| mentholinks a întrebat:

Exista spiritual enlightenment? Ati experimentat vreo ceva in legatura cu asta? Daca nu stiti despre ce este vorba, cautati pe Youtube Mooji, Sadhguru, Kishnamurti sau Alan Watts.

Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii

şi nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc
în calea mea
în flori, în ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii taină -
şi-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micşorează, ci tremurătoare
măreşte şi mai tare taina nopţii,
aşa îmbogăţesc şi eu întunecata zare
cu largi fiori de sfânt mister
şi tot ce-i neînţeles
se schimbă-n neînţelesuri şi mai mari
sub ochii mei-
căci eu iubesc
şi flori şi ochi şi buze şi morminte.

4 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Da, e faptul de a cunoaste mai mult din ceea ce esti tu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu exista :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu il ascult pe Alan Watts pe Youtube, insa nu cred in nimic "spiritual".

| Francoblanco5 a răspuns:

Nu există nicio iluminare din perspectiva ego-ului (eului fals/imaginii de sine creată de minte/identitatea falsă-imaginară).

E vb doar de a realiza că nu ești ceea ce crezi că ești. Tu nu ești mintea ta, fiindcă o poți observa. Sau când nu gândești, tu nu încetezi să exiști, la fel e și cu corpul tău. Tu nu ești (doar) acesta. Tu ești însăși conștiința care e dincolo de minte și corp. Înainte de toate tu trebuie să exiști, ca apoi să experimentezi orice altceva. Simțământul de a fi e tot timpul - e însăși conștiința. Tot ce trebuie să faci e să-ți focalizezi atenția pe acest simțământ "Eu Sunt".

Recomand meditatiile ghidate de la Mooji.