| onuta a întrebat:

Exista fenomene paranormale? exemple; dar serioase va rog!

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Fenomenul exista, doar ca denumirea (paranormal) este aducatoare de false informatii, tendinte si scopuri. Fenomenul se numeste SPIRITISM si se ocupa cu relatia cu Satana, viata de dupa moarte, Reancarnare, MAGNETISM, fenomene OCULTE, vrajitorie, radestezie, bioenergie, teleckinezie, teleportare, levitatie (fara suport tehnic), telepatie si Teoria SPIRITUALITATI. Noua denumire de paranormal a aparut acum cca 20-25 de ani pentru a ASCUNDE reala fata a SPIRITISMULUI, a duce in eroare si a creia noi interesati despre fenomen (prozeliti). Sunt nenumarate evenimente marcate chiar si de autoritati dar se evita punerea lor in evidenta deoarece ar da "apa la moara" creationistilor.
Oricum sfatul meu este a se evita sub orice forma luarea de contact cu ori ce forma de fenome paranormale. Apropierea intentionata de "fenomen" duce inevitabil la apropierea de "creatorul" acestuia, SATANA. Exista o bibligrafie in "domeniu" cu dovezi palpabile dar cunosc si doua evenimente petrecute cu participarea larga a politiei din zona unde locuiesc totusi cred ca relatarea acestora ar produce mult rau, drept pentru care ma abtin.

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna in primul rind paranormal? Ceva dincolo de sfera normalului. Dar am indoieli asupra normalului stabilit de mintile noastre limitate.

| oz a răspuns:

Cum ar fi? eu unu nu cred...cred in lucruri ciudate. Un betiv cade de la etajul 4 pe ciment...si se alege cu o pleoapa zagariata. Vorba doctorului... ori este noroc( )chior... ori dumnezeu are o sectie speciala pentru betivi...

http://www.youtube.com/watch?v=g16c08hkIMk
de cate ori te intalnesti cu un noroc ca asta?

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu daca exista straight face
Numai Dumnezeu stiewinking

| Marii a răspuns:

Eu cred ca exista.
Citeste Aparitii paranormale de Ioan Mamulas, sau Disparitii supranaturale de Rodney Davies. Pe mine m-au fascinat foarte mult. happy

mira
| mira a răspuns:

Ceva cred ca exista, dar nu este atestat si explicat stiintific.Cazurile autentice sunt foarte rare. Cel mai adesea sunt coincidente sau sarlatanii. Cel mai putin cred in asa-zisii clarvazatori.Acestia sunt campionii sarlataniilor.Prin intrebari de speculanti obtin informatii de la subiectii lor si apoi le vand ca preziceri.Cred intrucatva in cazurile de telepatie.Personal am visat demult ca am primit o scrisoare care incepea intr-un anume fel, oricum mai deosebit, cu un dicton, si a doua zi chiar am primit-o de la fratele meu.Alte cazuri nu cunosc in realitate.De citit am citit multe.

| Klara a răspuns:

Www.spectrulrealitatii.ro

Daca vrei sa le dai crezare e ok...:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca existawinking...pai exemple... o sa-ti dau un exemplu care mi s-au intamplat mie si la care nu am gasit explicatie inca...intr-o seara tarziu(1-2noaptea) mama(care aude foarte bine si se trezeste de la cel mai mic zgomot)a auzit cutiile postale de la parter(usa de la scara era inchisa, deci nu vantul era de vina)si i s-a parut dubios...cine umbla la cutiile postale la ora aia?!?! s-a imbracat si a coborat repede...pana a ajuns, insa, cutiile se oprisera(nu se auzise nici o usa ca sa zica ca a fost o farsa...)si cand a vazut asta a iesit si din bloc(cutiile se oprisera cu putin timp inainte sa ajunga mama si nu avea timp sa ajunga prea departe acest "cineva")... dar nicaieri nimeni...nu era picior de om... e o intamplare reala, pe bunewinkingsa stii...si nu zic ca e ceva paranormal, da pana nu aflu ce s-a intamplat nu pot crede altceva...asta am zis-o asa...sa iti faci o idee ca lucruri ciudate se intampla...si apoi, nu ai auzit cate case sunt bantuite deoarece acestea au fost construite pe morminte? si multe alte chestii din astea? Eu prefer sa le zic lucruri ciudate, nu paranormale...winkingsi undeva, unde locuieste o ruda de-a mea s-a mai intamplat ceva ciudat...si s-a descoperit ca pe locul acela s-a purtat un razboi cu mult timp in urma...deci serioswinkingputeti sa credeti ce vreti, da eu chiar nu mintwinkingsi apoi...la cate lucruri ciudate se intampla in lumea asta...de ce nu am crede in fenomene paranormale?!?!(sper ca raspunsul meu nu v-a speriatwinking )

Răspuns utilizator avertizat
| oz a răspuns:

Darind...stai sa iti explic cum sunt facute acele emisiuni. Emisiunea aia...Haunted parca...nu e facuta live. Fenomele nu sunt filmate exact cand se intampla.Vin niscaiva oameni...care spun ca au avut viziuni, vedenii, intalniri...cu spirite, cu diavoli, cu oameni morti.Realizatorii emisiuni reconstituie evenimentele intamplate, dupa spusele lor.Deci toata emsiunea se bazeaza tot pe ce au vazut unii oameni.Acum, unii oameni pot sa minta...Altii au un psihic slab si isi induc chestiile astea...

Iti dau un exemplu...cand am fost in provincie...am stat si la un var de al meu.Seara vara-miu a fost in gradina...si a vazut un copacel...cum se zguduia si scotea nu stiu ce zgomote ciudate. A venit la mine... mi-a zis ca el nu mai merge noaptea in gradina niciodata...ca e nu stiu ce copac bantuit.Am asteptat vreo 2-3 zile... apoi iar se auzeau zgomote.In fine...bagase vara-miu frica si putin in mine.Am luat lantera...si cand m-am apropiat ce crezi.Se batea pisica noastra cu cea a vecinului acolo.Scoteau niste zgomote...

| celeste a răspuns:

Pai paranormal inseamna fantome strigoi ceva de pe lumea de dincolo

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca egzista doamne...chiar am trecut si eu prin asa ceva si nu doresc la nimeni sincer...id`ul meu any_bebe_tinkerbell va pup papa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si sunt neexplicabile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal cred in fantome si in spiritismexistadaca Va uitati pe fie care Vineri la ora 22:00Pe DISCOVERY CHANNELeste FENOMENE STRANII.Sunt Recostituiri ale unor oameni care au trait aceste experientze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exsta dar suntem prea prosti sa ne dam seamna si ignoram aceste fenomene

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, dar as fi ffoarte curios TEAI PRINS!

| Alin_Tincu_1997 a răspuns:

Sincer exista fenomene paranormale, de exemplu aseara dupa ora 1 am iesit afara la o tigara, ma uit in stanga si in dreapta, nimic, dupa 2 minute ma uit in stanga si apare o silueta alba, fata nu i se vede, imi facea cu mana si scotea un sunet ciudat. Daca eram slab de inima as fi putut murii acolo, asa ceva nu am vazut in viata mea si este foarte reala treaba fara pic de minciuna in spusele mele I don't want to see.

| meota a răspuns:

Eu cred ca da. Si am trei exemple. Intro noapte la o pomana usa era inchisa. Toti dormeau si s-a auzit un zgomot puternic. Am mers sa vad ce e si din greseala am apasat pe cleata. Usa era deschisa desi inainte sa ma culc. inspaimantator. celelalte doua exemple le las pentru mine. Pa.

| Pisla_Alex_1996 a răspuns:

Danut,imi pare rau ca folosesc acest cuvant dur dar se pare ca tu esti complet paralel.Sunt foarte curios daca tu ai macar idee despre ce vorbesti.Satana,Magnetism,Spiritism,Rencarnare,Bioenergie,Teleportare,ai macar idee ce inseamna? sau ai macar idee de faptul ca nu au NICI o legatura? Toata lista aceea pe care ai aruncat-o acolo este doar asa sa te dai mare ca sti multe dar de fapt nu nici macar nu ai idee ce ai scris.Definitia unui fenomen paranormal este foarte foarte simpla:Fenomenul paranormal este un fenomen ce nu poate fi inca explicat de stiinta.Stiu ca multi dintre voi ziceti ca stiinta este ceva inutil si etc, dar nu este asa! Stiinta vine cu dovezi concrete iar cei care refuza aceasta idee inseamna ca refuza sa traiasca in lumea reala si prefera sa se inchida intr-o fantezie a lor din simplul motiv ca nu vor sa accepte realitatea cruda si banala. Data viitoare cand discutati despre un lucru va rog...mai intai documentati-va si voi zau asa!