| anonim_4396 a întrebat:

Fratilor,GROSIMEA (unui furtun sau cablu de exemplu) e tot una cu DIAMETRUL (dublul razei) sau cu CIRCUMFERINTA (un fel de perimetru al cercului)?thinking Nu prea am inteles...am vazut undeva "diametrul (grosimea)" si eu credeam ca de fapt "circumferinta" e sinonim cu "grosimea"! Deci?laughing

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-a intrebat fata cat are diametru si tu i-ai spus circumferinta smechere?

| CannabisFan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma...eram sigur ca la asta va ganditi!rolling on the floor Vreau sa fac un circuit electric, uita-te si la celelalte intrebari ale mele!big grinNu stiam ce e grosimea cablului...deci grosimea e diametrul sau circumferita?laughing

| anonim_4396 explică (pentru CannabisFan):

Cand un cablu are 1, 5 mm patrati se refera la suprafata.
Se poate estima un curent de 5 amperi pe 1 mm patrat ca sa stai linistit.
Toate cablurile din comert indica suprafata conductorului si nr lor.
Exemplu cablu 3x2, 5 se refera la un cablu cu 3 fire cu sectiunea de 2, 5mm patrati fiecare.

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai Zgabeata sau fumatorule de iarba,
Diametrul= Segment de dreaptă care unește două puncte ale unui cerc sau ale unei sfere, trecând prin centrul lor; lungimea acestui segment.
Deci diametrul = grosimea.

| CannabisFan a răspuns (pentru Hombre):

Nu eram sigur frate, eu stiam ca circumferinta=grosimea...si am vrut sa vad parerea mai multor persoane!laughing

| Lou222 a răspuns:

Circumferinta= de exemplu daca inconjuri cablul cu un fir de ata aia este circumferinta, sau cum ai spus si tu perimetrulwinking
diametru= dublul razei
grosimea= cat de gros este peretele cablului sau a materialului...

| CannabisFan a răspuns (pentru Lou222):

Nu frate...nu la asta m-am referit!rolling on the floor Imagineaza-ti ca e infudat pe interior furtunul, ca nu vreau grosimea materialului!laughing Raspunde-mi simplu daca stii, grosimea e tot una cu circumferinta sau cu diametrul?happy