| King2001 a întrebat:

Evolutionism sau creationism?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Evolutionism.

| King2001 explică (pentru N0xEterniS):

Nu crezi in viata dupa moarte? daca crezi ce anume? iar daca nu crezi, ce crezi ca s-ar intampla daca ar veni big crunch(adica fenomenul invers al big bangului)apoi iar big bang, am avea alta viata? sau ar fi omenirea dar noi n-am mai exista datorita faptului ca un om pnu poate fi doua persoane chiar daca e ca si cum n-ai fi existat pentru ca e un nou univers! ce zici? dau si declara raspuns castigator

| N0xEterniS a răspuns (pentru King2001):

Sunt deschis teoriilor. Personal cred ca mori si asta e, cat despre univers, momentan merg pe teoria 'the big freeze'.
E complicat tare ce spui tu acolo si practic imposibil sa stii adevarul. Daca e ca big crunch sa se intample, nu vad de ce nu am putea exista din nou, adica toata materia si energia se vor aduna intr-un singur punct - Big Bang si se vor forma stele, galaxii din aceleasi ingrediente etc, acum daca vorbim de noi 2, nu cred.

| King2001 explică (pentru N0xEterniS):

Pai da ma de aia zic, ar exista din nou omenirea, asta si eu sunt de acord, dar nu si noi 2 pentru ca e imposibil ca un om sa se mai nasca o data, e ca si cum te-ai mai naste o data in universul asta daca e s-o luam asa, deci nu are sens! dar daca zi-mi te rog, oamenii de stiinta zic tot de big freeze nu? Stepehen hawking zicea tot de big freeze dar din ce cauza? adica ce ar determina sa fie mai multe sanse big freeze?

| N0xEterniS a răspuns (pentru King2001):

Din cauza la Dark Energy. In momentul de fata tot din univers se indeparteaza, la un moment dat gravitatia nu o sa mai compenseze.

| King2001 explică (pentru N0xEterniS):

Sunt sanse de 70% sa se intample asta, sau macar sunt cele mai mari sanse sa se intample asta? sunt mai realiste decat big crunch?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Evolutionism