| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu este de acord crestinatatea cu buddhismul, sau cu islamismul, sau cu orice alta religie. Cum este posibil asa ceva?
Unde este intelegerea si toleranta la care indeamna Biblia? De ce nu au intelegere mai marii crestinismului fata de alte religii?
De ce au alti credinciosi parte de ura si neintelegere, doar pentru simplul fapt ca nu sunt crestini? De ce nu poti avea alta parere despre divinitate, fara sa-ti sara in cap cei care se considrea crestini? Unde s-a mai vazut atata ura fata de alte religii, asa cum au crestinii? De ce?
De cate ori am incercat sa obtin o explicatie pe site, vis a vis credinta, m-am izbit mereu de citate din Biblie, de parca eu nu le stiam. De ce se dau citate, si nu se dau pareri proprii? Doare rau sa gandesti?

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Iti zic eu. Biblia indeamna oamenii sa fie toleranti si intelegatori cu semenii lor, Dumnezeu este singurul adevarat si sa zici ca El nu exista este un pacat foarte mare, sa te mai si inchini la idoli este si mai rau si sa nu crezi deloc in Dumnezeu este foarte rau. De aceea crestinii se opun religiilor ca budismul, hinduismul (sau cum s-o numi religia indienilor) pentru ca din aceste 3 pacate poti aunge in iad foarte usor (nu trebuie sa fii criminal sau hot) si daca nu s-ar opune, ar insemna sa accepte acele religii si astfel ar pacatui si ei (crestinii).

| mihaibrasov a răspuns:

Crestinii sau ortodocsii crestini? Sau catolicii?
Problema e ca buddhismul are un sistem prin care omul evolueaza spiritual prin forte proprii, ajutat sau nu de un maestru. Evolutia inseamna experiente pe care ortodoxismul le-ar putea numi foarte usor 'magie neagra', 'practici oculte', 'satanisme' sau mai stiu eu. De ce? Pentru ca un crestin asculta si se teme de biserica sa. Sistemul crestin e bine pus la punct (pe ierarhii, dar mai ales financiar) si nu poate permite acceptarea divinitatii in fiecare om. Daca ar permite asta s-ar destrama rapid, si... s-ar pierde bani.
Pana cand mai marii bisericilor ortodoxe, catolice nu vor intelege ca nimeni nu ia cu el banii in sicriu si ca gloria, succesul, banii, statutul social de orice fel... toate sunt trecatoare pe lumea asta (si aici ma adresez inaltilor prelati manjiti), ei bine, pana atunci, sistemul va functiona, iar oamenii se vor teme. Din fericire traim intr-o era in care nimeni nu te opreste sa aderi la orice religie vrei tu sau la orice orientare religioasa vrei tu.

| Purgatoriu a răspuns:

Este vreo religie care accepta alta religie? Fiecare religie cu treburile ei, nu le poti amesteca.

| anonim_4396 explică (pentru Purgatoriu):

Nu ma cobor la nivelul tau de inteligenta. Astept raspunsuri la tema.

| Purgatoriu a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai spune? straight face

| Alex a răspuns:

Evreii (cei care cred in iudaism) il respinge pe Iisus. Ei nu il considera Fiul lui Dumnezeu, Mesia si profet spre deosebire de crestini. Crestinii il considera pe Iisus ca este Fiul lui Dumnezeu, Mesia si profet. Musulmanii cred ca Mohamed a vorbit cu ingerul Gabriel si Mohamed a scris Coranul. Musulmanii considera ca Bibila este o carte care a fost corupta de evrei si crestini. Practic, Mohamed a schimbat istoria Bibliei si Coranul este o carte necorupta pentru musulmanii. Musulmanii il considera pe Iisus ca Mesia si profet, dar nu il considera Fiul lui Dumnezeu. Ei cred ca Iisus nu a fost rastignit sau ucis. Musulmanii si iudeii considera ca crestinismul ca fiind o religie politeista, datorita doctrinei trinitariene si a cultului sfintilor. Musulmanii ii acuza pe crestini ca Dumnezeu L-a ucis pe Fiul Lui, deoarece ca crestinii cred in rastignirea lui Iisus. Crestinii si iudeii cred ca Mahomed este un profet fals si mincinos. Musulmanii Ahmadiyya cred ca Iisus a fost rastignit si a supravetuit. Dupa aceea, s-a dus in India si acolo a murit. In India exista un mormant lui Iisus. Adeptii in hinduism si budism cred ca Iisus a fost in India si a invatat invaturile lor. Se spune ca in Vatican exista carti despre viata lui Iisus in India, dar oficialii Vaticanului spun ca nu este adevarat. Papa de la Vatican l-a criticat pe Mohamed. Mai exista o alta varianta ca Iisus Hristos si Fecioara Maria, mama lui Iisus, au fost copiati dupa 2 personaje din mitologie egipteana. Adeptii in mandaeism cred ca Iisus nu este Mesia si profet si cred ca Ioan Botezatorul este Mesia si profet.

| FantasyAngel a răspuns:

Pentru ca lumea nu are habar pe ce lume traieste.Toti sunt impotriva celorlalte religii dar daca ii intrebi de ce nu stiu sa iti spuna. Oricum majoritatea oamenilor nu prea stiu nici despre religia lor dar despre a altora asa ca... probabil ca e o chestie omeneasca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai am mai auzit despre crestinii cei rai, multe.de multe ori.rai,neintelegatori,cretini,crestinopati,care urasc, care citesc biblia si asta e foarte periculos.crestinii astia par criminali dupa cum ii descrii tu.a-ti vazut maaiii satanistilor si ateilor? ca noi santem mai rai decat voi? pai mai tolerantule, si iubitorule de ...nu stiu ce,de islamisti,budisti, si alte culte, asa santem noi crestinii.si numele nostru vine de la Hristos,care de rau ce a fost, a fost rastignit de catre alti oameni buni, asa ca tine sau ca voi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

@kingmaxx, ca de obicei, preferi sa jignesti decat sa dezbati civilizat, cu explicatiile de rigoare. Nu pot sa cobor la nivelul asta de conversatie, ar fi prea injositor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa crezi in basme trebuie sa crezi nu sa cercetezi atunci devi ateu, cum omul e credul si de mic i e bagat basme in creier de iad si rai de parca a venit cineva de acolo e usor sa credem nu sa gandim, pls nu compara budismul cu crestinismul e o diferenta uriasa budisti chiar sunt oamenii paci despre crestini nu putem spune asta mereu in razboaie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate probleme pedn1.nucobora printre crestini.stai acolo sus unde esti.lasai pe crestinii cei rai acilisea jos in smerenia lor.are cinei inalta dupa ce i-ai coborat tu.fii pe pace, iubitorule de oameni.

| JiHyun a răspuns:

Raspuns:crestinii nu ii prea tolereaza pe cei care au alte religii pentru ca ei nu cred in Iisus Hristos,ci in Moise, Allah, Budahh etc.