am dat eu jos toata slanina pe care o aveam si acum am un abdomen de invidiat.

| RAY explică (pentru WolfSRain):

Te rog imi spui ce efort fizic faceai?

| WolfSRain a răspuns (pentru RAY):

Da.
In fiecare zi timp de 3-4 zile urcat adica mers ascendent cu rucsac greu in spate
kilometri intregi ai putea incerca si alergatul de rezistenta da rezultate bune.
Apoi mananc mai putin si in fiecare zi fac cate ceva nu stau prin casa de exemplu azi am mers 113 km cu bicicleta.Depinde si ce varsta ai metabolismul.Dar eu am fost mirat ca aveam garsima pe burta vreo 3 cm si cand am ajuns acasa se vedeau patratelele.