| Steregoi a întrebat:

Exista sange mort sau stricat intr-un cadavru neintrat in putrefactie? Daca se scoate sangele dintr-un cadavru neintrat in putrefactie si se transfuzeaza la un om viu acel om viu va muri?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primele 2-3 ore, sangele nu este nici mort, nici stricat, dar se coaguleaza rapid (fiindca mentinerea sangelui lichid se face cu consum de energie, deci este limitata la perioada in care organismul traieste). Dupa cam 3 ore, incepe, desigur, degradarea si putrefactia. Daca se scoate sange de la un cadavru proaspat si se anti-coaguleaza, primitorul nu va pati nimic, desigur. Doar ca trebuie sa te asiguri ca leucocitele (celulele din sange) nu au murit, caz in care degradarea (putrefactia) a inceput, chiar daca inca nu e sesizabila.

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

Putrefactia e instalarea mortii? =)

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

Merita sa citez raspunsul tau. Esti personal medical sau lucrezi in domeniul sanatatii?

"In primele 2-3 ore, sangele nu este nici mort, nici stricat, dar se coaguleaza rapid (fiindca mentinerea sangelui lichid se face cu consum de energie, deci este limitata la perioada in care organismul traieste). Dupa cam 3 ore, incepe, desigur, degradarea si putrefactia. Daca se scoate sange de la un cadavru proaspat si se anti-coaguleaza, primitorul nu va pati nimic, desigur. Doar ca trebuie sa te asiguri ca leucocitele (celulele din sange) nu au murit, caz in care degradarea (putrefactia) a inceput, chiar daca inca nu e sesizabila."

| Brigaela a răspuns (pentru Steregoi):

Nu, putrefactia este degradarea celulelor. Moartea este oprirea ireversibila a metabolismului. Dupa aceasta, la cateva minute sau opre incepe distrugerea celulelor si transformarea componentelor lor in componente toxice, otravitoare.
Da, sunt medic, dar astae sunt informatii pe care le stie orice absoplvent de liceu care a avut media 5 pe merit al biologie, nu e nimic complicat.

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

Vorbim despre un cadavru adica despre un om mort in care metabolismul este ireversibil. Vreau sa ajung la ideea ca un om odata mort nu mai poate fi resuscitat decat de catre Dumnezeu. Iar un om viu nu poate resuscita cu sangele lui un om mort. Un om mort nici atat nu poate ajuta cu sangele lui un om viu. Odata ce un om a murit sangele lui nu mai este viabil. Vrei sa spui ca se transfuzeaza sange de la oameni morti datorita numarului redus de donatori de sange vii? Daca ar fi asa o astfel de stire ar fi buna de dat la stirile protv de la ora 17. rolling on the floor

| Brigaela a răspuns (pentru Steregoi):

Ideea ta este ciudata si nu prea are inteles.
Sigur ca nu se poate transfuza sange de la morti, ti-am si explicat de ce, din cauza coagularii

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

Pai ai zis ca se pot introduce anticoagulanti si ca acel sange poate fi viabil pentru transfuzie trei ore de la decesul donatorului. Si de ce nu acel sange recoltat ar putea fi conservat in congelator cu azot lichid in pungi pentru transfuzari ulterioare. Si ca sa fie treaba mai cool acel sange ar putea fi filtrat de o splina ( chiar si artificiala ) ce va elimina acele leucocite trombocite si hematii stricate sau moarte si apoi sangele filtrat sa fie bagat in pungi si congelat. Sau i se poate baga un anticoagulant intravenos celui murimund sau in coma ireversibila si dupa ce moare i se va putea recolta sangele. Sa nu va suparati, va rog, pe mine pentru ca vreau sa patrund tainele medicinii extreme ce opereaza la limita dintre viata si moarte. Mai glumesc si eu uneori dar vorbesc cat se poate de serios. Apreciez raspunsurile dumneavoastra.

| Brigaela a răspuns (pentru Steregoi):

Elementele sanguine sunt importante, in majoritatea cazurilor transfuzam pentru ele.
In al doilea rand, un decedat nu poate fi supus nici unei interventii 6 ore dupa deces, tocmai ca sa se instaleze semnele certe de moarte.
In al treilea rand, donatorul trebuie sa nu fie varstnic, diabetic, cardiac, bolnav de cancer, sa nu fi luat nici un tratament in ultimele 3 saptamani, sa nu fi suferit nici o manevra invaziva in ultimele 6 luni. Cati decedati respecta aceste reguli?
Nu poti patrunde in tainele medicinii fara notiuni elementare de clasa a opta, intai invata partea canonica si abia apoi vei avea o baza pentru a înțelege.
Nu stiu cati ani ai, bănuiesc ca sub 12-13. Mai trebuie sa ai rabdare, sa inveti, sa iti formezi un mod de gandire, sa il verifici prin examene si abua apoi vei putea dace astfel de presupuneri

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

Si daca face se x neprotejat cu un partener cu hiv fara sa stie si nu declara sau nu spune nu exista riscul ca virusul incubat sa ajunga la receptor stiind ca incubarea dureaza 6 luni? Se x ul nu e manevra invaziva.

| Brigaela a răspuns (pentru Steregoi):

Ba da, exista acest risc, tocmai de aceea se evita cat mai mult transfuziile si se selecteaza destul de restrictiv donatorii. Dar asta nu are legatura cu discutia, faptul ca exista un risc inevitabil, nu duce la ideea ca nu merita sa evitam riscurile evitabile. Încearcă sa pastrezi o logica in gandire, ai o fuga de idei ingrijoratoare.

| sabin89 a răspuns (pentru Brigaela):

Cum, Brigaela, Steregoi e de atâta timp pe site si ne-a arătat cu vârf si-ndest că e un om adult, cu liceu si facultate terminată, si tu îl cotezi sub 12-13 ani...

| Brigaela a răspuns (pentru sabin89):

Nu am verificat daca a spus cati ani are, dar curgerea comentariilor de aici arata naivitatea stiintifica si modul de gandire ale unui copil. Adesea copiii mint din spatele tastaturii, pretinzand ca sunt adulti

| Steregoi explică (pentru sabin89):

Când zice aia ca a vorbit cu demoni nu o crede nimeni. rolling on the floor

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

Întrebările astea le-am pus cu un scop. Scopul e de a accentua ideea ca daca apare discontinuitate viață nu mai e. Din moarte nu rezulta viață. Din viață poate rezulta moarte. E ca un sens unic viață -> moarte. Acestea sunt argumente ce indica spre ideea ca viața nu are început. Dumnezeul viu nu are început si exista continuu fara sfârșit. Întrebările mele si comentariile mele sunt de natura existențiala cu un grad mare de abstractizare si de aceea uneori par ciudate. E o amestecătură din toate domeniile vieții si o combinație intre toate disciplinele care exista de la basme legende mituri si pana la religie fizica matematica chimie biologie. Pentru acestea este nevoie de o cunoștință generala bine pusa la punct fara a intra prea mult in detalii inutile dintr-o anumită disciplina ce nu tratează tema existențiala. Eu nu-mi pierd timpul cu contraziceri, batjocuri, dispute ideologice. Uneori par ca glumesc dar tot ceea ce zic e cat se poate de serios. Sunt chestiuni de viață si de moarte. Nu degeaba a zis Cristos ca cei ca copiii ajung in împărăția lui Dumnezeu. Unele comentarii par copilărești dar tratează chestiuni serioase. Nu ma laud cu nimic pentru ca tot ce am si sunt e de la Dumnezeu.

| Brigaela a răspuns (pentru Steregoi):

Stii, e destul de periculos ce faci si nu cred ca are vreo legatura cu Dumnezeu. Fiindca stiinta este de la Dumnezeu si niste idei care nu tin seama de stiinta, nu pot fi de la Dumnezeu si nu pot sluji lui Dumnezeu. Da, poti fi inocent ca un copil, dar eu nu la asta ma refeream. Ci la faptul ca sustii ca stii niste lucruri care nu au baza stiintifica, ceea ce poate face rau altora, care nu stiu si cauta informatie. Iar asta nu poate fi voia Domnului, sa facem rau cu buna-stiinta.

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

"sustii ca stii niste lucruri care nu au baza stiintifica" - ma intereseaza la care lucruri sau idei te referi. Stiu pe unul care de la o informatie gresita sau inteleasa gresit si-a facut singur viata un calvar. Si sunt miliarde de cazuri de acest fel pe Pamant.

| Brigaela a răspuns (pentru Steregoi):

Un om odata mort nu mai poate fi resuscitat decat de catre Dumnezeu.
Odata ce un om a murit sangele lui nu mai este viabil.
Si ca sa fie treaba mai cool acel sange ar putea fi filtrat de o splina ( chiar si artificiala ) ce va elimina acele leucocite trombocite si hematii stricate sau moarte si apoi sangele filtrat sa fie bagat in pungi si congelat

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

"Un om odata mort nu mai poate fi resuscitat decat de catre Dumnezeu." - Dumnezeu este izvorul vietii si creatorul omului. In istorie au fost cazuri in care oameni morti au fost readusi la viata: omul care a revenit la viata langa Elisei, invierile infaptuite de Cristos prin Duhul Sfant de la Dumnezeu si alte cazuri scrise in Biblie.

"Odata ce un om a murit sangele lui nu mai este viabil." - exista sange mort. Sangele coagulat este sange mort in care viata nu mai actioneaza.

"Si ca sa fie treaba mai cool acel sange ar putea fi filtrat de o splina ( chiar si artificiala ) ce va elimina acele leucocite trombocite si hematii stricate sau moarte si apoi sangele filtrat sa fie bagat in pungi si congelat" - prin aceste cuvinte am cautat sa provoc la comparatie. Nu poate fi creata de catre om o splina artificiala. O functie indeplinita de splina este distrugerea eritrocitelor și trombocitelor bătrâne ( nu moarte ). Nu exista nici un aparat construit de om care sa poata sa identifice eritrocitele si trombocitele batrane sau degradate. Splina poate face diferenta intre o eritrocita tanara si una batrana sau degradata si acest fapt arata ca Dumnezeu prin Duhul Sfant identifica pragul dintre tineretea si batranetea sau degradarea eritrocitelor. Acest prag de degradare sau imbatranire nu este cunoscut si nu va fi cunoscut niciodata de catre om si nu poate fi respectat de catre nici un aparat construit de om. Omul nu va sti niciodata care e pragul intre viata si moarte. Doar Dumnezeu stie.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Splin%C4%83

| Steregoi explică (pentru Brigaela):

Merita citat raspunsul tau: "Ba da, exista acest risc, tocmai de aceea se evita cat mai mult transfuziile si se selecteaza destul de restrictiv donatorii."

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat