| Meme10Memu a întrebat:

Existenta cuvantului sau notiunii de aleator, intamplator nu e o dovada ca exista libertate de alegere?

5 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Nu, intamplator este dovada ca nu controlam totul. Daca ai libertate de alegere, de ce nu-ti poti alege placerile. De ce un homosexual nu poate deveni heterosexual daca este in puterea lui de alegere? Ce libertate de alegere mai are un copil needucat standardelor zilelor noastre?

| Adrian5575 a răspuns:

Suntem liberi sa alegem, chiar si atunci cand alegem gresit. Doar ca unele lucruri nu depind de alegerile noastre.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ba da. happy
Tot la fel cum existenta cuvantului nemuritor, este o dovada ca nu murim. tongue
Ma topesc dupa intrebarile tale! laughing

| Meme10Memu explică (pentru Dorotheea21):

Vezi ca e o intrebare capcana. Capcana e ca nu e doar o notiune ci si exista. De exemplu ruleta ruseasca, functia random in informatica, ruleta la loto, si alte asemenea. In mintea omului e o ruleta in care bilele sunt ganduri. Diferenta e ca din acele bile omul alege una la un moment dat. Ruleta din capul omului ruleaza mereu exceptand cand doarme.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Nici Dz nu are libertate de alegere absoluta deoarece libertate absoluta inseamna dezordine. Daca ar exista dezordine nu am putea gandi coerent. Insa exista libertate de alegere relativa.