| Eternitas a întrebat:

Fereşte-te deopotrivă de prietenia duşmanului şi de duşmănia prietenului. (N.Iorga)
Ce vrea să zică acest citat? Cu ce te-a impresionat?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Se referă la faptul că încredere 100% nu poți avea în nimeni.
Trebuie să te ferești de prieteniile false afișate de dușmani, să nu pici în capcana vorbelor mieroase, să fii mereu prevăzător și în același timp trebuie să fii conștient că până și cel mai bun prieten îți poate întoarce spatele la un moment dat (într-un moment de furie/gelozie/rătăcire; nu se știe niciodată).

Încredere oarbă poți avea cel mult în părinți. În rest, mereu trebuie să fii prevăzător, să gândești cu 10 pași înainte și să te întrebi mereu "dar dacă?". În acest fel te vei scuti de multe trădări și dezamăgiri.

Nici în noi nu putem avea încredere 100%, pentru că nu am fost puși în absolut toate situațiile, ca să știm cum am reacționa în fiecare dintre ele, iar când este vorba de ceilalți, lucrurile se complică și mai mult.

Viața ne poate face multe surprize și nu toate plăcute...

| Sentinel a răspuns (pentru NOname):

"Nici în noi nu putem avea încredere 100%, pentru că nu am fost puși în absolut toate situațiile, ca să știm cum am reacționa în fiecare dintre ele, iar când este vorba de ceilalți, lucrurile se complică și mai mult. "

Daca nici macar in tine nu ai incredere, ce te opreste de la a-ti trage un glont in cap?
Ai clacat cu fraza asta. Cred ca erai intr-o pasa proasta si ai fost deznadajduit/a

| NOname a răspuns (pentru Sentinel):

Doar am fost realistă şi obiectivă.
Poate ar trebui să încerci şi tu. Răspunsul va fi acelaşi.

Iar dacă tu ai încredere în tine 100% şi nu te aştepţi deloc la surprize, eşti un mare naiv sau tinele tău este extrem de rigid şi previzibil (ceea ce nu cred).

| Sentinel a răspuns (pentru NOname):

"Au oarã" habar tu ce este cu adevarat realismul? Parerea mea este ca realismul care-l stii tu si ceilalti este o adunatura de non-valori.
Daca eu vin si-ti spun in fata ca esti grasa si urata, evident te va deranja asta si vei reactiona intr-un fel sau altul. Eu atunci voi continua sa te atac deoarece tu reactionezi si apoi stau si ma-ntreb "baa, e nebuna ma? ". Apoi merg si fac asta cu fiecare femeie de pe strada si toate reactioneaza intr-un fel sau altul impotriva mea. Si zic iarasi "baaaa, sunt nebune ma!". Ce chestie! Toate femeile sunt nebune, numai eu sunt extraordinar!
Nu esti de acord cu mine ca trebuie sa fii nebun sa spui ca lumea este rea cu tine? Din moment ce de la tine pornesc toate? Esti o fire plicticoasa? Posomorata si negativista? Mergi in mijlocul unui grup de tineri unde atmosfera freamata de viata si voie buna. Prezenta ta va disipa acea atmosfera. Totul in jurul tau se muleaza pe personalitatea ta, pe felul tau de a fi. Asa cum te privesti in oglinda si imaginea din oglinda te va privi la fel. Ataca persoana din oglinda si ea te va ataca la randu-i. Si apoi, te intrebi " ce naiba? toata lumea este rea! pana si imaginea din oglinda ma ataca. Oglinda nebuna!"
Tot ce ai nevoie este sa iti schimbi modul de a privi lucrurile.

Surprizele pot aparea la orice pas. Ele exista cu un scop bine definit. Important este felul in care gestionezi situatia, felul cum ii faci fata. Schimbandu-ti modul de gandire, posibil ca vei descoperi dincolo de aparenta surpriza, adevaratul om. Sau altfel spus, dincolo de iluzie, vei gasi realitatea. Atunci poate ca vei intelege ca surprizele nu sunt de fapt decat niste masti de care odata ce ai trecut poti descoperi omul / prietenul adevarat. Cei mai multi oameni nu pot sa inteleaga si implicit sa accepte faptul ca actele de "tradare" nu au valoare. Din aceasta cauza ei creeaza suferinta interioara si separare. Nu poti sa fii fericit separat. Nu in sensul asta. Nu in astfel de cazuri. Atat tu si cat si tradatorii apartineti de aceeasi lume si fie ca vrei sau nu, impartiti acelasi aer respirat.

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pe semne, Iorga, a simtit ca-n anturajul sau se aflau multi dusmani. Nu m-a impresionat cu nimic citatul. Un citat desprins din viata unui om, nimic osebit.

| Eva a răspuns:

Si daca prietenia actuala a unuia care ti-a fost (demult) dusman este sincera?
Si daca dusmania fostului prieten e justificata?
Sunt interesante "zicerile" astea, dar nu sunt legi, aplicabile in orice situatie. Relatiile interumane sunt mult mai complicate si fiecare se manifesta intr-un fel unic. Nimic nu este etern, nimeni nu este perfect, toti gresim si suntem pe rand, prieteni sau dusmani.

| IMC90 a răspuns:

Era beat si s-a incurcat.

Voia sa zica ''Fereste-te deopotriva de dusmania dusmanului si de prietenia prietenului''

Nu exista prietenii ci doar interese comune.

| sabin89 a răspuns:

Creanga a formulat-o altfel: Fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur.
E mult adevar in vorbele astea.

| Grăurea a răspuns:

Ma impresioneaza pentru ca vad asta in fiecare zi, la scoala...
Prietenia dusmanului si dusmania prietenului sunt una si aceeasi chestie. Studiu de caz: niste fete de la mine din clasa au format grupul lor in care s-au autoporeclit cu nume de bichon si de caniche si au inceput sa se dea ca fiind cele mai bune prietene pentru totdeauna. Toata clasa le-a luat de bune si acum totul se invarte in jurul lor ca in jurul Soarelui! Adevarul este ca totul este o piesa de teatru, o melodrama stupida, o telenovela de prost gust din care, fete ca mine, care s-au nascut cu talentul asta al empatiei, adica de a descoperii sentimentelor adevarate ale oamenilor care se ascund in spatele unor masti, isi dau seama imediat ca fetele astea s-ar vinde una pe cealalta unor mafioti care nu stau sa insir ce au de gand sa faca cu ele, totul pentru o tableta Apple la reduceri. Si acum, simt ca am nevoie sa-mi descarc toata furia fata de ele: le URASC, le URASC, le URASC de innebunesc. Si dincolo de asta, sper ca raspunsul meu te-a ajutat si ca ma vei trata cu o fundita... dar e alegerea ta si, tine minte, tine-te departe de astfel de oameni!

| wintermee11 a răspuns:

Un adevar pe cat de crud, pe.atat este de real chiar si-n zilele noastre.Prieteni adevarati eu cred ca nu exista, nu stiu, eu nu am intalnit.sunt prieteni si-atat.ori amici, cunostinte s.a.m.d.Care spune ca are o sumedenie de prieteni adevarati se minte singur, ori are o problema cu caputu.Ce vrea sa spuna Iorga in citatul de mai sus este ca uneori nu exista nici o deosebire intre prieten si dusman si doar tu si numai tu esti responsabil de ce t-i se intampla in aceasta jungla.Numai bine.

| madu1295 a răspuns:

Adica in ziua de azi sa nu ai incredere nici macar in prieteni, ca ei te vand pentru 1 leu. Dusmanul cand iti vrea rau, se da pe langa tine si vorbeste cu tine de fatada, insa de fapt el te discuta pe la spate,; asa si ''dusmania prietenului''', sunt prieteni carora le zic o sumedenie de secrete, iar el ca sa-i fie lui bine, le foloseste sa te santajeze poate sau altceva. Morala de fapt e urmatoarea: in viata trebuie' sa te descurci singur, si trebuie' sa ''casti'' ochii bine pe cine accepti si pe cine nu sub aripa ta. happy

| garetbora a răspuns (pentru madu1295):

Hai sa zicem ca ai dreptate 50 %, pentru 100% mai gandeste

| madu1295 a răspuns (pentru garetbora):

Fata de altii care dau copy-paste la niste fraze, eu cred ca stau destul de bine!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma impresioneaza dusmania (fostilor) prieteni rolling on the floor
Ma face mandru ca i-am acceptat initial de prieteni, ca sunt atat de porniti si ambitiosi in razbunare, incat ma face sa ii apreciez si mai mult ca dusmani decat i-am apreciat ca prieteni, si ma simt si eu mai important pentru ei, chiar daca si tardiv, deh! rolling on the floor
PS. De fapt, "apreciez" e mult spus, pe mine ma amuza mai tare dusmanii decat prietenii, de-aia am asa multi (prietenii devin ne-amuzanti cu timpul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De prietenia dusmanului pentru ca ala se baga pe sub piela tae, te pupa cat are el chef si loveste cand ti-e lumea mai draga.
De dusmania prietenului pentru ca te cunoaste foarte bine, il crezi aproape si te loveste cand te astepti mai putin si unde te astepti mai putin si te doare cel mai tare.
Cu nimic nu m-a impresionat. Maxime de-astea pot sa stau sa debitez intr-una. Daca nu-mi dai si o rezolvare la ele...nu ma impresioneaza asa tare.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei rezolvare? Poftim; sa te lovesc in dusmanie acolo unde-ti place cel mai mult. laughingIn jacuzzi, se stie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ha ha ha! M-ai mutit nitel ce-i drept, dar mi-am revenit.
Sa stii ca nu ma dau inapoi nici de la piscina big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce as fi impresionat? Este doar citatul spuselor unui tradator de neam si tara.