| DAS a întrebat:

Eu sunt un om credincios si cunosc Biblia, imi place sa citesc Biblia dar imi place sa urmaresc si ce spune Stiinta.Nu sunt un fanatic nebun si nu urlu pe strada la oameni sa se pocaiasca, sunt un simplu credincios.Credinta si Stiinta sunt doua domenii total diferite si se bazeaza pe conceptii total diferite.Niciodata Credinta si Stiinta nu au fost de acord, dar studiind Biblia si ascultand si ce spun oamenii de stiinta am abservat ca intr-o singura privinta cele doua domenii sunt de acord(da, e un paradox); lumea in care traim se va sfarsi intr-o zi.Intrebarile mele sunt: ce credeti voi despre Dumnezeu in primul rand, exista sau nu, si daca sunteti de acord cu mine in ceea ce am spus mai sus despre Credinta si Stiinta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu strigi pe strada la oameni, doar nu ai impresia ca altii o fac? Excluzand pe cei care se prostesc, facand pe nebunii. Sunt sigura ca, poate nici ei nu strig, dar asa, ca fapt de vers, ti-am zis. Credinta e ceea ce ai, porti in suflet. Ceva intim. Deci, intocmai, nu vad de ce ar trebui sa strigam.
Credinta si Stiinta, sunt niste cai care isi doresc sa afle, sa cunoasca. Deci, iar nu vad de ce spui ca-s domenii total diferite. Chiar daca s-au respins in mod nejustificat (nimeni nu detine adevarul absolut) sa nu uitam ca una e religia si alta este credinta.
Da ''paradox'', ai zis bine, pentru ca totul (ne) este programat. Deci, un Dumnezeu exista.

27 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Atat de multe secole de indoctrinare au adus omul in situatia de a afirma ca intre religie si stiinta nu exista decat discordante, ca par a se exclude una pe cealalta si chiar sa existe fanatici si de o parte si de cealalta.Si daca as veni si as spune aceasta ca straveche dihotomie e pe cale sa dispara, m-ar crede, oare cineva? Nu sunt de acord cu ideea ca matematica este singura care poate cuprinde si explica complexitatea fie si numai a omului, dar inca a intregii existente. Daca ar fi asa oamenii n-ar fi decat cifre umblatoare, ne-am numara si am spune ca stim totul despre umanitate.Numai ca nu exista doar materie, exista si spirit, nu exista doar cifre, exista si visare si poezie si imaginatie si tocmai aceasta capacitate spirituala a micului univers care este omul explica si capacitatea sa de a dori sa cunoasca, sa exploreze si sa afle raspunsuri.Ne putem usor spune ca, daca n-ar fi existat Nautilus, nava a carei idee s-a nascut in mintea unui visator, n-ar fi existat submarinul, sau daca unui vechi pictor nu i-ar fi venit ideea de a studia aripa pasarilor nu ar fi prins materialitate nici avionul, cel despre care scepticii spuneau ca nu e posibil sa existe fiindca e mai greu decat aerul. Vreau adica sa spun, ca universul intreg, sau cel putin umanitatea sub aspectul cunoscut noua, nu are doar o dimensiune materiala, ce poate cuprinde lucruri ce pot fi numarate, ci si una spirituala. despre care inca PLaton spunea ca detine primordialitatea.Nu vreau sa tin discursuri, insa eu cred ca va veni un timp cand stiinta si religia se vor intalni, cand cercul existentei va fi complet fiindca jumatatea lui o reprezinta stiinta iar cealalta jumatate religia.Atunci matrialitatea va intalni spiritualitatea, exteriorul va intalni interiorul; fiindca, daca omul este masura tuturor lucrurilor in el se intalnese materie si spirit.Si daca stiinta ii poate oferi un trup mai sanatos, o viata mai lunga, confort sau chiar lux, religia il va face mai constient de virtutile spiritualitatii sale si de profunzimile ei. Aproape toti marii oameni de stiinta au devenit constienti de faptul ca stiinta singura nu este suficienta. Exista ceva mult mai misterios, si care nu poate fi patruns doar prin metodologia stiintifica. Eddington spunea:"La inceputul carierei mele stiintifice ma gandeam ca lumea este construita doar din lucruri, dar pe masura ce am imbatranit am devenit din ce in ce mai constient de faptul ca lumea nu e constituita din lucruri, ci din ganduri"Prin urmare la intrebarea ta eu am un singur raspuns:stiinta si religia nu reprezinta adversitati ci complemetaritati.Sunt trup dar sunt si spirit.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Fac aceleasi lucruri ca si tine si nu sunt un fanatic.Cred in Dumnezeu.Si e logic ca lumea se va sfarsi intr-o zi.Si cred ca se va sfarsi asemanator spuselor lui Ioan din Sf.Scriptura.Ai dreptate, credinta si stiinte sunt total diferite, opuse dar in niste puncte se tin de mana.Totusi am vazut oameni de stiinta care cred in Dumnezeu si oameni religiosi care cred cat de putin in domeniile stiintei, pastrand limita.Eu merg totusi pe premisa:Hristos(Dumnezeu) este Calea, Adevarul si Viata

Apache
| Apache a răspuns:

Lumea in ultimul timp crede in stiinta fiindca aceasta aduce DOVEZI! ...biserica insa nu! ...cand te uiti la razboaie, la genocide, la cum amaratii aia din Africa mor pe capete din cauza la nu stiu ce boli!,, parca vrei sa zici ca nu exista Dumnezeu! cine stie? Eu cred ca ceva, undeva a facut lumea si a lasat-o sa evolueze de la sine! poate cineva ne priveste undeva. cine stie?

| Razvan a răspuns:

Stii de ce nu au nimic in comun:pentru ca se adreseaza unui public diferit.Vezi tu, nu ai cum sa fi in ambele tabere oricat ai vrea.La un moment dat vei renunta la una
Stiinta se adreseaza oamenilor realisti, oamenii care cauta explicatii logice, oamenii care nu cred in ireal, basme, chestii
Credinta se adreseaza oamenilor sensibili, melancolicilor, oamenii care spera la o viata mai buna si in general oamenii care au suferit pierderi umane. Ei sunt cei care se indreapta spre credinta.Pentru ca promite ce vrea sa auda oricine:O viata buna si mai ales, intalnirea cu cei dragi intr-o lume de basm

Ce mi se pare captivant? Istoria religilor lumii. E pur si simplu unul dintre cele mai intresante aspecte de studiat.Imi place ca oamenii prezita OBIECTIV faptele, nu bazandu-se pe presupuneri, pe sentimente
Orice ar fi Dumnezeu, indiferent daca nu exista sau exista a reusit ce n-a reusit niciun zeu de la facerea lumii:Sa tina unite masele. Puterea psihologica a acestui personaj asupra omului este nemaintalnita si practic, imposibil de studiat
Frica de Dumnezeu e ceva frapant. Oamenii chiar iau chestia asta literar. Le e frica.Suna ciudat? Este ciudat.Au anumite obiceiuri pe care oricat le-ai cauta in carti nu le gasesti si nimeni nu iti explica de ce e asa
De ce? Pentru ca crestinismul a imprumutat intr-o masura intr-adevar mica in comparatie cu alte religii obiceiuri pagane

| DorelSudoru a răspuns:

Cum aveti rabdare sa cititi biblia? nu cred in dumnezeu si nici in alta entitate superioara.

| Gospell a răspuns:

Foarte frumos spus- Dutzulescu;
Si sper ca versetele care le-a zis Adyr0 sa va faca sa intelegeti ca stiinta este inclusa in credinta.
Dar imi pare rau ca aici pe TPU bantuie un imbecil care da voturi stupide fara a discerne asa cum trebuie.
Acum cateva saptamani am purtat o discutie cu acea persoana caruia ii place sa dea voturi fara sa gandeasca, dar se pare ca mi-am pierdut timpul.

| oz a răspuns:

Nu cred in dumnezeu, si ai foarte mare dreptate.Intre dumnezeu si stiinta nu sunt prea multe, legaturi.Concepetele care stau la baza ambelor "cunoasteri" sunt total diferite.
Am crezut in dumnezeu, si mi-as fi dorit sa mai cred. Din pacate s-a produs o ruptura, la un moment dat.De cand am inceput sa imi pun intrebari, am inceput sa cercetez...credinta mea s-a destramat.

| Adyr0 a răspuns:

Iov 26:7
El întinde miazănoaptea asupra golului, şi spânzură pământul pe nimic.

Stiinta: Pamantul pluteste in spatiu.

Iov 10:11
M-ai îmbrăcat cu piele şi carne, m-ai ţesut cu oase şi vine;

Stiinta: Tesutul osos, tesutul vascular

Iov 26:8
Leagă apele în norii Săi, şi norii nu se sparg sub greutatea lor.

Stiinta: Condensare

Iov 11:9
Întinderea ei este mai lungă decât pământul, şi mai lată decât marea.

Stiinta: Spatiul cosmic

| Minks a răspuns:

In existenta unei divinitati cred, dar nu in forma asta, cea prezentata de biserica. Sunt de acord cu tine, dar numai intr-o privinta nu. Conceptele sunt diferite, dar in stiinta spre deosebire de religie MAJORITATEA teoriilor sunt dovedite, pe cand in religie nexam. Pentru credinciosii fanatici : Ma doare fix in pix cate stupide imi dati. E parerea mea, o sustin si ma doare undeva de ce aveti voi de comentat, aici intra si anonimul care probabil are 2 clase, ca trenul.

| Minks a răspuns:

Anonim, lasa-ne frate. Dai dovada ca ai 2 clase neterminate fiindca treci direct la jigniri. Spune-mi si mie daca te crezi asa destept, ce nu e dovedit in stiinta? Dar sa nu te concentrezi prea mult, poate faci vreun scurt circuit.

| GyeBaek a răspuns:

Da credinta si stiinta sunt doua lucruri diferite sdar unele observatii stintifice sunt aproape echivalente cu biblia.

| m5789932 a răspuns:

Stiinta cea mai mare este: teologia! si insasi teologia este stiinta; studiaza marii filosofi, si vei observa ca chiar ei insisi au ajuns la aceasta concluzie; de asemenea cand au cunoscut crestinismul, "nu s-au mai saturat de el"; Au publicat lucrari nenumarate, numeroase, in care regasim tot ceea ce stiinta de astazi ne dezvaluie inca o data. Desemenea si in Sfanta Scriptura se gasesc toate informatiile stiintifice, de care vrei, dar cine le mai i-a in considerare? Si se mai intreaba unii daca Biblia mai este actuala! (in Biblie gasesti toate legile, si cele morale, si cele stiintifice, si cele spirituale, si de care vrei tu... dar cine mai sta sa o mai citeasca? ca vorba unora: e veche; da de unde, ca aceasta este cea mai actuala carte, de parca ieri, ar fi fost scrisa)

| RS4 a răspuns:

Vizionati filmul Religulous! poate va mai schimbati cate o parere!

| mihaelad_7444 a răspuns:

Stiinta si religia!
Omul inca de la inceput a avut probleme diverse, care au ramas pana azi.In multe probleme a primit a jutor, iar in altele nu.Deci a inteles ca sunt fiinte nevazute care dau calauzire, dar si fiinte care doresc decaderea. Dintotdeauna omul a fost religios.Ateismul a aparut exact cand biblia a spus ca va apare si anume dupa revolutia franceza (1798), pornind cu Napoleon. Cititi Daniel 11 vers. 35-39(se vorbeste de aparitia unui nou D-zeu, numit al cetatuilor, care nu mai existase pana atunci, si care este diferit de toti ceilalti.)In versetul 39 se spune clar ca de acum impotriva lucrurilor intarite(locurilor preainalte) se va lucra cu acest dumnezeu al cetatuilor.Asadar prin religie, omul a primit accesul la cunoasterea adevarului, fara ca el sa miste un deget, ci prin efortul lui D-zeu, care sa descoperit pe sine in Isus Hristos.
Faptul ca apoi cineva a lucrat continuu pentru ca sa nu fie inteles adevarul, aceasta este altceva.Asa s-a dovedit sfintenia celui viu, si asa s-a aratat stricaciunea celui ingamfat.

Stiinta in schimb este efortul omului de a ajunge la adevar.Este un drum lung, si este bine ca sa facut, si ca se face, cu conditia sa urmareasca sincer aflarea adevarului.Sunt multi oameni sinceri, dar din pacate li se cer anumite compromisuri pentru a mai avea acces la finantarea lucrarilor.Stiinta ne-a largit sfera cunoasterii, intrucat cauta raspunsuri in toate directiile. Din pacate are un mare handicap : nu poate opera decat cu ceea ce se vede.Lumea materiei. Dar materia este tinuta, de legi ce vin de dincolo de ea din lumea nevazuta.Si eu sunt interesat de stiinta, dar stiu ca stiinta nu poate ajunge la adevar, intrucat ea este efortul omului de a il gasi pe D-zeu. Iar omul este neputincios daca nu primeste calauzire dinafara lui.
Adevarul este unul singur, deci teoretic stiinta trebuie sa valideze ceea ce ni sa descoperit de 2000 de ani. Daca se ciocnesc in aparenta, o fac din cauza ca omul este limitat in intelegere.
In final, omul nu poate sti ceva despre D-zeu decat daca acesta a gasit o cale spre a se face cunoscut.Doar Isus a pretins ca El are misiunea de a ni-l descoperi pe Tatal, si deci ca sa fie adevarat ce ne-a invatat, trebuie ca El sa fie Dumnezeu, pentru ca doar D-zeu il face cunoscut pe D-zeu. Din felul in care a trait, si murit si inviat, se intelege clar ca nu putea fi altul.Toti care au mai pretins ca sunt de natura divina, au dus o viata decazuta ex:faraoni sau cezari, sau fete bisericesti, etc.

In ce priveste conditia de simplu credincios, nu stiu daca este posibila, pentru ca porunca este clara(vezi matei cap 28):
Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei si le-a zis: "Toata puterea Mi-a fost data in cer si pe pamant.

19. Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.

20. Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului." Amin.

| Lora a răspuns:

Cu siguranta acolo sus undeva exista cineva care ne-asculta rugamintile, durerile si bucuriile noastre.Si din nou ma repet cu siguranta Credinta si Stiinta nu e unul si acelasi lucru.

| zerozero a răspuns:

Dupa cum spunea Einstein: "Stiinta fara religie e oarba", eu adaug si spun ca religia sau credinta fara dovezi e la fel de oarba. Biblia e o carte interesanta din unele puncte de vedere, dar eu unul nu o privesc ca pe o carte care prevesteste viitorul sau ca pe o carte sfanta, ci ca pe o carte care te invata unele lucruri morale si iti deschide ochii in unele privinte. De cealalta parte avem stiinta care se bazeaza pe dovezi si e total diferita de religie. Nu esti obligat sa crezi in stiinta, dar vei vedea ca de fiecare data pur si simplu functioneaza, dar credinta fiind doar pur teoretica si nedovedibila. Oricum, lucrurile etice ar trebui sa plece din creier si fiecare om sa stie ce e bine si ce e rau fara am avea nevoie de reguli si de religii, dar in cazul de fata realitatea e cu totul alta, cel putin asa vad eu lucrurile, religia e doar o forma de educatie a populatiei in schimb ce stiinta e practica.

| Dutzulescu a răspuns:

Tot ce ne inconjoara este matematica pura, deci exista si un Matematician pe masura. Doamne-ajuta!

| Nicolelenaa a răspuns:

Si eu cred in stiinta pentru ca are o oarecare logica

cand te candesti ca o forta supranaturala a creat totul nu prea iti vine sa crezi dar daca simti prezenta lui Dumnezeu in preajma ta nu iti mai trebuie nicio explicatie

sigur ai avut cel putin un moment in viata in care simteai ca esti disperat si nu mai ai ce sa faci dar dintr-o data totul se rezolva de la sine

ei bine... acesta este Dumnezeu

as avea mai multa incredere in stiinta dar este ceva ce stiinta nu a putut explica niciodata "cum a aparut omul?"
exista tot felul de teorii ca se trage din maimute ect. dar au cazut toate

Dumnezeu stie sa isi faca simtitaprezenta iar un credincios va simti asta mereu

am avut si eu o ezitare acum un an (in 30 februarie se implineste un an) cand m-am rugat toata ziua la un lucru (mi-e mult mai usor daca nu-l mentionez) iar dumnezeu nu m-a ascultat si mi l-a "luat" (nu conteaza pe cine) crying
nu am mai avut credinta in Dumnezeu 4 luni pana cand cineva m-a facut sa inteleg ca toate lucrurile se intampla cu un scop

eu am f multa credinta in Dumnezeu si asa sfatuiesc pe toata lumea
la bine si la greu El iti va fi alaturi mereu

stiu ca raspunsul meu e cam lung dar simteam nevoia sa scriu tot ce gandesc

| rin a răspuns:

Eu cred că știința și religia nu ar trebui separate. ar trebui considerate împreună pentru că ambele încearcă să răspundă la aceeași întrebare: cum am ajuns aici?
religia se bazează pe știință în multe aspecte. Biblia este concepută astfel încât să se supună descoperirilor științifice, nu e o coincidență.

| aty91 a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine. Si eu cred in Dumnezeu, si consider ca fara el nici oamenii de stiinta nu ar mai avea succes. Deci cele doua domenii sunt oarecum legate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bogdan2010 ai mare dreptate dar prostii iti dau stupid pentru ca nu`s cititi si nu au cum sa `ti inteleaga rasp
DAS stiinta si credinta sunt aceleiasi caci un cap are neuroni de la Cel de Sus, simplu nu, ce inteligent a fost Dumnezeu cand ne-a facut si ne-a oferit viatawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

KGS pe dreaqu cum sa fie in stiinta totul dovedit, bah omule, tu te auzi ce spui? mananci rahat mare cat tine!
Dutzulescu, un rasp de nota nu 10, ci 1000! felicitariwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DAS nu toti sunt destepti si inteleg Biblia, trebuie sa ai o minte sanatoasa care sa discerne ce e bine si ce nu, si bineinteles nu de toti papagalii e inteleasa, asa in mare daca vrei sa o intelegi ai sa vezi ca totul se leaga fara stiinta credinta e nula! toti se vor intoarce la CREDINTA si in ultimul lor ceas isi vor cere iertare caci au calcat stramb au gresit fata de Dumnezeu!
Biblia e complicata, e si frumoasa, orice se leaga, de asta cand ceva nu ne functioneaza uneori in unele versete in pasajele lor specifica clar cum e calea acestei vieti, dar cine sa o priceapa decat cei care au menire sau cei care il au cu adevarat pe Dumnezeul in suflet
stiinta si credinta se leaga nu stiu ce fel de credincios esti acum cred ca pari a fi mai degraba un agnostic care nu s-a implicat si sufleteste cu toate ca ar intelege ceva sufleteste e ratacit
cand veti dori sa va lepadati de mandria ca voi stiti dregeti si sunteti un nimic (ne ducem in pamant) fata de Cel care Ne-A Creat sincer cand v-ati lasat cu tot sufletul toata iubirea in Dumnezeu atunci veti gasi raspunsurile veti intelege exact asa sensul vietii voastre
Dumnezeu cu noi toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gospell, sunt foarte multi tampitit ce nu discern asa ca stai tranquilo, n-ai cu cine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

KGS, multe nu sunt dovedite si spui de altu ca are doua clase, tu acum cate clase sa ai?
http://mariuscruceru.ro/......ca-sfinta/
http://www.gandul.info/......ui-5962633

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei o cale de mijloc. dar cuvantul Domnului este o sabie cu doua taisuri. este o sabie puternica.cuvantul poate desparti sufletul de trup.este scris; cale de mijloc nu exista.

| DjReal a răspuns:

Religia sa va bate mereu cu stiintahappydeci oricum ar fi niciodata nu se va ajunge la un punct comunhappysi un exemplu simplu:Stiinta pretinde ca omul a luat fiinta din maimuta pe cand religia afirma ca Dumnezeu l-a creeat si etchappydeci acum cu cine sa te batilaughing
sunt chestii ale caror raspunsuri nu le vom sti niciodatahappynici daca ni s-ar desena pe foaiehappy