| CuStimaSiRespect a întrebat:

Există două moduri de a privi timpul.
Una dintre ele este că granița dintre trecut și viitor pe care o numim prezent este atât de fină încât nici nu am putea spune că există cu adevărat. Nici nu poți să spui că ai prins clipa prezentă, că deja a și trecut, iar oamenii își duc existența fie mai mult în trecut, fiind nostalgici după amintiri, fie în viitor, gândindu-se la planuri mai mult sau mai puțin îndepărtate.
Cea de-a doua viziune este că nimic nu contează decât prezentul, tot ce trebuie să faci este să te bucuri de clipa de acum și să nu lași trecutul sau viitorul să îți răpească starea de moment. Eternitatea nu este altceva decât un prezent continuu.

În care dintre viziuni vă regăsiți mai mult și care credeți că este mai aproape de realitate?

Răspuns Câştigător
| IonutTeAjuta a răspuns:

Prima variantă. Uneori mă afund prea mult în trecut, alteori cred cu naivitatea in viitor deși totul se poate schimba in următoarea secundă care deja a trecut. Mi-ar face plăcere să avem o discuție, ceea ce spui mai sus e foarte complex și chiar am niște întrebări bine la care și eu le caut răspuns

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În nici una. Eu sunt fizician.

| J0B0MAT a răspuns:

Mai există și altele.

| CleanHeart a răspuns:

Timpul nu exista pentru că totul e infinit și în realitatea asta daca avem ceas e pentru că trebuie să ne sincronizam si sa facem lucrurile la timp și după parerea mea atunci când trăiești în prezent și uiți de toate ești cel mai liniștit dar din păcate mintea zboară peste tot

| Drake21 a răspuns:

Toate 3, amintirile din trecut raman, cred in prezent si pandesc viitorul

Răspuns utilizator avertizat