| RAY a întrebat:

Filozofia a murit dragi filozofi si acum doar stiinta conteaza? Poate explica stiinta ceea ce filozofia nu e reusit?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Avem speranţe că va reusi să explice, având în vedere cât de mult s-a progresat în sondarea domeniului cuantic... Speranţe care nu sunt deşarte si deci nu există riscul să cădem cu ele în depresie happy

| RAY explică (pentru sabin89):

Am vazut ca isi place filozofia, a murit ia o data cu avansarea tehnologiei?

| doctorandus a răspuns:

Etica este foarte importanta, etica este o disciplina filosofica, iar rolul stiintei nu este sa schimbe etica.

| SG1995 a răspuns:

Știința e doar un cuantum de informație, filosofia e cum procesezi acele informații. Sau mai exact un filosof pune întrebările și selectează răspunsurile pe care le dă știința.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar fi tare frumos sa explice odată. Pana atunci filosofia rămâne pe poziție.

| Gabi848 a răspuns:

Stiinta observa lucruri si le exprima sau le deduce doar atat, nu tine seama de sentimente sau intelegere, ca fiinta libera, neconstransa, de ceva anume. Partea morala nu se explica prin stiinta desi se incearca; realitatea as crede ca este alta: "partea de afara are o parte interioara prin care se poate exprima, daca este neconstransa sau afectata de ceva fizic (din partea exterioara)".