| Veninul a întrebat:

Gandesc prea mult, e vreo problema mintala? Credeti ca ar trebui sa consult un psiholog?
De ex : sunt in restaurant cu prietenii si in loc sa savurez mancarea eu mananc si ma gandesc oare cine a inventat mancarea aia, oare cine a facut-o, de ce a facut-o asa? Cine este omul din bucatarie care a facut-o? Oare ce salariu are? Are o familie fericita?(bucatarul) vasele cine le spala?
Cand sunt la scoala la fel profesorul preda si eu in loc sa fiu atent la ore ma gandesc oare de ce ne explica chestia asta? Oare o fi folositor? Oare el s-ar pune vreodata in pielea elevilor? Oare de ce a ales materia respectiva? Voi ce credeti am inceput sa innebunesc?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e nebunie, trebuie sa nu te focalizezi pe chestiile alea. Psihologu te face de bani de pomana

| RAY a răspuns:

Daca si curiozitatea este o boala atunci ce sa spun si eu bonav ca tine si Einstein era, si eu ma gandesc, doar sa nu ai ganduri obsesive in rest curiozitatile sunt foarte bune

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mi se par normale intrebarile astea, si eu ma lupt cu ele. Intr-adevar, suntem putin diferiti de altii, care doar traiesc momentul si savureaza mancarea, dar eu zic ca intrebarile astea (si mai ales concluziile la care ajungem), ne largesc orizontul, si ne fac sa intelegem mai bine pe ce lume traim.

| doctorandus a răspuns:

Probabil ADHD.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu înnebunești, trebuie doar să înveți să le controlezi, să-ți distragi atenția de la ele, să-ți îmbunătățești atenția și concentrarea pentru că e normal dacă nu poți fi atent la o discuție să înceapă mintea să ți-o ia pe coclauri. Un psiholog ar ajuta.

| Nilsson a răspuns:

Fiecare are o doză de nebunie în felul lui, asta ne face unici, dar eu zic că nu ar trebui să îți faci griji prea mult, bănuiesc că ești o persoană prea introvertită și ești atât de absorbit în propriul tău univers că îți este greu să te concentrezi cu mintea la ce se petrece în jurul tău în momentul respectiv.

Trebuie sa înveți să îți canalizezi atenția la persoanele din jur și la ce ai de făcut în clipa aceea.

| Digikey a răspuns:

Cred ca iti este dor si de scoala si de restaurant ca a trecut ceva timp de cand nu ai mai dat pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa dai la Facultatea de Filosofie sau Chimie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal, eu ma gandesc cine a denumit animalele: de ce i se spune tigru, de ce i se spune girafa.

| 33226633 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e foarte simplu : Adam a avut printre altele si sarcina de la Dumnezeu sa dea nume tuturor animalelor si obiectelor din jurul sau, asta in urma cu aproape 8 mii de ani, deci primul care a dat nume animalelor a fost Adam cel creat de Dumnezeu iar mai apoi oamenii au dat nume animalelor.
Daca nu crezi in Adam si in crearea sa de catre Dumnezeu sa stii ca te inteleg. E greu de crezut dar e adevarata treaba.

| sabin89 a răspuns (pentru 33226633):

Adam era român? Cam aşa rezultă, dacă a pus la animale nume: tigru, leu, girafă, iepure...

| 33226633 a răspuns (pentru sabin89):

Imi pare rau frate nu sunt competent sa iti explic sa intelegi nu am facut teologia. O mica idee ar fi turnul babel acolo s-au incurcat limbile si oamenii s-au intins pe tot globul pamantesc si fiecare natiune si-a format propria si noua sa limba.

| RAY a răspuns (pentru 33226633):

Adam cum a stiut de canguri? Alte animale care nici evrei nu aveau habar, faza cu crezutu sunt basme, daca mereu raspunsul e dumnezeu e clar ca esti ignorant

| 33226633 a răspuns (pentru RAY):

Sanatate si fericire iti doresc.

| RAY a răspuns (pentru 33226633):

Dumnezeu iti ia cand are el chef astea

Răspuns utilizator avertizat
| Dana1999 a răspuns:

E normal sa ti pui întrebări. Asta ne face umani. Animalele nu se intreaba niciodată nimic din ce știm noi si de aia nici nu sunt constiente de ele.

| Swetlly122 a răspuns:

Și eu care am crezut că doar eu îmi pun întrebări de astea idioate la fel ca ale talelaughing

| 33226633 a răspuns:

Sincer si eu am problema asta, gandesc prea mult si nu este neaparat bine, trebuie sa avem mintea limpede si relaxata, de multe ori am probleme cu somnul din cauza gandurilor dar nu stiu de multe ori cum sa le blochez, de multe ori gandurile in ecces sunt de prisos.

| dariaelena718191 a răspuns:

Și eu fac asta. Nu e nici o problema.