| NaRcYsAaaa a întrebat:

Heyyy! Buna TPU. Am si eu nevoie de puntin ajutor cu niste probleme de logicasad

1. In fiecare colt al unei camere se afla cate o pisica. Pe fiecare coada de pisica sta o pisica. In fata fiecarei pisici se afla 3 pisici. Cate pisici sunt in camera? Explicati.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ThєOηlyOηє a răspuns:

Buna!
Sunt 4 pisici.Deoarecein fiecare colt al camerei este pisica, pe coada fiecarei pisici "sta" pisica carei ii apartine coada, si fiecare pisica vede pisica din cele 3 colturi.
Deci e logic ca sunt 4 pisicibatting eyelashes

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Ma ia cu rau la ficat de la atatea pisici...

Pai...

4 colturi 4 pisici.
Pe fiecare coada de pisica alta pisica, si aici imi vine intrebarea: se mai pun inca 4 pisici pe coada acelor 4 pisici care deja sunt...si din moment ce ai zis ca PE FIECARE COADA de pisica sta alta pisica, nu s-ar mai termina:

4 pisici=4 cozi=inca 4pisici=inca 4 cozi libere=inca 4 pisici si tot asa...

Dar sa zicem ca nu e asa si au mai aparut doar 4 pisici si acum sunt 8.

Si alta intrebare:

Ai spus ca in fata FIECAREI PISICI se afla 3 pisici.

Hai sa o luam in parte pe fiecare colt:

Este doar o pisica la inceput.Peste coada ei se mai pune una si acum sunt 2, (chiar daca dupa cum te-ai exprimat ar trebui sa fie carnatul ala de pisica pe coada la nesfarsit.) dar sa zicem ca a mai aparut decat una si sunt 2.In fata fiecareia mai sunt 3.Pai iar ar merge la nesfarsit pentru ca ai spus asa:

"in fata FIECAREI PISICI se afla 3 pisici) pai mai punem 3 in fata lu una 3 in fata uneia dintre alea 3 si tot asa.

Dar mai este ceva:

Poate sa intervina : Dar nu am spus doar pe coada fiecarei pisici sta o pisica, nu ca si pe coada pisicilor aparute mai sta inca o pisica.

SAU:

Am spus ca in fata fiecarei pisici se afla inca 3, nu ca si in fata celor care stau in fata celor deja existente se mai afla inca trei...

Tine de exprimare.E o lama cu doua taisuri.Si poate sa fie si invers daca luam varianta "scuzelor" prezentate mai sus putem pune ca "scuza" "cazului" pe care l-am pus si mai sus ala cu carnatul nesfarsit de pisici in toate cele 4 colturi.

AR PUTEA INTERVENII DIMENSIUNILE CAMEREI! Dar din nou, nu este specificat deci nu prea poate fi luata in calcul varianta asta.

Sunt foarte multe variante. Poate mai are loc doar o pisica in spatele aceleia, dar poate aia tine coada in sus si vine alta peste ea si tot asa...