| anonim_4396 a întrebat:

Filozofia a fost depasita de stiinta? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Intrebare capcana! Filosofia este stiinta! Asta se poate deduce din cuvantul propriu-zis:dragoste pentru cunoastere.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand filozofia e una stiinta e alta,filozofia este imaginatia omului,stiinta realitatea care il inconjuara, avem nevoie de filozofie, arta, pictura etc
stiinta a raspuns multor intrebari filozofice cu dovezi, parerea mea stiinta depaseste filozofia

| Mădă0611 a răspuns:

Filosofia e doar abureala, parte din abureli fiind adevarata, cealalta parte fiind falsa, stiinta nu poate exista fara dovezi, ce se dovedeste a fi fals, o sa fie corectat. Atatia filosofi au vorbit si inca vorbesc despre suflet, dumnezeu...

http://i.imgur.com/osKS4Bg.jpg

" afirmatia lui Hawking care spunea ca:"Filozofia e moarta."" - filosofia inseamna cunoastere prin ratiune, era utila cand nu exista tehnologia de azi si puteai sa dai cu presupusul ca nu te contrazicea nimeni cu ceva concret, acum lucrurile stau altfel.

| sublime89 a răspuns:

Filozofie fara stiinta e zero, nu se bazeaza pe dovezi, deci nici pe adevar. Nu ai nicio siguranta ca nu bati campii daca nu apelezi la stiinta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Filosofia inseamna pierdere de vreme pentru ca este neproductiva. Stiinta produce miliarde de dolari/an. Concluzia o tragi tu happy

| WhatheWow a răspuns:

Întrebarea ta e puțin cam fără sens căci Știința se face pe bază de dovezi și necesită aplicații iar Filosofia e doar un mod de gândire.
Și să fiu mai concret, aş spune că Știința e în mare parte procesul prin care se caută răspunsuri reale unor întrebări filosofice.
Nu cred că în istoria omenirii, o lucrare filosofică, oricât de elaborată, ar fi putut răspunde unor întrebări într-o manieră corectă, fără aplicațiile științifice.

| Maxim96 a răspuns:

Nu poate fi depasita, merge in pas cu viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasta intrebare mi-a venit in minte cand acum ceva timp am citit afirmatia lui Hawking care spunea ca:"Filozofia e moarta." Pana la urma si genile se insealalaughing
Plus ca voiam sa vad cati atei ii sustin afirmatia

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns:

Nu,ea nu va putea fi depasita de stiinta sau altceva, ea merge mana in mana cu viata...

| Patrykya777 a răspuns:

Nu, pentru că deși mintea omenească a ajuns să gândească precis, așa încât pe zi ce tehnologia se dezvoltă enorm, toate invențiile sunt spre binele omenirii, spre a ușura munca și a avea mai mult timp liber, dar aici automat intervine filozofia : „Având la dispoziția atâtea telefoane, calculatoare, nu pierdem uneori timpuri fără a face mare lucru pentru viața noastră?". Omul poate fi inteligent și poate gândi științific, însă niciodată nu îi va lipsi subiectivitatea, întotdeauna se va întreba „dacă" este și o altă soluție. Filozofia se naște prin curiozitate și se hrănește cu experiența.