| MikiPiki a întrebat:

Exista o camera patrata.In fiecare colt e o pisica.In fata fiecarei pisici sunt 3 pisici.Pe coada fiecarei pisici se afla o pisica.Cate pisici sunt in camera?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că un pătrat are 4 colţuri şi fiecare pisică le are în faţa ei pe celelalte trei.
Pe fiecare coadă de pisică stă "propietara "ei.

33 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

32 de pisici in camera. Asta daca pisicile respecta legile fizicii (gravitatia) ceea ce impune problemei sa ia in considerare doar 4 coltzuri, respectiv toate pisicile stau pe pardoseala din camera patrata (in plan), si daca operatia de a adauga inca o pisica, pe coada fiecarei pisici, nu este o operatie iterativa (repetitiva), caz in care numarul pisicilor ar tinde spre infinit, si bineinteles, daca orientarea privirii pisicilor nu face parte din datele problemei (adica nu se ia in considerare), [caz in care numarul pisicilor ar fi 8, (daca pisicile privesc spre centrul camerei)].
happy

| PhaseMorphXR a răspuns:

@TudorrrrSiMitsa
"Pe fiecare coadă de pisică stă propietara "ei"."

Problema spune ca pe fiecare coada de pisica se MAI afla o pisica... nu spune ca SE AFLA o pisica, deci trebuie sa mai adaugi o pisica. In schimb pisica, poate sta cu coada intr-o variatate de pozitii, insa problema nu ia in considerare asta. happy

| Malphas a răspuns:

32 de pisicute. happy

| Malphas a răspuns:

@asya Am luat teapa.hee hee Buna observatie!

| bebetho a răspuns:

(4+12+16)x2=64

4 - nr. de pisici din fiecare colt
12 - nr de pisici din fata pisicilor ce stau la colt.
16 - nr de pisici de stau pe coada fiecarei pisici inclusiv pe coada celor din colt.
x2 - deoarece o camera patrata inseamna un CUB. Cubul are 8 colturi.
Sper ca n-am gresit.

| GodBlessYou a răspuns:

Sunt 8 colturi intr-o camera, nu 4.

| NOBODY a răspuns:

Niciuna,că le-am fugărit pe toate

| GaBBiii a răspuns:

Am calculat, desi nu stiu daca este corect!
Deci in fiecare colt sunt cate 5 pisicithinking
5 pisici x 4 colturi = 20 de pisici
M-ai facut curioasawinking.
Te rog frumos daca vrei sa postezi raspunsul corect big grin.
Pa, pa

| ELLSSA a răspuns:

20happy

| Bastet a răspuns:

Hehe,deci sunt 4 pisici (in fata fiecarei pisici sunt 3 pisici, deci pot fi doar 4 pisici, nu opt) şi încă 4 în spate le lor, deci 8 pisici sunt în cameră.

| RoSoul a răspuns:

Pai uite cum vine:4(din colturi)+(4x3)+inca o data ce-a fost inainte(pentru ca este o pisica in spatele tuturor pisicilor, chiar si cele din colturi)=16+16=32 Ma bucur ca te-am putut ajuta.

| asya a răspuns:

8! In fata fiecarei pisici de fapt sunt celelalte 3 pisici din colturi!

| lowfive a răspuns:

O infinitate?

| sabilopod a răspuns:

Multe

| BiaSiAtat a răspuns:

| Eu_3289 a răspuns:

16375966372435489234 e raspunsul corect

| 3rdWW a răspuns:

32 de pisici.
Wow. sa nu pomenesti cuvantul "pedigre" in camera aia.

| Gumã a răspuns:

20 de pisicute :d

Funda?

| Foarfeca a răspuns:

19?

| Diddy a răspuns:

8?

| Diddy a răspuns:

Da, sau mai pot fi 4.
Colturile fiind aproapiate fiecare pisica e una peste alta.
Si in fata fiecarei pisici sunt pisicile din celalate colturi [ 3 ].

| MissLumy a răspuns:

4 matzzehee hee

| ThєOηlyOηє a răspuns:

| lsgsfh a răspuns:

20 de pisici

| Medeea_3616 a răspuns:

32happy

| addictedToBitches a răspuns:

32thinking
(caractereleeee vietii)

| UnDeaD96 a răspuns: