| Vizitiul a întrebat:

Fiecare dintre noi are acces la biblie. Cei ce nu sunt de acord cu ceea ce prezinta biblia, clar, omit existenta vreunui dumnezeu. Pentru ca am o imaginatie bogata, o sa intreb: De unde anume stim ca-n biblie este prezentat adevaratul stapan al lumii? Nu-i posibil ca noi, ateii, sa fim mai credinciosi decat credem? Crestini- fiti pe subiect, cu pareri si argumente, fara rabuvniri sau jigniri.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Promotie/Drojdier,
Faptul că ateii cunosc în general religiile mult mai bine decât religioşii e un lucru firesc. Ca să ajungi la concluzia că religiile sunt doar mituri, trebuie să le studiezi folosindu-ţi gândrea critică (adică exact ceea ce NU se stimulează în România).
Nu consider că sunt mai credincios decât un religios sau mai credincios "decât cred" (sună bizar rău exprimarea!). Dar da, consider că sunt mult mai bine informat despre religii decât sunt cea mai mare parte a religioşilor. Iar asta e valabil în cazul majorităţii ateilor din ţări fundamentaliste (pentru că, România, încă este o ţară destul de fundamentalistă!).
Ce a întrebat Floatilla este foarte corect: De ce nu luăm ca referinţă Qu'ran-ul sau Tora?! Sau The Book of Origin of Flying Spaghetti Monster?!
De fapt, ca să devii ateu e suficient să citeşti Biblia. Mai târziu am aflat că un domn mai inteligent decât mine a spus-o cu mult înaintea mea. (La Isaac Asimov mă refer)
Aşadar, pe scurt, noi ateii cunoaştem mult mai multe despre religii în general şi putem trata comparativ şi critic fenomenul religios, în vreme ce religioşii pot trata comparativ, sceptic şi critic doar credinţe care nu au legătură cu credinţa lor, devenind foarte iritaţi când propria lor credinţă este supusă analizei.
Numai bine.

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu, ateii adevarati nu sunt credinciosi, au simptul curiozitati dezvoltat si ea sta la baza cercetari iar dorinta cunoasterii duce la descifrarea necunoasterii (enigmei). Niciodata curiosul nu este multumit cu ce descopera, merge sistematic inainte, este setos de cunoastere. Daca iluministii din sec. XVII nu se impunea probabil si acum ardeam vrajitoare in numele doctrinei religioase. Si ca un mic exemplu, o iluzie prezentata atat ateilor cat si religiosilor are moduri de percetie diferit, religiosi o categoriseste drept minune, atei sunt reticenti in afirmatie pana nu cunoaste fenomenul.

| Hombre a răspuns:

Da Fanaticule beau, cel mai mult imi place apa de izvor cand ii pun o picatura la un kil' de vinisor.

| Hombre a răspuns:

@Enigma, daca nu stim de unde venim, cum am aparut, scopul, bla bla bla asta nu inseamna ca biblia ofera raspunsul cert. Creatia dupa testamentul vechi este cea mai mare idiotenie si abureala in care poti crede. Lipsa totala a curiozitati imbalsamata in naivitate este cea care poate crede facerea lumii din cartea cu povesti mai sus mentionata.

| Hombre a răspuns:

@Enigma, am inteles, raspunsul meu este directionat spre credinciosi. Nici un ateu nu poate raspunde la intrebarile mentionate, insa se cauta raspunsuri in continuare si toate cercetarile facute pana acum se opresc intr-un loc, autocreatia vietii pe planeta noastra. Aici este marea dilema. Este posibil ca in viitor sa descifram acesta necunoscuta inca, dar este posibil sa fim si prizionerii acestei necunoasteri. Faptul ca omul nu si-a putut explica aparitia lui a cazut prada imaginatiei lui, misticul, de aici pana la a-si imagina un creator pasul a fost mic, tocmai din necunoastere la inchipuit pe creator (Dumnezeu) ca fiind "dupa chipul si asemanarea noastra".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Lora: Convingerile religioase se mai schimbă.
Ne naştem atei, suntem îndoctrinaţi cu religie şi apoi, unii dintre noi, redevenim atei.
Şi pe mine dacă mă întrebai acum 14 ani e posibil să fi răspuns altceva.

| Vizitiul explică:

FurniciCoapte -Nu ma intereseaza materialele de pe net, vroiam parerea ta. Trecem peste asta. Ce minuni, prietenelaughing? Singura minune este sa crezi in minuni. Nu m-ai convins deloc cu raspunsul tau.

| Vizitiul explică:

Flav-Nu paria, ca pierzi pariul. Demonstreaza ca nu-s ateu.

| Vizitiul explică:

Kongeriket -Exact asta am explicat si eu pe chat Lorei si lui Flav.
Lora, Flav, consider ca ceea ce am vorbit pe chat e suficient. Va respect ca, crestini, ma respectati ca ateu. Nu ma respectati datorita orientarii mele, va respect datorita felului vostru de-a fi.

| Alphawolf a răspuns:

@Enigma, majoritatea intrebarilor puse de tine nu prezinta importanta, de fapt in naturalism nu isi au sensul intrebarile: "Cine ne-a creeat?, Ce cautam noi de fapt pe Pamant?, Care e scopul omului?". Intrebarile tale sunt nedumeririle unui credincios, iar ele isi au sensul doar cand exista tel obiectiv, dar daca nu exista telul obiectiv(creatia implicit morala obiectiva) acele intrebari isi pierd sensul, in evolutionism devin aberante.
@Rosinanta, da, eu inchid divinitatea(Dumnezeu) intr-o carte. De ce? Credinta religioasa are la baza acea carte. Daca nu era acea carte tu nu ai fi stiut de Dumnezeu, de morala obiectiva, pacat, ingeri, duhuri, rai, iad etc. Cum iti explici habotnicia? Cum iti explici razboaiele religioase? Acea carte este totul(credinta religioasa). Nimeni nu a vazut nimic supranatural, subnatural, antinatural etc. Problema este ca, avem multe intrebari fara raspunsuri(se exclud intrebarile fara sens ale unor persoane) si ca intelegem realitatea diferit.

| Flav a răspuns:

Pe pariu ca tu nu esti ateu?

| NoChanceForUs a răspuns:

Imi place sa fiu "filozof" pe TPU si sa vorbesc "filozofeli". Ateii nu sunt mai credinciosi decat credinciosii,dar nici mai putin credinciosi, intrucat majoritatea ateilor se documenteaza mai mult decat credinciosii(asta ar fi principalul motiv pentru care sunt atei), iar credinciosii respecta(acolo cat se poate) traditiile.Despre Biblie(si celelalte carti sfinte) nu stim cat de adevarate sau eronate sunt din moment ce au fost scrise de oameni, nu au picat asa prin mana cereasca din cer in temple construite ad-hoc.Cat despre minuni...intreb ca si tine : care minuni? Ca ni se tot povestesc ce minuni a facut Iisus -bun, dar acum ce minuni mai sunt? Si ce sfinte moaste? Care este dovada ca au puteri tamaduitoare?

| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu-ti trebuie imaginatie bogata sa pui intrebarea aceea, iti trebuie doar un minim de logica si ratiune... pana la urma intrebarea ta se rezuma la o alta intrebare, si mai fundamentala, respectiv: De ce consideram Biblia pilonul oricarei discutii religioase, considerand-o din start infailibila? De ce nu pornim de la Qu'ran, Torah, Ginza Rba, Mahabharata, Ramayana, Bhagavad Gita, Vedele, Cartea lui Mormon, Urantia + inca cateva zeci. Toate se auto-proclama "Adevarul Absolut al Adevaratului Dumnezeu" si fiecare le considera pe celelalte eronate si blasfemice. Este cultura si traditia zonala singurul criteriu care confera, pe rand, tuturor acestor "scripturi sacre" statutul de adevar absolut? Eu aici astept raspunsuri, de la intreg spectrul "atei - teisti". A afirma ca una din aceste scripturi e superioara celorlalte, pe simplu motiv de apartenenta si atasament fata de acea doctrina religioasa, respectiv continutul dogmei ce o impune, ar fi o dovada suprema de aroganta.

| Angel0 a răspuns:

Un ateu vorbeste mai mult despre Dumnezeu decat un credincios.Cel putin pe TPU.

| ania a răspuns:

Ba da, sunteti mai credinciosi decat credeti, ati primit darul constiintei,careia vad ca va place sa-i spuneti ratiune si probabil de multe ori ii urmati sfaturile, desi din perspectiva atee nu are rost,va bateti totusi capul sa aflati de ce s-a mai deranjat la urma urmei universul sa existe, etc.
Chiar daca exista un creator, de unde putem sti ca are legatura cu Biblia?- e o intrebare importanta.
Stiinta ne ne arata ca universul e finit, timpul are un inceput si e interdependent de materie si spatiu,ca exista un reglaj fin, o frumusete matematica in microcosmos si in maccrocosmos, fiintele se reproduc pe baza unor limbaje codificate, inteligente,fiintele umane pentru a supravietui,au cel putin la fel de multa nevoie de relatii ca de chestiile materiale, deci cauza lui cel mai probabil trebuie sa fie imateriala, atemporala, o inteligenta uimitoare, relationala, o forta uriasa.Chiar daca metaforic, asa il descrie si Biblia pe creator: un spirit ( deci imaterial), pentru El o mie de ani sunt ca o zi si o zi ca o mie de ani( nesupus timpului), atoatecunoscator, ca a cantarit pamantul, ca El cheama toate stelele pe nume, ca a planuit totul si a creat totul din nimic ca e relational, ne iubeste.

| MadnessCaffe a răspuns:

@Enigma

Daca stii raspunsul la 1 il aflii automat pe 2.

Intrebarea a 3-a nu isi are rostul. viata trebuia sa apara undeva, asa ca nu prea conteaza, viata nu putea aparea in spatiu, trebuia sa apara pe o planeta in care conditiile sa fie favorabile evolutiei.

La intrebarea 4.Care e scopul nostru? Simplu.Supravietuirea si continuarea speciei.

P.S. : Sunt ateu convins.

| MagicSmile7 a răspuns:

De obicei se aduc doua feluri de dovezi in sprijinul concluziei ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu.
1.DOVEZI INTERNE, datele pe care le gasim chiar in Biblie.In cele 39 de carti ale Vechiului Testament se repeta de 2600 ori cuvintele"Asa vorbeste Domnul" sau "Domnul a zis", de asemenea insusi Isus afirma ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu.
2.DOVEZILE EXTERNE, natura datelor existente in Biblie care sustin caracterul ei natural.Una din cele mai uimitoare insusiri ale Scripturii este ca, desi a fost scrisa de vreo 40 de scriitori care au trait intr-un interval de vreo 1600 de ani, Ea este totusi o singura carte cu o continuitate care poate fi din Geneza pina la Apocalipsa.A fost scrisa de mai multi autori, cu pozitii sociale diferite: ciobani, judecatori, regi, proroci, culegatori de smochine, pescari, vamesi, doctori cu toate acestea este o carte unitara, partile ei se explica si se completeaza una pe cealalta.Biblia nu are pretentia ca e o carte de stiinta, dar pe paginile ei gasim unele adevaruri stiintifice de mare valoare. In Prov.8:31 se vorbeste de rotocolul pamantului, iar Isaia40:22 citim de cercul pamantului. Solomon a trait cu circa 973 ani inainte de Hristos, iar Isaia cu mai bine de 730 ani inainte de Hristos. Daca Biblia nu este Cuvantul lui Dumnezeu, de unde a stiut Solomon si Isaia ca pamantul e rotund? Intr-o lume care sustinea ca pamantul are suprafata plana, ei au indraznit a spune ca pamantul e rotund. Oamenii au ajuns sa se convinga de adevarul acesta abia dupa 2000-3000 de ani de la afirmatia lor. Daca Biblia nu este cuvantul lui Dumnezeu, nu e o descoperire dumnezeiasca, atunci cine le-a spus adevarul acesta pe care stiinta l-a confirmat abia cu atata timp mai tarziu? In Iov 26, 7 citim ca pamantul e lansat in spatiu, ca e spanzurat pe nimic.Despre Iov se sustine, ca ar fi contemporan cu Avraam, deci a trait acum aproape 4000 de ani.Iov nu a fost barbat de stiinta.El nu a avut posibilitatea sa descopere adevarul acesta si nici sa-l verifice.Parerea savantilor vremii lui era ca pamantul e sprijinit pe 4 stalpi, altii sustineau ca se sprijina pe o broasca mare, altii ca sta pe umerii lui Atlas, iar cand pe acesta il musca vreun purece, se misca si produce cutremuri de pamant.Si iata dupa mii de ani, stiinta a confirmat adevarul acesta al Bibliei.Tot in cartea lui Iov la cap.28:25 se vorbeste despre greutatea aerului sau a vantului. Oamenii spuneau ca aerul nu are greutate. Abia in anul 1644, deci dupa 3600 de ani stiinta a confirmat prin Torceli adevarul afirmatiei lui Iov.Acum daca nu Dumnezeu i-a descoperit, de unde a stiut Iov? El nu a avut nici barometru, nici mercur ca sa creeze vidul si sa se convinga de greutatea aerului.O alta mare parte a continutului Ei este profetic. O analiza minutioasa ti-ar demonstra cat de adevarata e Ea pana in cele mai mici amanunte.Proorociile arata ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.Numai Dumnezeu cunoaste viitorul si numai El poate prevesti ce are sa se intample. Apoi gandeste-te si la minunea supravetuirii ei, nu-ti spune nimic? Nici o alta carte de pe pamant nu a fost atat de prigonita ca Biblia.A fost arsa, vanata, se parea ca a fost starpita, dar iat-o exista si azi.E cea mai raspandita carte pe glob. Se afla tradusa in aproape 1400 limbi."Evanghelia aceasta a Imaratiei va fi propavaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor.Atunci va veni sfarsitul."Mat.24:14

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Biblia prezinta o lume pe care nu putem s-o intelegem logic, pentru ca nimeni nu mai traieste de sute de ani ca sa ne confirme ca ceea ce este scris este adevarat. cu toate acestea Biblia spune intr-un procent foarte mare adevarul, insa nu putem descoperii daca totul este varianta corecta. cert este ca si in Ea pot exista greseli, pentru ca aceste intamplari relatate din om in om pot fii destul de mult schimbate.
singurul lucru pe care il stiu este ca exista un Dumnezeu, deoarece la baza stiintei si tuturor tehnologiilor inventate de om, sta o putere care controleaza. exista si o povestire, asa cum am mai spus pe site, care spune ca si Einstein pe patul de moarte, dupa ce toata viata nu a crezut in existenta lui Dumnezeu, a afirmat ca Big-Ban-ul despre care cu totii am auzit, trebuie sa fi fost declansat de ceva mult mai puternic, nu era posibil sa se fi iscat din neant. eu una cred in Dumnezeu, insa nu cred ca el arata ca si noi, adica este un batranel care sta pe un nor in ceruri, asa cum este El prezentat in icoane, cred ca este o forta supranaturala, pe care niste fiinte limitate ca noi nu o putem cuprinde cu gandirea, si nu o putem intelege, ea fiind eterna, ca si Universul. de aceea ne si punem atatea intrebari. nu spun ca este rau sa vrem sa cunoastem anumite lucruri, spun doar ca cu cat incercam sa aflam mai multe cu atat ne afundam mai mult, si ni se pare ca adevarul este departe de a fi descoperit.
parerea mea este ca fiecare are dreptul sa creada sau nu in Dumnezeu, insa niciodata nu o sa reusim sa ne scoatem din acest impas, si sa reusim sa relatam exact ce s-a intamplat sau sa explicam cine sau ce este Dumnezeu. happy

| GyeBaek a răspuns:

Nimeni nu poate sti, dar totusi eu zica biblia e adevarata, dar eu consider cateva dovezi ca ar fi adevarata. 1Biblia crestina este o continuare a bibliei iudeicilor, iar iudeici si crestini nu prea se inteleg. 2Dupa biblies-a facut o carte copie numita coran si cateva lucruri schmbate acolo, zic ca este copie deoarece coranul a aparut cu mult timp dupa biblie.

| Enigmă a răspuns:

Bine.
Deci eu sunt de parere ca religia poate fi doar o modalitate de a face o lume mai buna. Cum ziceau si altii, "o modalitate de controlare in masa".
Asta o cred si eu.
Dar atunci apar cateva semne imense de intrebare:
1.De unde venim? [ca a crede ca am aparut asa din senin e o tampenie mai mare decat a crede in D-zeu]
2.Cine ne-a creeat? [=//=]
3.Ce cautam noi de fapt pe pamant?
4.Care e scopull omului?

Deci, tu ce crezi?
Poti da un raspuns tipic ateilor la intrebarile astea?
Ca eu nu pot.

| Enigmă a răspuns:

Si aporpo.
Eu cred ca fiecare om ar trebui sa creada in el, si ca viitorul lui nu tine de cate ori mergi la spovedit sau de cate baticuri iti pui in cap la biserica.

Numai bine!

| Enigmă a răspuns:

@hombre, eu nu am zis ca biblia ofera raspunsul corect, dar intrebam daca in cunostintele unui ateu aceste intrebari pot avea un raspuns.

| FurniciCoapte a răspuns:

Toate cate sunt zise in Biblie sunt adevarate.
Argumentul:de ce se intampla atea minunii in locurile considerate sfinte si de ce exista atea moste sfinte?
Si ca sa iti dai si tu seama mai bine cauta pe google: Dumnezeu vs stinta sau uitate la clipul asta si iti vei da seama singur:) http://www.youtube.com/watch?v=kpUJyBqil48&feature=related

| thunderbird a răspuns:

Voi ateii sa fiti mai credinciosi decat credeti?

ATÉU s.m. și f. Persoană care nu are o religie, care neagă orice divinitate. [< fr. athée, it. ateo, lat. atheus, gr. atheos < a – fără, theos – zeu].
Se cam bat cap in cap termenii astia, cred ca esti dezorientat.
Lasa ca trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am cum sa omit existenta vreunui dumnezeu, atata timp cat nu mi se arata fapte si "minuni", iti zic sigur ca l-as recunoaste din prima.
"De unde anume stim ca-n biblie este prezentat adevaratul stapan al lumii?" aici ateii nu au raspuns, pot fi ironic dar nu e cazul, abia astept raspunsurile credinciosilor.
Ateii nu sunt mai credinciosi, ei nu-si dau coate duminica, nu se spovedesc la straini, ci se spovedesc celor carora le-au gresit(nu toti).@Hombre, tu...bei? ti-am dat si scuza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai ce naibii inchideti divinitatea intr-o carte?

| eli1eli a răspuns:

Daca nu exista Dumnezeu cin ne-a creat pe noi?