| anonim_4396 a întrebat:

Exista o metoda pentru a scapa de Selenofobie ?

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

Nu cred ca exista o metoda specifica, pentru fiecare fobie in parte. De scapat oricum nu se poate scapa, poti doar sa inveti sa o controlezi.
Una din metodele folosite este terapia prin soc, adica expunerea intentionata la ceea ce face obiectul fobiei. Am vazut, nu cu mult timp in urma, un documentar despre persoane care aveau diferite fobii. Parea sa functioneze (cel putin asa sustineau autorii documentarului).

1 răspuns:
| Paulla a răspuns:

Din câte ştiu eu se poate trata prin psihoterapia cognitiv-comportamentală. E important să se cunoască cauza care a dezvoltat fobia(chiar sunt curioasă ce cauză ar putea fi pentru fobia asta).