| anonim_4396 a întrebat:

Femeile si barbatii, sunt sau vor fi vreodata egali? De ce femeia este considerata slaba atat fizic cat si psihic, cand... de exemplu in provincie, din cate am vazut, barbatul aduce bani in casa, femeia ii gestioneaza, are grija de gospodarie, creste copiii, deci practic ea duce tot greul, dar barbatul comanda, de ce?

31 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Religiile au creat o lume misogina: https://www.psychologytoday.com/......ress-women

Răspuns utilizator avertizat
| g00dmorning a răspuns:

Pai de la inceputul timpului femeile au fost in inferioritate fata de barbati pentru ca: Nu aveau destula forta de munca (nu puteai pune o femeie la constructii), erau putine femei genii (Cei mai multi erau barbati de ex. Albert Einstein, iar asta s-a intamplat pentru ca barbatii nu le-au acordat femeilor nicio sansa), Fetele erau mai greu de intretinut (in timp ce un barbat avea nevoie doar de niste pantaloni si o camasa, o femeie avea nevoie de mult mai mult) si multe altele.
Desi in ziua de astazi si femeile si barbatii sunt in egalitate, ba chiar s-a dovedit ca femeile pot lucra in aproape orice domeniu (doar nu exista un barbat care sa se ocupe de meseria de bona sau de ingrijit copii), totusi mai sunt oameni care inca fac aceasta diferenta.

| T0T a răspuns:

Sunt foarte multe cazuri în care nu este deloc așa. Victimizare ieftină. Nimeni nu vă forțează să faceți ceva ce nu vreți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chiftelutacrocanta):

Blablabla, si femeia lucreaza la fel de mult, asta este ideea, ar trebui apreciati corect si egal.

| T0T a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Up. Toate muncile cu adevărat grele au fost mereu duse de bărbați. Să nu uităm că tot ei își apărau țara în război și își apărau și femeile și copiii. De-a lungul istoriei bărbatul avea această responsabilitate căci acele timpuri nu aveau cum să îi dea femeii o responsabilitate pe care nu o putea duce. Muncile fizice și războaiele nu puteau fi duse de femei iar cele intelectuale erau tot duse de bărbați, totuși. Acum societatea s-a schimbat mult și se încearcă cât mai mult reabilitarea femeilor și adevărul e că nu se pot pune niciodată pe picior de egalitate cele două sexe. Hai să zicem că din punct de vedere intelectual putem spune că e egalitate căci nivelul de inteligență diferă de la un individ la altul dar din punct de vedere fizic nu va putea fi niciodată egalitate iar automatizarea industriei în cea mai mare parte le-a reabilitat pe femei. Acum societatea încearcă să le și împingă din ce în ce mai mult de la spate deși nu cred că ar fi cazul căci condițiile din ziua de azi și drepturile omului creează clar egalitate între cele două sexe, asta teoretic desigur. Și desigur că nu o să prea putem înțelege cum de se fac atâtea programe pentru femei în ceea ce privesc locurile de muncă de exemplu și de ce li se dă atât impuls în continuare ceea ce e cam în defavoarea bărbaților dar e mult de comentat pe tema asta. E un subiect prea amplu.

| Doub a răspuns:

Nu, nu există egalitate.

| untu a răspuns:

Desigur ca da! Pot trai in egalitate daca sint tratati reciproc cu aceeasi iubire, dragoste, intelegere, impartirea tuturor sarcinilor in casa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Daca barbatii erau destepti, invatau sa comunice si nu existau razboaie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Argumenteaza.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Off, gândire de copilaș. Ok găsește comunicare între un om care îi omoară unuia familia și îi pune în continuare și lui viața în pericol și respectivul...Lucrurile sunt complicate și fiecare război a avut o cauză complexă. De exemplu sunt cazuri în care unele puteri au tot așteptat și nu au luat măsuri și s-a ajuns la tragedii mari din cauza asta. Învață istorie, e mult de știut dar fie că la conducere era un bărbat sau o femeie la fel se întâmpla, te asigur. De exemplu crezi că Merkel a făcut bine că a primit ea refugiați? A apucat-o așa bunăvoința cu toate că punea Europa unui risc enorm? Și e femeie...Chestia asta nu contează în relațiile internaționale, fie că acolo e o femeie sau un bărbat, fiecare își urmărește interesele iar uneori comunicarea poate aduce mult mai mult rău decât bine. Eu m-am referit la alte lucruri dar ceea ce ai spus tu acum introduce un subiect amplu și pentru asta îți propun o carte de istorie. Baftă.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu cred ca vor fi vreodata egali pentru ca exista discriminare in foarte multe domenii/circumstante.

| Dugalle a răspuns:

Depinde de egalitate.

Nu ai vazut prea bine acea provincie si nu stii situatia.

In general, femeile si barbatii nu vor fi egali vreodata.

O chestie simpla : femeia nu o sa lucreze in viata si existenta ei intr-o mina dand cu tarnacopul in minereu.

Mai mult de atat nu cred ca am ce sa iti spun ca nu prea pari cu ochii deschisi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dugalle):

De ce nu par? Pentru ca nu gandim la fel si pentru ca mintea ta limitata are impresia ca-si poate forma o parere despre un om dupa doua raspunsuri pe un site? Felicitari! laughing

| suffarstar a răspuns:

Toti oamenii sunt egali dar unii sunt mai egali decat altii.

| Dugalle a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti sunt inferior, gata, am stabilit happy

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poţi compara un bărbat cu o femeie, din punct de vedere fizic, al sensibilităţii, fragilităţii.

| drutzix a răspuns:

Regula generala: Nu suntem egali dar trebuie sa fim tratati cu egalitate. Nu e asa greu.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Eu unul m-am plictisit de discutia asta dar inca simt nevoia sa precizez ca femeile sunt in general diferite din punct de vedere phisic.Asta este motivul pentru care majoritatea sporturilor au competiti separate pentru femei.

| Inferno a răspuns:

" De ce femeia este considerata slaba atat fizic..."
Probabil pentru ca femeile sunt inferioare d.p.d.v fizic barbatilor? (Intrebare retorica)
"barbatul aduce bani in casa, femeia ii gestioneaza, are grija de gospodarie, creste copiii, deci practic ea duce tot greul, dar barbatul comanda, de ce?"

Daca eu fac lucrul X pentru o perioada mare de timp, in fiecare zi.
Lumea se va astepta ca eu sa fac mereu lucrul X.
Asa e si aici. Femeia a ocupat inca de la inceput locul respectiv in societate, iar tendinta e sa il ocupe si in prezent. "De la aparitia ei" femeia a fost casnica, in timp ce barbatul aducea hrana.
De ce? Pentru ca femeia nu se putea lupta cu mamuti si tigrii cu colti sabie. De ce? Asta nu stiu. Tu esti femeie, tu sa-mi spui.

In societatea primitiva aptitudinile fizice ale barbadului (mult superioare femeii) l-au plasat pe acesta deasupra sexului feminin. In epoca de piatra cine dadea cu bata mai tare era cel mai smecher. Iar femeia nu prea se pricepea la datul cu bata.

Aceasta ierarhie primitiva, desi lipsita de relevanta in zilele moderne, tinde sa se mentina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt egali si nici nu vor fi vreodata egali. Stiu femei care au fost mai "barbati " mai ceva ca multi barbati care i-am cunoscut. Femei singure care au dus 2 3 copii prin scoala si nu aveau sot sau iubit care sa imparta banii si munceau de isi rupeau oasele. Stiu si atatea fete/femei care traiesc degeaba pe planeta. NU ai cum sa compari cele 2 genuri. Totusi acel " deci practic ea duce tot greul," e de-a dreptul stupid. Faptul ca el munceste nu inseamna nimic? Stupid e putin spus de fapt. Totusi nu inteleg ce vrei tu sa zici prin "barbatul comanda "? Ce ai vrut sa spui cu asta? Ai macar si tu idee ce ai vrut sa spui ca sa imi explici? Intr-o familie normala se decide in 2, niciodata ce spune doar unu, aia se face. Deci cred ca asta ai spus-o la hoha. Vezi sa nu ajungi ca noname, ar fi pacat de tine

| Gogu06 a răspuns:

Ce o opreste pe femeie sa isi aleaga un barbat care sa nu ii comande daca asta vrea? Nu o opreste nimeni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Intotdeauna cine aduce bani comanda, asa se intampla si in familie si la servici. Asta-i viata.

| Shammal a răspuns:

Femeile si barbatii sunt egali din punctu asta de vedere, ceea ce spui tu sunt ramasitele unei conceptii sociale trecute, ea era considerata ca adevarata de majoritatea populatiei acum cateva decenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hmm, se pare ca am avut dreptate. Nici tu nu stii ce ai vrut sa spui cu "barbatul comanda" si ai incercat sa faci pe desteapta. Previzibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing ce le mai ghicesc, este?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, mi-e lene sa citesc raspunsurile rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing tipic unei mistocare de 15 ani. nimic nou rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

winking