| AvalohAlyn a întrebat:

Exista oameni care te mai ajuta in ziua de azi total dezinteresat? Sau totul e pe bani si ceva in schimb?

11 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Hai sa ne uităm un pic pe profilul tău:

"AvalohAfrodius19 a fost ajutat de 7.443 membri ai comunităţii TPU.ro"

Ți-a cerut cineva vreun ban sau vreo favoare?
Deci iti dai seama că întrebarea ta nu-și are sensul.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Rar oameni care te ajută, rar!
Ți-o zic din proprie experiență!
Și sfat: Nu fi bun cu lumea, că cine știe ce vei păți. E „ok" să fi bun, dar încearcă să detectezi persoanele cu intenții „negative"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bună întrebare! Nu aș vrea să cred că totul este pe bani în ziua de azi, dar mie personal asta mi s-a întâmplat până acum. Singurele persoane care m-au ajutat total dezinteresat au fost cei din familie. Alții( Medici, psihologi, prieteni apropiați, etc) m-au ajutat doar pentru ceva în schimb, iar când nu li s-a mai oferit acel ceva, mi-au dat răspunsuri de genul "nu mă mai amestec", "fă cum știi", "e fix problema ta ce faci". Nu vreau să generalizez, ăsta a fost doar cazul meu, și sper că mai există și oamenii care să nu aștepte nimic în schimb, chiar dacă ar fi foarte puțini în comparație cu ceilalți. Dumnezeu să îți scoată în cale doar oameni care să te ajute dezinteresat și din tot sufletul!

| mentholinks a răspuns:

Depinde ce fel de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine poate sti, dar de la cei care nu ti au demonstrat nimic nu ar trebui sa ai asteptari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Meriti funda :* best answer ever

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exista. Foarte putini, dar exista

| Raizing a răspuns:

Trebuie sa stim a selecta prieteni.Totul pleaca de la a cunoaste!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, in ziua de azi cine te ajuta o face pentru asi urmarii propriul interes ca sa ii fie lui bine, adica sa luam un exemplu: eu te ajut pe tine sa inveti cum se face treaba la munca (in bucatarie sau in depozit) pentru ca tu esti nou venit. De ce te ajut? simplu 1. ca sa imi fie mai usor si mie 2. sa mearga treaba mai repede 3. nu am incotro trebuie sa iti arat cum se face supa si prajituriile pentru ca asta e obligatia colegiilor mai vechi 4. cam asta e tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista.