| AdinaanidA a întrebat:

Există fantome?
Pe lângă teoria relativităţii, Einstein s-a preocupat şi de conservarea energiei. El a demonstrat că mărimea energiei din univers rămâne constantă în orice moment, că energia nu poate fi creată sau distrusă.
Deci ce se întâmplă cu energia oamenilor când mor? Dacă ea nu poate fi distrusă, acest lucru înseamnă, conform lui Einstein, că se transformă într-o altă formă de energie. Ce este această nouă energie? Ar putea fi o fantomă?
Ați avut vreodată experiențe ciudate în acest sens?

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai energia oamenilor, in momentul in care ei mor, se risipeste in cateva reactii chimice care sunt incapabile sa retrezeasca organismul la viata. Spre exemplu moleculele alea de atp produse de mitocondrie se descompun eliberand energie, insa energia produsa ese incapabila in a sustine organismul...in cele din urma cedeaza si aceste ultime surse de energie. Similar cu o fabrica in care doua aparate functioneaza dependent una de alta.

In fine... E irelevant oricum unde se duce toata aceasta energie deoarece ea nu este echivalenta cu viata decat in forma ei actuala.
Ca asa si masa se conserva, dar nu poti spune ca toti acei atomi imprastiati in tot Universul sunt echivalenti cu forma lor umana initiala.

De fapt si in cazul in care energia ramane in organism, in absenta altor functii vitale, ea nu e compatibila cu viata. Spre exemplu piciorusele de broasca in contactul cu sarea au suficienta energie incat sa produca spasme musculare. Insa ar fi absurd sa spunem ca acele picioruse sunt in viata, cu atat mai absurd sa acem aceasta afirmatie dupa ce toata energia din picioare s-a transformat in alt tip de energie : cum ar fi cazul in care piciorusele au produs valuri in apa.
Ar fi stupid din partea mea sa afirm ca energia continuta de acele valuri dovedeste ca broasca mai a in viata.

| Inferno a răspuns:

@Darkmagic
Poltergeist nu este integrat in Modelul Standard? Hahaha.
Poltergeist e o absurditate paranormala, iar Modelul Standard e o teorie stiintifica ce se ocupa de clasificarea si interactiunea particulelor. Nu au legatura.

Nici Scufita Rosie nu a fost "inca" (LOL) integrata in Teoria Relativitatii.

Apropo, daca tot afirmi ca poltergeist e un fenomen real de origine paranormala de ce nu ne si dovedesti treaba asta? Ai putea deveni miliardar, stii?

"In mod identic se pune problema in cazul materiei si energiei intunecate"
Serios? Si astea sunt tot fenomene paranormale nesustinute de absolut nimic?
Apropo, astea doua sunt integrate in teoria Big Bang.

| Inferno a răspuns:

@Darkmagic
Nu exista nici macar un singur studiu care se demonstreze temeinicia fenomenului. Doar marturiile unora si cateva filmulete ce puteau fi foarte usor falsificate.

Practic varianta ca poltergeist e fals respecta mai bine principiul parcimoniei decat cea ca fenomenul este real.

Apropo, pe Slenderman si Chupacabra cand crezi ca o sa ii integram in manualul de biologie, ca daca stai sa te gandesti si existenta lor e sustinuta de dovezi la fel de solide.

"O "absurditate" pe care voi ati incercat sa o rezolvati cu Einstein. "

Ca tot vorbeai de fumat. Nu stiu ce ai tras pe nas cand mi-ai scris dar in caz ca nu te-ai prins... Eu nu incerc sa rezolv niciun poltergeist cu niciun Einstein.

| AshuraElric a răspuns:

'Noua' energie ar putea fi asimilată şi utilizată într-un nou proces. Suntem reciclabili.
Despre fantome, din ceea ce cunoaştem până în prezent, e improbabil.

| RAY a răspuns:

Ma bucur ca esti informata despre teoria relativitati, bravo, personal nu cred ca exista fantome, energia se recicleaza nu se pierde

| RAY a răspuns:

Din pacate degeaba a vazut doc sau articole ca tot nu a invatat nimic, vrea uni sa se dea inteligenti cu intrebari de pe net, aiurea

| T0T a răspuns:

Nu are nicio treabă conservarea energiei cu vreo fantomă. Energia se conservă, da, însă nu te transpune într-un spectru. Ești formată din particule ca orice de pe lumea asta. După ce mori particulele vor lua alt rol. Așa cum tu provii din energia stelelor, nu poți zice că ești fantoma unei stele tu sau planeta asta. Conștiința ta de sistem organic nu mai are nicio relevanță atunci când nu mai funcționezi. Particulele vor juca cu totul alt rol care nu are nicio legătură cu tine. E cum e la unii obiceiul să arunce praful ăla al incineraților în mare. Particulele alea de praf se vor pierde, se vor despărți în vânt și în mare. Unele vor ajunge poate pe o barcă, pe șăpcălia unui marinar sau altele vor ajunge pe frunza unui copac, altele pe jarul unui grătar etc. Particulele individual nu au conștiință.

| relian a răspuns:

Asa este, asta e intrebare laughing aa poate intreba oricine exista mos craciun? exista ceva care nu exista?laughing si etc pfff ce mai intrebarii pun unia. Daca fantomele ar fi existat ai fi stiut si tu la ora asta, fii sigura de asta. Puneti intrebari asa cred ca va plictisiti si n-aveti ce face.Macar de ai pune intrebarea la alta categorie discutii, acolo cred ca mai mergea.Dar na acum fiecare cu cel doare vorba ta laughing cel putin capra vecinului este reala o vad, sau ca iti bagi degetele pe undeva laughing hai sa vorbim de fantome dar nu stim anume ce laughing

| lpavel a răspuns:

Nu, nu e o fantoma e sufletul omului care se ridica la cer!

| xerxes1 a răspuns:

Lasa-l in pace pe Einstein.
A fost evreu si este suficient.Cand ai timp mai mult cauta pe Google" Einstein plagiat"

| JackR a răspuns:

Ouch, nu-mi zice ca te-ai pupat cu Andrei/Alin/Marius (si cum isi mai zice), cel cu gauri negre, matrix si conservarea energiei!

| JackR a răspuns:

Adina, sa incerc un raspuns serios: energia, intr-adevar, se transforma, dar transformarea poate sa insemne tranzitia de la un nivel pe care il vedem si il "intelegem" la nivele care sunt incolo de puterea noastra de perceptie si intelegere.
In cazul "particular" al mortii, energia reactiilor chimice si a interactiunilor electromagnetice care sustineau viata se transforma in alte forme de energie, care sunt folosite la reactiile chimice de descompunere sau sunt "stocate" in ramasitele noastre (poetii nu greseau cand foloseau expresia "ingrasa pamantul"). Daca o parte din energia noastra se transforma in camp electromagnetic, care in anumite conditii devine "vizibil" sub forma de fantome, trebuie dovedit. Deocamdata, sunt doar supozitii.
Restul povestilor cu transferul sufletului in Rai sau Iad, ingeri cazuti si entitati atotputernice, suna bine, dar nu sunt decat povesti.

| AdinaanidA explică (pentru JackR):

Sincer, eu eram mai mult curioasă de poveștile, sutele de povești care vin mai ales dinspre Marea Britanie cu case bântuite, poltergeist, și alte chestii de genul ăsta.
Dacă nu au nici un sâmbure de real, de unde tot apar poveștile astea?

| JackR a răspuns (pentru AdinaanidA):

Sunt foarte multe lucruri pe care nu le stim sau pentru care nu avem inca o explicatie stiintifica. Dar invatam si descoperim lucrui noi in fiecare zi, punand intrebari si cautand raspunsuri. Asta este natura umana si asta ne face "speciali". Candva, se poate sa gasim si raspunsurile sau explicatii pentru fantome, poltergeist, telekinezie, suflet sau transcendenta. Pana atunci, nu putem decat sa ne miram, sa fim sceptici sau sa credem in supranatural, in functie de modul de gandire, educatie si prejudecati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdinaanidA):

Cum de unde?
Sunt genul de povesti traditionale spuse de mii de ani si care difera de la un popor antic la altul, preluate din mosi-stramosi.
In ultimele secole au fost scrise o varietate de carti ce si-au pus amprenta in lit. universala pe genul paranormal.
Iar in prezent se numeste marketing, sume reale si substantiale provenite din...neant.Ceva in care milioane de oameni vor inca "sa creada".

| Andrey818 a răspuns (pentru JackR):

Biblia nu e o poveste, are toate raspunsurile pe care le cautam.

| JackR a răspuns (pentru Andrey818):

Atunci lasa-ma sa cred ca nu pui intrebarile potrivite!

| Darkmagic a răspuns:

Pot exista, din moment ce exista asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16136597/
Din pacate pentru "economia" intrebarii, problema este pusa fundamental gresit, (aici permite-mi sa ma amuz de existenta celor...34 de "raspunsuri"!) :)...din moment ce Poltergeist NU este inca integrat Modelului Standard, prin urmare, NU are de-a face cu Einstein, "conservarea energiei", etc.
In mod identic se pune problema si in cazul materiei intunecate sau a energiei intunecate, neintegrate inca in... ceva care macar sa aduca a Model Standard.
CAT explica fizica Modelului Standard?
4 virgula ceva, din Univers. :D
A "explica" fenomenul Poltergeist cu Einstein, este la fel de lipsit de sens, cum ai incerca sa explici barierele de potential si tunelarea cuantica, cu ajutorul mecanicii clasice.

Se ia un user repetent...si se incearca trecerea lui printr-un zid de beton.
Trece?
Pai... ASTA au incercat 34 de...raspunsuri. :))

| drutzix a răspuns:

Einstein s-a ocupat de echivalenta dintre materie si energie nu de conservarea energiei, aceasta fiind o idee destul de veche.

Nu e nici o 'noua energie' se transforma in forme de energie pe care le cunoastem deja si in nici un caz nu e constienta.
Daca il duci la crematoriu se transforma in energie termica si cenusa.

Nu, nu am avut.

21g e un experiment cunoscut care din pacate nu a putut fi replicat. Si inca ceva doar unul din cei sase pacienti masurati au pierdut 21g. In lumea stiintifica daca ceva nu poate fi replicat atunci cel mai probabil a fost falsificat sau masuratorile au fost facute gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A trebuit sa o superi tu.Raule! phbbbbt.
Acum nu mai vrea sa vorbeasca cu nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un subiect pentru o intrebare la categoria asta daca chiar esti curioasa.Am mai spus asta si lui Ray dar il depaseste, nu a incercat sa formuleze nici o intrebare, deci chestia este f interesanta si de discutat.
Este vorba despre cazurile de reancarnare sa le spunem asa. Aparu o noua teorie acum noua, interesanta zic eu, nu stiu tu sau altii, mie asa mi se pare.Cei mai naspa e ca ideea sau teoria asta a scapat multora.In sf voiam sa ma laud sau poate nu, cum de numi veni mie ideea asta pana acum.
Ok despre ce anume este vorba.Reancaranera, sau acele persoane care spun ca ei au mai trait candva undeva, cunosc locuri, le descriu cu amanunte etc. Teoria spune ca totu se inregistreaza si se transmite mai departe, mostenim, totu sta scris in noi in gene si le ducem mai departe.In anumite situatii chestiile astea care stau ascunse, ies la suprafata, normal ele sunt nedominante datorita situatiei, dar cateodata scapa de acolo accidental si de aici si chestia ca am mai trait candva undeva bla bla. Uite asta da subiect de discutat.Este o teorie noua, am citit intamplator.Deci ducem cu noi trairi ale alltor oameni, de sute sau mii de ani.
Iara legat de Einstein si altii ca el, pun pariu ca au fost alti oamenii in timpul lor care au gandit inaintea lor teoriile alea.Eu daca as putea sa caut, nu mai stiu exact cum sau unde, dar sigur pe netu asta mare, deci as putea arata ca am spus chestii inaintea lui ala de sta in carut cum ii zice fizicianu ala englez Stephen Hawking, am bagat teorii cu ani inaintea lui laughing nu toate dar multe din ce se spune ca el debiteaza.Singura chestie e ca noi astia prapaditii nu suntem bagati in sama, ala e fizician na vorba aia stie omu ce spune.Nu se pune daca venim noi cu o poveste, chiar daca suna exact ca si teoria lui laughing ala da a lui e teorie, a altora necunoscutI e basm.Deci teoria cu privire la gaurile negre ce el le explica, eu exact cum le baga el le-am bagat acu 50 de ani inainte laughing se poate dovedi, is scrise pe undeva pe netu asta de minelaughing Is povesti pentru mine asta sunt, de aia le-am si fabricat gen SF-uri. Experiente cu fantome nu am avut niciodata. Poate cei care au diferte afectiuni poate ca au expepriementat ceva de genul asta.

| AdinaanidA explică (pentru anonim_4396):

Vrei să spui că acele informații se transmit direct, genetic, prin filiație, iar in anumite situații se întâmplă să iasă la suprafață?
Sau e vorba de o memorie ancestrală colectivă care poate fi accesată în anumite situații speciale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da Adina dar timpul este circular intotdeauna, planeta noastrã este in continua miscare in galaxie, acea energie despre care e vorba dupã parerea mea este ramasã in urmã.
Mai informeazãte despre ciclul lui Yuga (Kali Yuga) sunt informatii mult mai vechi, care sunt stiute de mii de ani si in 2012 tot pe asta sa bazat.

| Uxellodunon a răspuns:

Din moment ce vorbim in categoriia stiinta si filosofie si de Einstein, Din punctul de vedere stiintific fantomele si alte chestii supranaturale nu exista. In corpul viu se intampla foarte multe schimburi de materie si energie cu mediul din jur, prin reactii chimice nenumarate.
Cand organismul moare, celulele intra in acidoza metabolica si reactiile nu mai au loc. Energia la care te referi se pastreaza in organism sub forma de energie chimica, depozitata in legaturile dintre atomi. Aceasta energie este eliberata odata cu descompunerea organismului de catre microorganisme si alti factori fizici. Energia chimica se transfera pana la urma proceselor metabolice ale microorganismului (sau animalului care te haleste eventual) sau eliberata si prin alte forme (energie termica)

| AdinaanidA explică (pentru Uxellodunon):

Bun. Atunci cum îți explici cele 21 g pe care orice corp uman le pierde (demonstrat științific) în momentul morții?
La animale, mamifere, indiferent de dimensiune, nu se întâmplă asta.

| RAY a răspuns (pentru AdinaanidA):

Sa stii ca nu este demostrat stiintific faza cu 21 de grame, este un mit http://www.ziare.com/......ar-1240821

| Uxellodunon a răspuns (pentru AdinaanidA):

Spunand ca ceva e demonstrat stiintific nu e de ajuns, asa poti sa zici despre orice prostie, trebuie sa faci o referinta la studiul efectuat asupra acestui fenomen. Pentru ca studiul sa nu fie fraudulos el trebuie sa fi fost publicat intr-un jurnal stiintific, trebuie sa fi fost analizat de specialisti pentru obiectivitatea masuratoriilor si alte chestii de genul (peer reviewing), iar pentru confirmarea sinceritatii datelor, experimentele trebuie sa fie repetate de catre alti cercetatori cu obtinerea de rezultate similare.

Atata timp cat exista o astfel de sursa, fenomenul poate fii considerat dovedit stiintific

| AdinaanidA explică:

Hei, de ce esti asa agitat? Eu consider că am pus o întrebare legitimă. Vreau să știu dacă cei de-aici cred în existența fantomelor sau a altor entități energetice.
Dacă tu o consideri asta o întrebare idioată, o să mă străduiesc ca următoarele întrebări să-ți fie pe plac (cât trebuie să fie mărimea penisului, de câte ori să facem l*ba pe zi, daca îmi bag degetul în fund când mă mast_urbez e ok, dacă f** capra vecinului o să rămână însărcinată ..etc.) că văd că astea nu ți-au generat reacții atât de vehemente. Mulțumit?

| AdinaanidA explică:

Nu, nu-ți urmăresc activitatea, nu te flata singur.
Iar dacă te crizezi și spui că am pus o întrebare tâmpită și asta doar pentru că nu știu care AndreiTot12/Alinus ți-a frecat ție ridichea cu conturi multiple și întrebări de cacao... sunt eu de vină?
Și ce răspuns de rahat e ăsta? "Pastreaza pentru tine, opinia ta nu conteaza si nici nu ne intereseaza pe noi, oamenii care pastram pentru noi si nu postam intrebari idioate despre subiecte gasite pe descopera.ro sau de pe blogul lui RAY."
"Noi?" Care noi? Adică așa te-ai gândit tu să vorbești în contul întregii comunități TPU, ca să aibă ceva greutate ceea ce spui, nu? Ești chiar atât de plin de tine încât crezi că e acceptabil să spui că opinia cuiva nu contează, contează numai ce spui tu?
Ia analizează dacă în afară de idioții care te sufocă, nu te sufocă și aroganții plini de ei care consideră normal să jignească aiurea.

| AdinaanidA explică:

"ai jignit adevărul"? laughing Câte clase ai?
"poti inghite"? incearcă "poți înghiți limba română"
E clar. M-am supărat degeaba. Probabil ai 13-14 ani.
Scuze.

| Dumblytics a răspuns:

Da, am avut si am auzit si de la altii.
si daca nu pot fi explicate sau demonstrate nu inseamna ca nu exista.
sunt atatea dovezi netrucate pe net.
eu zic ca e prea mare efortul sa stai sa retusezi doar pentru cateva vizualizari sau likeuri in plus.
si se vede clar cand unele sunt retusate/regizate, adica orice prost isi da seama.

si cel mai important, in vremurile mai antice cand nu existau mijloace de trucat sau Photoshop, cum dreacu sa fie trucate dovezile fotografice sau video?
sau pozele direct developate (nu cele digitale) cu tot felul de entitati pe ele?

| Dumblytics a răspuns:

E mult de discutat pe tema asta, si pana la urma e cam inutil.
e ca si cand dezbati teme religioase.
oricate argumente bune ai aduce, limitatii extremisti vor sustine aceeasi placa oligofrena.

| Andrey818 a răspuns:

Am sa iti explic simplu, sufletul e o energie care ne tine corpul in functionare, ca motorul unei masini, fara motor nu functioneaza.am sa te iau cu religia. dupa ce adam si eva au cazut din rai, Dumnezeu a decis ca trebuie castigat locul in rai.asa ca noi suntem facut din parinti pamantesti dar sufletul e facut de El. dupa ce mori, trupul ajunge in pamant, dar sufletul trebuie sa se intoarca la Creator.in functie de cum si-a trait viata pe pamant, poate sa primeasca pedeapsa sau bine.scopul nostru pe pamant? duceti-va si inmultiti-va! dar sti de ce? cand lucifer a cazut a luat cu el a treia parte din ingeri, 40 de zile au cazut ingerii ca fulgii de zapada iarna.cand ultimul suflet bun de pe pamant va fi inlocuit cu ultimul inger cazut,se termina scopul pamantului.dar nu o sa murim.ii zice judecata infricosata,dupa ce se completeaza ultimul suflet,intr o secunda o sa fim cu toti in fata lui Dumnezeu pentru judecata, si vii si mortii, si iti da dupa cum te gaseste in clipa de fata, mai zic unii lasa ca la batranete incep cu biserica, daca nea vasile acu inlocuieste ultimul suflet si peste 2 min suntem toti in fata Domnului, cum esti in fata Lui? curat sau pacatos? asta e rolul nostru pe pamant, nu sunt sectar sau ceva, sunt crestin dar a trebuit sa citesc mult ca aflu raspunsul asta.ani mai exact

| Andrey818 a răspuns:

Are grija Dumnezeu, cu 5 paini si 2 pesti a hranit 5000 de oameni.stie El ce are de facut

| Andrey818 a răspuns:

Ma bucur ca am gasit pe cineva care e pe aceeasi lungime de unda

| Steyori a răspuns:

Nu există fantome ci spirite care nu le simți auzi vezi sau auzi ele trăiesc in ceruri

| Alex1231213 a răspuns:

Nu există nici o fantoma nici în noi nici în locurile vechi. Apropo mă bucur ca ştii despre teoria relativitaţi. Eu cred ca nu exista fantome.