| xmtldo a întrebat:

Exista dumnezeu? ajutati-ma sa cred in el...nu vad nimic sigur pe existenta lui. voi? ce parere aveti? exista dumnezeu?

pentru cei care ma contrazic si imi spun ca exista fara sa-mi dea vreo dovada ii rog sa intre pe acest site http://www.gebeleizis.org/bibliahazlie/ apoi mai vorbim

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Biblia te face ateu.
Nu există nicio dovadă cum că există vreun dumnezeu însă există numeroşi îndoctrinaţi care, după cum se poate vedea şi aici, jignesc pe toată lumea în numele unei himere, în numele a ceva a cărui existenţă nu a fost niciodată demonstrată.

66 răspunsuri:
| LeVeL a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu, sa nu credeti cas vreun nebun sau un om care nu stie ce face. Pur si simplu nu prea cred ca exista cineva care poate face orice. Am vazut si multe documentare care contrazic existentza acestuia

| xDiiux132 a răspuns:

Parerea mea este ca dumnezeu nu exista.noi am fost creati de un asteroid plin cu celule care s-a lovit de pamant si acele celule au evoluat. stiinta ne-a aratat ca in trecut au existat dinozauri dar in bibilie nu se vorbeste despre vreo exzistenta dinozaurilor. pana la urma exista mai multe galaxii iar asta lamureste si existenta extraterestrilor poate in galaxia noastra nu existextraterestri dar poate in alta galaxie exsista alte fiinte gen : ce se intreba extrateresti: "creezi in oameni"? clar am fost creeati de acele celule.iar oamnei care cica a vorbit satana prind ei o fac ca sa asa in evidenta. nu exisa dumnezeu P.S :nu sunt ateu dar sinta e mai credibila decat religia dar nimic nu este concret

| faraminte a răspuns:

Intrebarea pleaca de la niste principii gresite. Dumnezeul de care ne scrie biblia nu exista. Ceea ce a existat si inca exista sunt extrem de putii oameni care au ajuns sa experimenteze iluminarea. Numai acei oameni pot oarecum sa "transmita" niste indicii despre existenta.

| Geo_7137 a răspuns:

Printr-o singura poveste la care un prieten bun de-al meu a fost martor ar trebui sa te convinga. Intr-o zi, in Ierusalim, un baiat isi batea joc de o icoana de lemn de-a lui Iisus bagandu-i degetele in ochi, iar cand a facut din nou i-a ramas degetele infipte in piatra ramanand fara degetele acelea, iar degetele lui sunt si acum in icoana. Acum te-ai convins?

| antagonis_9695 a răspuns:

Am ramas surprins cand am vazut ce intrebare stupida si lipsita de sens a declansat o discutie stupida si lipsita de sens.Ca sa-i raspund lui xmtldo, prietene ai creierii terci, nu mai are unde patina nici musca, "ajutati-ma sa cred in el", asta spune multe despre nivelul gandirii tale.Din cei ce au comentat aici, nu stiu daca 10% au citit Biblia adevarata, nu consider Biblie o carte in care se face rezumatul scrierii care se presupune a fi adevarata. xmtlod se vede ca nu ai citit Biblia, lucru care nu e de condamnat, Biblia nu te face nici ateu, nici sa crezi in Dumnezeu, dar nu prea poti veni aici cu subiecte din astea gen "bibliahazlie", fara sa citesti sursa acesteia."Nu mi-e frica de Dumnezeu, mi-e frica de absenta acestuia"-O. Paler, prin argumente nu te va face nimeni sa crezi in ceva, sau sa nu crezi in acel ceva, situatiile in fata carora vei fi pus de-a lungul vietii te vor plasa de o parte sau alta a baricadei.Si cu privire la atei, trebuie sa-ti curga fluide din gura sa te consideri ateu si sa sarbatoresti craciunul, pastele, si toate aceste sarbatori pagane, nu exista ateu, exista doar imbecilitatea unora, care au ei impresia ca au descoperit apa calda.Cum de altfel nu exista un Dumnezeu care isi exercita puterea in viata de zi cu zi, "Dumnezeu" are capata un sens abstract in mintea omului, crestinului, pe scurt zeitatea aceasta dobandeste un atribut de moralitate, ceea ce pe unii ii face mai stabili psihic, moral, etc.Sa nu te astepti ca daca crezi intr-o zeitate aceasta iti va da bani pentru etnobotanice, xmtldo, sau iti va dicta o ipoteza demna de o discutie la acest nivel, dar se pare ca in cazul tau zeitatea despre care precizezi cu ironie ca nu crezi, nu prea te-o ajutat.Incearca cu ceva mai bun decat etnobotanicele poate iese ceva.