| Steregoi a întrebat:

Daca nu exista libertate de alegere si daca omul era predestinat omul nu ajungea sa pacatuiasca. Ce puteti spune?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

Si se numea tot om, sau planta?hee hee

| Steregoi explică (pentru Abc123Def789):

Dumnezeu si-a exprimat dorinta ca Adam sa nu pacatuiasca si sa nu moara zicand: 'sa nu mananci pentru ca daca vei manca vei muri'. Dumnezeu i-a spus lui Adam motivul din cauza caruia sa nu manance si anume ca sa nu moara. Dumnezeu nu i-a spus 'poti manca dar daca vei manca vei muri'. De aici putem deducem ca scopul lui Dumnezeu a fost si este ca omul sa aiba parte doar de bine si sa nu cunoasca raul. Probabil daca ar fi ascultat Dumnezeu i-ar fi aratat lui Adam cum sa calatoreasca in univers evitand diferite pericole mortale si le-ar fi evitat doar daca asculta. Sau Dumnezeu i-ar fi spus mai dinainte omului ca industrializarea cauzeaza poluare si moarte.