| Fatamuntilor a întrebat:

Numai eu am impresia ca barbatul este usor avantajat in fata femeii?
Situatii de fapt;
Cred ca vii cunoscuta fraza,, Am vazut un om cu femeia lui;; Pai ce... femeia nu tot om?
In general cand un barbat isi inseala nevasta i se pare ceva normal, a fost o scapare....Cand se intampla invers, femeia e considerata,, usoara"( nu ma lasa sa scriu cuvantul ala cu c... la aceasta categorie

Crestiii stiu ca mai ales in bisericile de la sat femeile stau separat de barbatii, la 40 de zile de la viata doar baieteii au voie sa treaca prin altar, iar femeie au voie sa faca acest lucru doar la doar la sfintirea acestora.

Citisem undeva ca si la locul de munca sunt dicriminate. Sunt angajatori care refuza sa angajeze femei pentru motivul ca ar putea naste / creste copii

Mai sunt barbati care considera ca locul femeii e la cratita, motiv pentru care nu le lasa sa se angajeze.Ci doar sa aiba grija de casa / copii

Poate mai sunt si alte situatii...

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sunt situatii si mai rele decat cele descrise de tine dar si mai bune.

| RAY a răspuns:

Si femeia poate fi puternica fizic, eu isi recomand sa bagi greutati 2 luni apoi 2 luni la o sla de karate sa vezi ce puternica vei vi, patroni care pun accent pe sex sunt retardati mental, locul unei femei e peste tot nu la gratita avand grija de copii,daca intrebi un grup un om a trecut strada primul gand va vi un barbat indiferent de sex, se pare ca creierul nostru inregistreaza cuvantul om cu ceva puternic,mascul etc desigur om = ambele sexe, si in engleza, germana menschen =oamenii, men =barbat, religia e de evul mediu ce sa spun, e adevarat ca si fetele au avantaje si barbari, la o fata i este usor sa faca sex, sa aiba un partener, plateste iubi pentru ea, daca dai in ea si ea te loveste esti un porc, sunt multe motive, femeia secolului 21 devine un obiect sexual tot mai mult obsedata dupa banii uitand de iubire parerea mea, sunt femeii puturoase, lenese care vor sa stea acasa sa stii

| T0T a răspuns:

Dacă nu îți convine de "dezavantajele" religioase renunță la religie. În prima chestie pe care ai spus-o nu este deloc așa, sunt cazuri izolate. Din punctul meu de vedere femeia chiar este avantajată în societate într-o oarecare măsură fiind mai slabă. Cât despre angajatori nu este mai deloc așa. Nu știu de unde auzi lucruri dar eu nu cunosc niciun astfel de exemplu și mă aștept să îmi spui din viața reală, concret nu pe auzite. Pe de o parte bărbații sunt în stare să desfășoare munci cu un grad de dificultate mai mare și este complet logic că acele munci care necesită anumite competențe vor fi mai bine ocupate de bărbați. Cât despre ultima chestie e doar un lucru învechit. Drepturile omului îi dau posibilități femeii în a face ceea ce dorește și numai ea alege dacă stă la cratiță sau nu.

| LoveSleep a răspuns:

Bărbatul are unele avantaje în fața femeii, dar și aceasta are în fața lui.
N-o să fie egalitate niciodată, dar până la urmă, ce contează? Nu știu tu, dar eu am lucruri mai importante de făcut decât să-mi pese de astfel de căcaturi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este chiar asa. Stereotipuri vei gasi peste tot. Stiu ca in prezent feminismul a luat-o razna, dar singurele zone in care exista discriminare sunt religia si comportamentul sexual.

In cazul primului exemplu si eu am auzit persoane care spun ca nu stiu cine a venit cu barbatul/omul/sotul ei. Depinde de la cine vine vorba respectiva si despre cine este vorba in conversatie. Daca persoana care o spune cunoaste femeia si discutia este despre femeia respectiva, va spune ca ea a venit cu barbatul ei. Daca il cunoaste pe barbat si discutia este despre el va spune ca a venit cu femeia lui. In cazul asta depinde de context.

In cazul comportamentului social si sexual, mentalitatea asta am mostenit-o de mii de ani. Scopul oricarei specii este acela de a se procrea. Biologic vorbind si din punctul de vedere al evolutiei, rolul barbatul sau chiar al masculului a fost acela de a "imprastia samanta" iar rolul femeii a fost de a fi purtatorul fatului. Inca de la inceputul timpului un barbat care imprastia cat mai multe "seminte" era vazut un barbat/mascul viril, potent. Asta era semnul ca este capabil sa isi indeplineasca functia primordiala. La fel este si in cazul femeilor. Femeile sterpe au fost intotdeauna vazute prost, iar femeile cu multi copii au fost vazute bine. Pentru ca asta este un semn al fertilitatii. In prezent, aceasta conceptie s-a mai ameliorat, dar in trecut cand societatea nu era foarte complexa si iar medicina nu era avansata, iar scopul principal era acela de a ne procrea, modalitatea cea mai eficienta de a face lucrul asta era ca barbatii sa fie cat mai activi sexual iar femeile cat mai fertile. Conceptia ca femeia trebuie sa fie loiala, a aparut mai tarziu, odata cu Evul Mediu si amploarea pe care a luat-o religia. Oamenii nu sunt animale monogame, monogamia a fost impusa odata cu religia. Iar religia denigreaza de la inceput rolul femeii, asa ca daca luam in considerare rolul femeii de purtator al copiilor, plus adoptarea religiei care priveste femeia drept o fiinta inferioara barbatului, nu este greu de inteles cum am ajuns aici. Nu uita, asta este un tip de atitudine internalizat pe parcursul a milioane de ani. Asta nu este o scuza, dar este o atitudine adanc inradacinata in instinctul nostru si in mentalitatea noastra. Iar de obiceiurile vechi se scapa greu.

In cazul religiei nici nu cred ca mai este nevoie sa dezbat. Femeia este discriminata aici pe toate planurile, asa cum am zis si un pic mai sus.

Iar in cazul firmelor, nu este chiar atat de greu de inteles de ce femeile au salarii mai mici. O firma este o organizatie care urmareste profitul. Iar majoritatea femeilor la un moment dat vor avea copii. Sa luam o firma extrem de mica, cu 5 angajati, iar unul dintre angajati este o femeie. Femeia respectiva va avea o perioada in care isi va lua concediu de maternitate, care dureaza in jur de 5, 6 luni. In toata perioada respectiva firma va trebui sa plateasca femeia, desi ea nu aduce nicio contributie firmei respective. Trebuie sa luam in calcul si faptul ca productia firmei respective va scadea, pentru ca in loc de 5 angajati vor fi numai 4. De asemenea, in tot acest timp un alt coleg, barbat de exemplu, se poate remerca si poate castiga o promotie. De asemenea, firmele nu vor sa promoveze femeile si nici nu vor sa dea prea multe sarcini femeilor, pentru ca nu stiu niciodata cand femeia va ramane insarcinata si ii va lasa balta pentru nu stiu cate luni. Mie nu mi se pare discriminare. Pana la urma, orice om normal la cap care va dori prosperitatea firmei sale va lua in calcul lucrul asta. Da, femeile au sanse mai mici de a avansa si de a castiga mai mult, pentru ca per total si lucreaza mai putin decat barbatii. Iar pe deasupra, in afara de concediul de materinate, perioada in care stau acasa si sunt platite, au si alte beneficii. Barbatii nu au parte de asa ceva. Nu stiu exact daca in Romania exista concediul paternal, dar sunt tari in care exista. Insa acest tip de concediu este mult mai scurt decat in cazul femeilor. Stiu ca este mai usor sa ne autovictimizam, decat sa privim din ansamblu anumite lucruri. Insa in cazul firmelor si eu, daca as avea o firma si as dori sa aduc profit pentru a-mi imbunatati firma, as face acelasi lucru.

Cat despre stereotipuri, ca rolul femeii este sa stea la cratita, da exista. La fel cum exista si femei care rad sau considera ca rolul barbatului este sa repare diverse chestii, sa ridice patul si mobila si il considera complet inutil daca nu este capabil de lucrul asta. Sau femeile care rad de barbatii care plang sau rad de orice barbat care arata vreun semn de slabiciune. Stereotipuri exista si vor exista din ambele directii. Problema este atunci cand incerci sa impui aceste stereotipuri asupra celorlalti. Atunci cand nu accepti si incerci sa convingi femeia ca rolul ei este la cratita si ca barbatul nu poate sa fie sensibil. Atat timp cat le pastrezi pentru tine ca simple opinii si nu ii denigrezi pe ceilalti pentru ca nu intra in categoriile impuse de tine, cred eu ca este in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti numai tu care crezi asta, este adevarat ce zici. In comparatie cu un barbat, femeia dispune de riscuri mai mari in tot ceea ce face. Poate pentru ca de cele mai multe ori ea e nehotarata, lipsita de siguranta si pretentioasa. Femeia ramane inferioara barbatului, chiar daca acesta depinde de cel putin una.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Corect.
O femeia nu prea este in siguranta daca iese seara tarziu spre deosebire de un barbat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e deloc adevarat, legea avantajeaza cu mult femeile, de exemplu, daca doi parinti divorteaza si femeia vrea copilul, copilul ramane la ea.Asta e egalitate intre sexe?
Ai vazut cazul taximetristului obligat sa intretina relatii sexuale de o femeie care il ameninta cu un cutit, toata lumea s-a distrat de cazul asta, sunt curios ce s-ar fi intamplat daca era invers, il omorau cu pietre oamenii asta se intampla.
Profesoarele se pot culca cu minori fara nici o problema, ele sunt date afara de la scoala, cu posibilitatea de reangajare la orice alta scoala, dar daca un profesor se culca cu elevele minore face cel putin 10 ani pe puscarie.Mie nu imi suna a egalitate.
Ai vazut expermientul ala social in care un barbat se prefacea ca bate o femeie pe strada si toti interveneau sa il bata pe tip? Dar cand rolurile s-au inversat iar femeia dadea in barbat, toata lumea radea de el, un tip chiar a sarit sa ii dea o palma barbatului, nimeni, nici macar o femeie nu spus un cuvant.
https://www.youtube.com/watch?v=dtVHnZX8E50
1.Om se foloseste pentru barbati pentru ca e de genul masculin, si suna urat sa ii zici unei femei,, omule''.
2.Nu e adevarat, un barbat care inseala e la fel de prost vazut de socitate.
3.Crestinismul promoveaza ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului, da, asta e crestinismul, tu ai alegerea sa crezi ca asa ceva e corect sau nu.Nu e vorba de trecerea prin altar, am inteles ca doar in anumite biserici au anumite incaperi in care au voie doar barbatii, si femeile care intra vor murii pentru ca e un blestem, asta mi-a spus doamna profesoara de religie, mie mi se pare o tampenie.
4.Nu,nu exista astfel de domenii, exista concediu pentru nastere garantat de constitutie. Evident sunt si domenii in care femeile nu isi au locul, de exemplu paznic, bodyguard.O femeie isi gaseste mult mai repede un loc de munca decat un barbat, ca secretara, vanzatoare...etc.
5.Da,exista astfel de barbati cum exista si femei care considera ca nu trebuie sa fie nici casnice nici femei de cariera, doar intretinute, nimeni nu te obliga sa te casatoresti cu un astfel de specimen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vine vorba de religie femeie este luata de proasta de la inceput, decat tampiti care au invetat pe dzeu l-au facut barbat laughing. mereu nu am inteles de ce trebuie sa aiba gen si nu putea fi orice altceva. cat despre restul, fiecare are partile lui unde e "preferat" si unde se bate joc. ma refer la barbat / femeie

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"In general cand un barbat isi inseala nevasta i se pare ceva normal, a fost o scapare" rolling on the floor mda ce sa zic, ati inceput acum toti cu dumele astea, ce dumnezeu laughing. si el e un curvar ca si femeia curva care inseala cand are sot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

App de "Mai sunt barbati care considera ca locul femeii e la cratita, " nu stiu daca e nesimtire sau nu sa crezi asa ceva, sincer nu m-a durut vreodata sa aud asa ceva, dar si o femeie cand alege un barbat care e mai instarit ca sa asigure o viata buna copiilor lor, e ceva urat din partea femeii sa faca asa ceva? adica sa se astepte de la el sa aduca banii in casa? eu nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu sincer, mi se pare ca femeile sunt avantajate, nu neaparat de lege, cat de societate. Sunt multe lucruri care sunt social acceptate daca sunt facute de o femeie, dar considerate ciudate cand sunt facute de barbati. De exemplu, femeile pot sta cu alte femei sau doar cu barbati si se pot comporta cum vor ele si totul e okay. Daca esti barbat, nu trebuie sa ai prea multi prieteni fete, pentru ca atunci esti gay (asta nu e parerea mea, e ce spun multi dobitoci), daca ai doar prieten barbati si n-ai avut vreo relatie in ultimul timp, iar esti gay si daca te comporti dragut cu lumea sau nu iti place fotbalul sau nu vrei sa te holbezi la femei pe strada, ghiciti ce, iar esti gay...
Mai sunt si prejudecatile, o femeie care se comporta frumos cu cineva poate fi doar draguta, dar un barbat care se comporta frumos cu cineva se da la ea.
Acum ca ai adus vorba de locuri de munca, mi-ai adus aminte la ce ma gandeam acum cateva zile, sa zicem ca eu si o femeie (draguta) ne vopsim parul verde. Dupa asta mergem la un interviu si sa zicem ca portofouliul meu arata mai bine si ma descurc mai bine la interviu. Nu stiu de ce, dar sunt tentat sa cred ca o vor alege pe ea, chiar daca ar fi in interesul companiei sa ma aleaga pe mine, doar datorila faptului ca eu sunt un nebun care si-a vopsit parul verde, in timp ce ea e o femeie inocenta si respectabila care nu a facut nimic gresit. Saraca femeie discriminata...
Acum mai intervine si dilema cu care cred ca am vazut un post acum cateva zile cu "ce faci daca o femeie da in tine" sau ceva de genu' ca la ele e complet social acceptat si tu daca esti barbat si DOAR INCERCI SA TE APERI esti un monstru, ar trebui sa o lasi sa te omoare, si nu ziceti ca nu e asa, era un video pe youtube cu un barbat si o femeie, aia l-a batut vrei 5 minute, daca nu mai mult, si cand a incercat ala sa se apere, ca doar nu o sa stea sa ajunga la spital, i-a sarit toata lumea in cap. In situatia aia ce optiuni ai ca barbat? Iei bataie de la ea si dupa rade lumea de tine, sau te aperi si devii un monstru PE VIATA si va rog nu imi spuneti "o tii", iti pui viata/sanatatea in pericol pentru ea care e nebuna, asta nu mi se pare solutie. Nu intelegeti gresit, sunt total impotriva violentei de orice fel daca nu e nevoie (ca atunci cand iti aperi viata ta sau a altora), dar mi se pare ciudat cum e social acceptat intro parte si inacceptat in orice fel in cealalta parte. In timp ce scriam asta mi-am mi-am mai amintit ceva: violuri si abuzuri, nimanui nu ii pasa de victimele masculine si nu doar ca nimanui nu ii pasa, dar e chiar o rusine. Ca sa nu mai zic ca daca o femeie te acura de viol/abuz fara nici un motiv, doar ca e ea nebuna si e suparata ca v-ati despartit sau ceva iti distruge pe veci viata CHIAR DACA se dovedeste ca nu e adevarat si recunoarte si ea ca a inventat totul si au fost cazuri de genul asta nu inventez eu.
In concluzie, nu mi se pare ca femeile sunt discriminate, pana acum nu de mult, au fost, nu zic nu, in unele tari inca mai sunt, dar eu nu vad discriminarea aici si acum. Da, egalitate perfecta nu este, dar nu cred ca trebuie sa ne plangem sunt multe dezavantaje si in a fi barbat, dupa cum am spus mai sus si nu sunt singurele.
Scuze daca am facut greseli, mi-e greu sa recitesc tot sa recitesc, a cineva tot ce am scris? Ce parere aveti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Ce parere aveti?" am ras mult la partile cu "gay" laughing. cand mai e o fata frumoasa pe strada si nu ma uit dupa ea pana si prietena mea ma face gay, dupa daca ma uit ma face pervers, ca si la faza cu aparatul, cum o dai bine nu e laughing.