| anonim_4396 a întrebat:

Citez o vorba a unui mare profesor de informatica( al meuhee hee ), absolvent al Unviersitatii Oxford:"Prezentul nu este decât legătura dintre trecut şi viitor, adică nimic mai mult decât o clipă. Însă niciun savant nu a reuşit până acum să măsoare durata unei clipe. Atunci noi CÂND trăim, dacă în prezent nu se poate pentru că nu există? În colecţia de amintiri numită trecut sau în norul de speranţe numit viitor?"
Oare are dreptate? oare prezentul se rezuma neaparat la 1 clipa, nimic altceva?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Traim in viitor amintindu-ne trecutul. tongue Nu suntem atenti la ce se intampla acum, dar mai tarziu o sa retraim prezentul, devenit trecut.

De fapt, traim in trecut, pentru ca tot ce exista trebuie sa fie procesat de creier, creierul participa activ la crearea realitatii, a "prezentului".

Da.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Mădă0611):

A gata, inteleg la ce te referi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Da? Ma mir. laughing Sunt asa o filosoafa, ca desi folosesc cele mai comune cuvinte, unora le e greu sa ma inteleaga. laughing
Ia raspunde-ti si tu la intrebare, sa te vad.

21 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Noi sintem traiectorie...

| shadovv a răspuns:

Profesorul tau de la Oxford a gresit. Max Plank a masurat clipa.

~5. 39106(32)*10^(−44) secunde

Timpul si spatiul sunt cuantificate prin relatii cu constanta lui Plank (h). Pe aceasta teorie se bazeaza fizica cuantica.

| CryChristiAN a răspuns (pentru shadovv):

N-am auzit de ea... oricum pana pe a 12-a fac legea in domeniul cuanticihappy.

| Shammal a răspuns:

Eu spun ca doar clipa exista doar momentul prezent, o amintire din trecut cand te relatezi la ea o creezi in acel prezent iar viitorul este un conglomerat de probabilitati
toate aceste clipe prezente exista in acelasi timp, tu iti muti constiinta de la una la alta pentru a creea aceasta experienta - o comparatie buna e filmul aparatului ce are mai multe cadre proiectate dau senzatia de miscare, liniar de la a la z, tu poti sa iei filmul si sa te uiti la cadrul b apoi la f apoi la a apoi la n; daca te uiti la vizionezi filmu (din sala) o sa spui cand ajungi la cadru f ca b este in trecut si n in viitor insa toate sunt in prezent big grin

| Woodenpints91 a răspuns:

Absolvenţii la Oxfort ajung profesori de informatică în România? straight face
Eu credeam că profesorii de informatica ajung doar informaticienii extrem de proşti.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ne-a aratat dovadawinking.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Are legătură cu răspunsul meu? straight face

| sabin89 a răspuns:

Pai, daca s-ar rezuma la o clipa, tot ar fi ceva. Dar, dupa cum spune profesorul mai sus, clipa nu exista (nu a putut nimeni sa o masoare). Deci...

| neutrino a răspuns:

Atunci cand vorbesti despre prezent, el deja e trecut. Pana si clipa e deja mare pentru a defini prezentul.

| WhatheWow a răspuns:

Întotdeauna trăim în prezent, niciodată în trecut și cu atât mai puțin în viitor. Dacă poți să mă contrazici, be my guest!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

''Prezentul este acel moment din afara timpului care uneşte trecutul cu viitorul. În acest prezent pot face apel la conştiinţă pentru ca momentul să devină real. Trecutul şi viitorul sunt însă iluzii''. Lev Tolstoi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem trecatori pe pamant! Venim din trecut, traim clipa, atat de scurta si mergem catre necunoscut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad ce mare filozofie ti s-a parut, spusele profesorului tau? Este o constatare de bun-simt, daca ai clarificat in mimte ce cuprinde fiecare din notiunile: trecut, prezent, viitor.Ele nu pot fi intelese decat impreuna.Prezentul,caci la el te referi in mod deosebit, este intr-adevar clipa, sau ca sa filozofam, infinitul mic.
Ce consideri tu neclar?

| Robin0744 a răspuns:

Lucrurile acestea sînt foarte complexe și nu se rezolvă pe TPU. Informaticianul de Oxford a reinventat roata. Probabil că nu a citit cunoscutele versuri ale lui Eminescu care dau seama de aceeași intuiție (acum aprox. 130 de ani): „Cu mâne zilele-ți adaogi/ Cu ieri viața ta o scazi/ Și totuși ai în fața ta/ De-a pururi ziua cea de azi".

Pentru o analiză foarte clară în sensul perceperii subiective a timpului și a naturii lui obiective poți citi cartea lui Mihai Dinu „Cronososphia", o introducere în filosofia timpului.

Iar clipa e sinonimă cu secunda = 1/60 dintr-un minut. Durata percepției subiectivă a prezentului e altceva, trebuie să parcurgi (cel puțin) cartea indicată.

| DeatHPupp3t a răspuns:

Sincer? eu una sunt de parere ca da. deoarece exista vorba aceea:,, trebuie sa traiam clipa". din moment ce am facut o actiune favorabila(sau nu), ea devine trecut in clipa urmatoare. iar prezentul, dupa cum spusese si profesorul tau, este doar legatura dintre cele doua pene de pe balanta. cel putin asta cred eu.

| sMoKeandrei a răspuns:

Da

| CryChristiAN a răspuns (pentru sMoKeandrei):

Da, ce? Crede-ma... eu am incercat in multe moduri, dar nu am reusit. De ce? Pentru ca e greu de convins. Oricum, daca ma convingi si pe mine iti dau fundawinking si recunostinta pe viata.

| sMoKeandrei a răspuns:

Prezentul este o clipa pentru ca il traim incontinuu nu poti sa zici ca esti in viitor sau in trecut esti in prezent deci o clipa poate sa fie infinita pentru ca u traiesti mereu prezentul

| Anda09 a răspuns:

Eu cred ca prezentul se rezuma doar la o clipa, deoarece timpul trece si daca am facut ceva acum un minut, nu putem spune ca am facut acum, am facut atunci, pentru ca a trecut. Fiecare noua clipa din zi este un nou prezent care devine trecut instantaneu. Asta e parerea mea! happy