| RAY a întrebat:

Exista o legatura intre Nihilism si mizantropie?

E ceva rau daca te regasesti in ambele categorii?

3 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nihilism n-ar insemna si ca nici macar ura sau moralitatea nu exista? thinking Cand nu imi place un lucru, ma enervez si injur lumea, dar imi amintesc ca nu exista liber arbitru, deci acel lucru a ajuns cum e si unde e doar condus de legile universului. De exemplu cineva fura ca asa a invatat, direct sau indirect, asa raspunde el intrebarilor/nevoilor lui. Cineva e atras sexual de copii pentru ca a trait ceva, asa a invatat sa raspunda nevoilor lui. Cred ca acele nevoi le-a dobandit tot prin invatare.

| Steregoi a răspuns:

Intr-un fel si Hristos era nihilist si mizantrop. Hristos nu baga in seama cultura mozaica modificata de farisei si ocupația romana si nu prea se asocia cu societatea necredincioasa si majoritara.

| seularts a răspuns:

Nu te condamn pentru ca si eu am ajuns de mult la concluzia ca majoritatea lucrurilor sunt putrede in lumea curenta. Societatea moderna e toxica si sufoca populatia cu ideea ca "Asa" trebuie sa fi ca sa fi normal. Sincer nu e nimic rau in ceea ce simti, pentru ca este natura umana din tine care cauta sa traisca si nu doar sa supravietuiasca.

Eu sunt o fire foarte optimista, pentru ca am inteles ca Istoria se repeta indiferent de ce perioada de timp te nasti. Doar contextul difera, continutul este mereu acelasi. Tu trebuie sa creiezi mediul pozitiv care sa faca lucrurile/evenimentele sa infloreasca in ceva fantastic.