| SG1995 a întrebat:

Dacă ar exista fenomene supranaturale/paranormale de ce ar fi acestea satanice/demonice dragi creștini?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

SUNT Demonice TOATE fenomenele SPIRITISTE (asa zis paranormale). Cititi (daca aveti de unde) carti cu "tematica". Nu va mai aruncati cu capul inainte in groapa. Vindecari se pot face pentru INSELAREA oamenilor.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Danut, cum le stii tu pe toate. Nu le mai spune muritorilor despre conspiratia noastra. Nu-i lasa sa ne afle secretul. Tine doar pentru tine. Ei nu stiu ca noi suntem satanisti sectanti ascunsi si vrem sa-i facem de-ai nostri.

| DeyCj a răspuns:

Pentru că în limitarea lor de creștini, ei cred ca orice nu-și pot explica este mâna inventatului de ei diavol.

| Octavian199 a răspuns:

Nu sunt.Cate asa zise vrajitoare au ars crestinii pe rug.(toti crestinii)

| Octavian199 a răspuns:

Mai stiu ca, crestinii ii numeau vrajitori pe vraci sau doctori.

| Jay1 a răspuns:

Paranormalul poate fi cel mai bine gândit ca un subset de pseudosciență. Ceea ce determină distanța paranormală de alte pseudosciințe este o dependență de explicațiile pentru presupusele fenomene care sunt bine în afara limitelor științei stabilite. Astfel, fenomenele paranormale includ percepția extrasenzorială (ESP), telekineza, fantomele, poltergeiștii, viața după moarte, reîncarnarea, vindecarea credinței, aura umană și așa mai departe. Explicațiile pentru aceste fenomene aliate sunt exprimate în termeni vagi de "forțe psihice", "câmpuri energetice umane" și așa mai departe. Acest lucru este în contrast cu multe explicații pseudo-științifice pentru alte fenomene nonparanormale.
Conacul Zarifopol din Filipești - numit de localnici "Casa Răului", conacul este locul mai multor rapoarte despre activități paranormale: voci indistincte, sunete bizare, trepte, curenți reci care "merg" prin ziduri.
daca vrei mai mult -https://en.wikipedia.org/......in_Romania

| 757474 a răspuns:

Nu au spus nimeni ca sunt satanice, au fost multe cazuri de vindecari de diferite boli.

| SG1995 explică (pentru 757474):

Vezi mai jos unu dănuț într-o întrebare afirma că fenomenele paranormale (inexistente de altfel) sunt satanice.

| Pneumunoultramicroscopicovulcaniconicoza2 a răspuns:

Nu stiu. Cred ca un fenomen satanic este satanic deoarece oamenii cred ca il face dracu, ori pentru ca ar fi imposibile fara vrajeala; ori pentru ca sunt prea urate pentru a spune ca sunt facute de om sau de natura. Dar pana ce nu exista nu conteaza.