| anonim_4396 a întrebat:

Femeile si barbatii, sunt sau vor fi vreodata egali? De ce femeia este considerata slaba atat fizic cat si psihic, cand... de exemplu in provincie, din cate am vazut, barbatul aduce bani in casa, femeia ii gestioneaza, are grija de gospodarie, creste copiii, deci practic ea duce tot greul, dar barbatul comanda, de ce?

31 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Femeile si barbatii sunt egali din punctu asta de vedere, ceea ce spui tu sunt ramasitele unei conceptii sociale trecute, ea era considerata ca adevarata de majoritatea populatiei acum cateva decenii.

| Inferno a răspuns:

" De ce femeia este considerata slaba atat fizic..."
Probabil pentru ca femeile sunt inferioare d.p.d.v fizic barbatilor? (Intrebare retorica)
"barbatul aduce bani in casa, femeia ii gestioneaza, are grija de gospodarie, creste copiii, deci practic ea duce tot greul, dar barbatul comanda, de ce?"

Daca eu fac lucrul X pentru o perioada mare de timp, in fiecare zi.
Lumea se va astepta ca eu sa fac mereu lucrul X.
Asa e si aici. Femeia a ocupat inca de la inceput locul respectiv in societate, iar tendinta e sa il ocupe si in prezent. "De la aparitia ei" femeia a fost casnica, in timp ce barbatul aducea hrana.
De ce? Pentru ca femeia nu se putea lupta cu mamuti si tigrii cu colti sabie. De ce? Asta nu stiu. Tu esti femeie, tu sa-mi spui.

In societatea primitiva aptitudinile fizice ale barbadului (mult superioare femeii) l-au plasat pe acesta deasupra sexului feminin. In epoca de piatra cine dadea cu bata mai tare era cel mai smecher. Iar femeia nu prea se pricepea la datul cu bata.

Aceasta ierarhie primitiva, desi lipsita de relevanta in zilele moderne, tinde sa se mentina.

| T0T a răspuns:

Sunt foarte multe cazuri în care nu este deloc așa. Victimizare ieftină. Nimeni nu vă forțează să faceți ceva ce nu vreți.

| Mădă0611 a răspuns:

Religiile au creat o lume misogina: https://www.psychologytoday.com/......ress-women

| Doub a răspuns:

Nu, nu există egalitate.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Argumenteaza.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poţi compara un bărbat cu o femeie, din punct de vedere fizic, al sensibilităţii, fragilităţii.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu cred ca vor fi vreodata egali pentru ca exista discriminare in foarte multe domenii/circumstante.

| untu a răspuns:

Desigur ca da! Pot trai in egalitate daca sint tratati reciproc cu aceeasi iubire, dragoste, intelegere, impartirea tuturor sarcinilor in casa!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Intotdeauna cine aduce bani comanda, asa se intampla si in familie si la servici. Asta-i viata.

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns:

Toti oamenii sunt egali dar unii sunt mai egali decat altii.

| drutzix a răspuns:

Regula generala: Nu suntem egali dar trebuie sa fim tratati cu egalitate. Nu e asa greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt egali si nici nu vor fi vreodata egali. Stiu femei care au fost mai "barbati " mai ceva ca multi barbati care i-am cunoscut. Femei singure care au dus 2 3 copii prin scoala si nu aveau sot sau iubit care sa imparta banii si munceau de isi rupeau oasele. Stiu si atatea fete/femei care traiesc degeaba pe planeta. NU ai cum sa compari cele 2 genuri. Totusi acel " deci practic ea duce tot greul," e de-a dreptul stupid. Faptul ca el munceste nu inseamna nimic? Stupid e putin spus de fapt. Totusi nu inteleg ce vrei tu sa zici prin "barbatul comanda "? Ce ai vrut sa spui cu asta? Ai macar si tu idee ce ai vrut sa spui ca sa imi explici? Intr-o familie normala se decide in 2, niciodata ce spune doar unu, aia se face. Deci cred ca asta ai spus-o la hoha. Vezi sa nu ajungi ca noname, ar fi pacat de tine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hmm, se pare ca am avut dreptate. Nici tu nu stii ce ai vrut sa spui cu "barbatul comanda" si ai incercat sa faci pe desteapta. Previzibil

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing ce le mai ghicesc, este?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, mi-e lene sa citesc raspunsurile rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing tipic unei mistocare de 15 ani. nimic nou rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

winking

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Misoginismul din biblie www.bibliapentrusceptici.ro

| Gogu06 a răspuns:

Ce o opreste pe femeie sa isi aleaga un barbat care sa nu ii comande daca asta vrea? Nu o opreste nimeni.

| Dugalle a răspuns:

Depinde de egalitate.

Nu ai vazut prea bine acea provincie si nu stii situatia.

In general, femeile si barbatii nu vor fi egali vreodata.

O chestie simpla : femeia nu o sa lucreze in viata si existenta ei intr-o mina dand cu tarnacopul in minereu.

Mai mult de atat nu cred ca am ce sa iti spun ca nu prea pari cu ochii deschisi.

| anonim_4396 explică (pentru Dugalle):

De ce nu par? Pentru ca nu gandim la fel si pentru ca mintea ta limitata are impresia ca-si poate forma o parere despre un om dupa doua raspunsuri pe un site? Felicitari! laughing

| Dugalle a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti sunt inferior, gata, am stabilit happy

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Eu unul m-am plictisit de discutia asta dar inca simt nevoia sa precizez ca femeile sunt in general diferite din punct de vedere phisic.Asta este motivul pentru care majoritatea sporturilor au competiti separate pentru femei.

| g00dmorning a răspuns:

Pai de la inceputul timpului femeile au fost in inferioritate fata de barbati pentru ca: Nu aveau destula forta de munca (nu puteai pune o femeie la constructii), erau putine femei genii (Cei mai multi erau barbati de ex. Albert Einstein, iar asta s-a intamplat pentru ca barbatii nu le-au acordat femeilor nicio sansa), Fetele erau mai greu de intretinut (in timp ce un barbat avea nevoie doar de niste pantaloni si o camasa, o femeie avea nevoie de mult mai mult) si multe altele.
Desi in ziua de astazi si femeile si barbatii sunt in egalitate, ba chiar s-a dovedit ca femeile pot lucra in aproape orice domeniu (doar nu exista un barbat care sa se ocupe de meseria de bona sau de ingrijit copii), totusi mai sunt oameni care inca fac aceasta diferenta.