| bleakk a întrebat:

Exista vreo morala universala/absoluta sau morala este relativa?

12 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Legile.
Legile reprezintă morala de la care oamenii nu se pot abate; legile şi drepturile sunt o morală universală.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Moralitatea este aia pe care o decide majoritatea, la fel ca si restul lucrurilor. Ca o fi corecta sau nu, asta este alta discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se schimba.

Parca vad ca peste 100 de ani bisexualitatea va fi orientarea sexuala cea mai normala, iar heterosexualitatea va parea ceva neobisnuit ca virginitatea dupa 20 si ceva de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moralitatea este convenita de catre umanitate. Orice lucru convenit este relativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In secolul 18 se vorbeste foarte mult de nevoia unui universal adica o morala minima pentru toata lumea. ce s-a facut cu ea nu stiu, subiectul a fost inlocuit cu universalul marxist cum ca toata lumea este o masinarie bazata pe relatii economice si sociale.
post post modernist vorbind cred ca suntem jumi juma

| bleakk explică:

Dar nu peste tot in lume, legile si drepturile sunt acelasi ca sa poti spune ca sunt "universale".

| TheImpaler a răspuns:

Este relativa. fiecare societate are norme de conduita proprii. de exemplu la crestini e imoral sa ai doua neveste, iar la musulmani, nu.

| BlackCat13 a răspuns:

Este relativa

| RealFriend010 a răspuns:

Exista. Daca ai doua sotii e normal ca sa nu te afisezi cu ele in fata crestinilor nici sa nu stie. Morala inseamna sa iti pese si de toti ceilalti. Morala adevarata este foarte simpla. Tot ce este de la Dumnezeu este simplu nu complicat. In plus morala inseamna si curaj. Nu trebuie sa actiunezi si sa te lasi influentat de frica de moarte. Nu trebuie sa irosesti timp si alte lucruri incercand sa capeti lucruri materiale. Trebuie sa te impaci bine cu toata alumea atat cat poti. Asta nu inseamna sa aprobi rautatile dar nici sa nu le critici daca stii ca nu vei fii apreciat pentru asta. Ca sa poti sa fii moral si sa te indrepti spre moralitate trebuie sa ai grija de sanatatea ta si si cauti sa ai pentru inceput macar un prieten adevarat.

| TheImpaler a răspuns (pentru RealFriend010):

De ce e normal sa nu te afisezi in fata crestinilor cu doua neveste? lezezi moralitatea crestina? rolling on the floor

| TheImpaler a răspuns (pentru RealFriend010):

Si ce are dumnezeu cu moralitatea? cu ce e mai moral dumnezeu decat allah? de unde stii tu care e mai moral?

| Shindan a răspuns:

Da. Sa nu mai pacatuim. Morala a venit odata cu primul pacat, iar de aici au pornit idei incomplete transmise de urmatorii oameni fiindca nimeni nu a avut suficient timp sa explice fiecare idee intr-o viata de om, si astfel lansata duce departe si rataceste lumea. Fiecare are o viziune, o silueta a sperantei, o cale care spera ca il va duce spre fericirea absoluta, dar care sfarseste prin a urmari o stafie a unei intentii, a unui sfat dat la un moment dat care dispare odata cu speranta. Cam asta e.