| anonim_4396 a întrebat:

Exista ceva dupa moarte dovedit mai mult sau mai putin cu argumente logice?

19 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Iisus Hristos a inviat din morti! L-a inviat pe Lazar si pe alti oameni. Omul a fost facut nemuritor. El nu moare, doar trece din viata asta la cea vesnica, fie in rai fie in iad. Poti dovedi ca Hristos exista prin experienta mistica, apropiindu-te de el prin botez Ortodox, spovedanie, impartasanie, rugaciune deasa, participare la Liturghie, asceza. Ti se va descoperi! Este iubire pura! Doamne ajuta!

| sabin89 a răspuns (pentru Archangells):

Dacă Lazăr după moarte s-a dus în rai, ce rost avea să-l învieze Isus? Adică, să-l aducă de la fericirea de acolo înapoi la necazurile de pe pământ? Şi de ce plângeau surorile lui dacă el a plecat de la necazurile pământeşti la un loc mult mai bun?

| Archangells a răspuns (pentru sabin89):

Iisus l-a inviat pe Lazar ca sa se arate slava Lui Dumnezeiasca. Surorile lui plangeau deoarece erau fiinte umane care simteau dorul dupa el.

| sierra1 a răspuns:

O dovadă ar trebui să fie administată cu FAPTE nu cu argumente. Și nu există așa ceva

| doctorandus a răspuns:

Logic: ori e, ori nu e. Astea sunt cele doua posibilitati. Mai departe nu stie nimeni nimic.

| T0T a răspuns:

Dacă nu știe nimeni dacă există ceva, cel mai probabil că nu există.

| halogen001 a răspuns:

Nu exista nimic dupa moarte.
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens

Omul e o vietuitoare, o forma de xistenta a materiei care in anumite conditii se organizeaza sub forma de viata care evolueaza in timp prin selectie naturala. Selectia naturala nu e ceva ce depinde de cineva. Selectia naturala inseamna ca vietuitoarele care se adapteaza la mediu traiesc, se inmultesc si specia respectiva merge mai departe, iar vietuitoarele care nu se adapteaza la mediu, nu strang resurse si nu se inmultesc dispar cu tot cu acel cod genetic care nu a fost performant.

Sufletul separat de corp e o fantezie primitiva menita sa explice functionarea omului ca o marioneta comandata de un suflet.
In realitate nu exista asa ceva. Daca ar exista un suflet separat de creier, atunci omul beat, drogat, aflat sub influenta unor substante, accidentat sau bolnav si care are creierul afectat nu ar trebui sa aiba un comportament asa de diferit si nu ar trebui sa aiba lipsa de memorie. Prin urmare, un suflet care ar fi diferit de creier vedem ca nu conduce omul si nu furnizeaza omului informatii. Creierul contine informatiile si tot el conduce omul, iar sufletul e doar o fantezie primitiva buna pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori care nu gandesc sau nu pot sa gandeasca.

| Lukasssz a răspuns:

Nu se intampla nimic, mori si gata. Vorba aia, ti-ai mancat malaiul.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu s-a intors nimeni de acolo, deci nu se pot face cercetari. Adica nu putem veni cu ceva logic și plauzibil prin care putem dovedi.

| CIaudiu a răspuns:

Cel mai logic si posibil scenariu este acela de a nu exista nimic dupa moarte. Mori si gata, nu simti nu constientizezi nimic de parca n-ai existat.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu se știe daca mai există ceva sau nu, după moarte. Cine îți spune ca știe, minte.

Răspuns utilizator avertizat
| Bariel a răspuns:

Cel mai logic argument pe care il pot aduce este faptul ca stii ca nu ai existat inainte de a te naste, ce te face sa crezi ca va fi diferit dupa ce mori?

| Anonim67377882 a răspuns:

Sper sa nu.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Dupa ce-ai murit, te-ai dus puiule, aia a fost, te rogi sa nu reincarnezi

| Marian92821 a răspuns:

Ba poate aveti dreptate adica eu acum 3-4 ani am bagat degetul mare de la piciorul drept si sunt sigur ca cel putin vreo 4-5 secunde am fost aproape mort si nu am simtit nimic efectiv s-a facut viziunea neagra si m-am trezit pe jos langa priza cu degetul scos din ea. Dar totusi e trist ca nu se intampla mai nimic.

| Marian92821 a răspuns:

Am uitat sa zic ca l-am bagat in priza*

| sabin89 a răspuns (pentru Marian92821):

Încape degetul tău mare de la picior în priză?

| IoanVL a răspuns:

Există destule date despre NDE (near death experience). E aproape o certitudine. S-au scris mai multe cărți pe tema asta, de exemplu "Heaven is for real".