| GodBlessYou a întrebat:

Evolutia sau creationism? Creationismul este cea mai veche explicatie a vieti pe pamant si cea mai simpla, evolutia este mai noua si mai complexa si destul de greu de inteles. Creationismul are la baza doar un singur argument, totul a fost creat de Dumnezeu, la fel si animalele. Nu pot sa inteleg o chestie, fara sa luam in calcul ca pamantul are 6000 de ani si sa acceptam varianta mai credibila cea de aprox. 13.4 ar insemna ca si omul are 13.4 miliarde de ani, a fost contemporan cu dinozauri si cu alte animale de mult mult timp disparute, deci la inceput pamantul era plin de animale si dinozauri si mamiferele si toate speciile care sunt acum disparute au fost in acelasi timp in viata, acum sunt mult mai putine si in fiecare zi dispar specii, inseamna ca peste cativa ani nu va mai fi nici-o specie pe pamant, asta daca luam varianta creationismului si excludem faptul ca pamantul are 6000 de ani, daca pamantul chiar are 6000 de ani atunci inseamna ca ne-au pacalit toti cu dovezile astea... piramidele... fosilele vechi de mil. de ani. etc. ar fi o inselatorie calculata cu o precizie extraordinara. Daca ne luam dupa evolutionism noi suntem doar niste primate si nici aici nu inteleg cum merge treaba, cum adica evolutia? De ex. un animal naste o alta specie de animal dintr-o "greseala" adn si specia aia cu cine se mai inmulteste? Sau se intampla acelasi greseala de 2 ori? E ca si cum ai castiga la loto de 2 ori consecutiv cu aceleasi numere.

10 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Tu multe nu intelegi. Pentru a-ti face o idee despre evolutie trebuie sa citesti "Selectia naturala" - este baza evolutiei.

| danut a răspuns:

Interesant, observa un individ care s-a nasut cu un apendice in plus (ex 6degete la maini si picioare), in mod automat urmasii lui NU vor avea 6 degete ci 5 deoarece (memoria) genetica la care facea referire Ramona va EXCLUDE EROAREA. Oare atunci cum au evoluat animalele? Ar fi trebuit ca generatii intregi in forma contina de ERORI sa fie "acceptate" de natura. Din nefericire pentru evolutionisti, Genetica exclude acest lucru caci altfel nu ar mai exista speci, subspeci, samd. Pentru a aparea o planeta ca a noastra in univers (viata complexa) cica genetica (aceiasi la care facea referire Ramona) ar fi calculat ca ar fi fost necesare cca ceva la un ordin de X la puterea 10-15 Bingbanguri pentru aparitia ei. Mai cautati cate ceva pe internet si in sensul asta ca e plin.

| ramona30 a răspuns:

Teoria creationista nu numai ca e simpla dar este chiar stupida, hilara. Ma intreb daca mai cred in ea si in zei si altii in afara de babe si needucati.
Teoria evolutionista este complicata, trebuie sa ai cunostinte de genetica ca sa o poti intelege. Uite cateva linkuri care explica pe larg cum a aparut specia umana
http://www.descopera.org/eva-mitocondriala/
http://lazypawn.com/wordpress/cine-este-eva-mitocondriala/
http://lazypawn.com/wordpress/mutatiile-adauga-informatie/

| Kosuchin a răspuns:

Nu exista numai o teorie creationista, sunt mai multe =/.de ce nu sunt si celelalte luate in calcul?
http://www.youtube.com/watch?v=p2QO3c9JL1A

| Borgir a răspuns:

Gandesti prea mult si pierzi esenta

| GodBlessYou explică:

@wales In biblie scrie clar ca pamantul nu are cum sa fie mai batran decat omul cu mai mult de 5 zile, te rog sa recitesti geneza cu o minte mai deschisa si niciunde nu scrie ca are 6000 de ani, ci au fost calculati anii din viata urmasilor lui Adam si Eva. Dami te rog link-ul sau cartea de unde ai citit ca genomul uman nu poate fi modificat, multumesc anticipat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o sa stai milut pe TPU, la rubrica asta o sa vezi ani la rand aceleasi intrebari si dari cu parerea de la marii filozofi emanati de aceleasi teorii aflate instantaneu pe goagal, si intrebari infantile repetate la nesfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu incurcam borcanele.
Nu scrie nicaieri ca pamantul are 6000 de ani.Ai inteles gresit, in biblie spune clar, omul are aproximativ 6000 de ani si pamantul nu se stie exact,poate mii,zeci de mii, mil? numai Dumnezeu stie exact.
Sa nu confundam facerea omului cu facerea pamantului, in Genesa 1; 1, spune ca la inceput Dumnezeu a facut cerurile si pamantul, in vers 2, pamantul era pustiu si gol, cata vreme a stat asa nu stie nimeni poate sute de mii de ani, poate milioane?
In Genesa 1:27, intalnim facerea omului,el viind ultima creatie a Lui Dumnezeu si cea mai minunata,pe om la facut Dumnezeu cand totul era gata.
Despre evolutie, nu prea mai are rost sa ne racim gura in zadar, informatia ADN descoperita in anul 1950 a scos la iveala ca genomul uman nu se poate modifica si nici transfera de la om la animal si invers, asa ca singurul lucru plauzibil ramane creatia.

| godge a răspuns:

Un animal nu naste o alta specie.asta ar infirma evolutionismul. evolutia inseamnaschimbarea treptata a trasaturilor unei populati de zei de mii de indivizi.

| andrey_2402 a răspuns:

Creationismul este bazat pe biblie si este ceva de genul ireal
evolutionismul este bazat pe teoria ca omul a evoluat din maimuta prin adaptari la mediul de viata si inteligeata de a crea pentru a se apara si a supravetui