| X1mer a întrebat:

Germanii apartin rasei Ariene. Noi carei rase apartinem?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se poate vedea ca popoarele germanice sunt net superioare altor popoare, poporul roman este unul daco -roman, Rasa europoidă dar si popoarele germanice sunt o Rasa europoidă nu aeriana, exista rase superioare si inferioare, indivizi superiori, inferiori

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Oricat m-as stradui, nu inteleg ce ai vrut sa spui!

| darrio2007 a răspuns (pentru JackR):

Nici eu.

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Ce nu ai inteles?

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Intrebarea se referea la "rasa ariana", nu la superioritatea popoarelor germanice (afirmatia ta este falsa, daca stam sa comparam popoarele germanice cu poporul japonez, asta ca sa-ti dau un contraexemplu!). Ca sa nu mai spun ca "Rasa europoidă dar si popoarele germanice sunt o Rasa europoidă nu aeriana" este o propozitie cel putin "amuzanta".
Ce ar trebui sa inteleg, ca de fapt nu ai spus nimic si nici nu ai raspuns la intrebare...

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Popoarele germanice sunt net suprioare altor popoare nu ma intereseaza parerea ta
Germanicii de nord (scandinavii), urmașii vikingilor (normanzi, varegi):
Suedezii;
Norvegienii;
Danezii;
Islandezii;
Feroezii.
Germanicii de vest (apuseni):
Germanii
Olandezii
Englezii
Austriecii

| suntserios a răspuns (pentru JackR):

Nici el nu intelege stai linistit. De aia da ignore cand i se comenteaza la raspunsuri

| JackR a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma deranjeaza ca alege sa dea "ignore" sau ca nu-l intereseaza parerea altora. ce ma deranjeaza este modul voios in care bate apa-n piua, scriind mult, fara sa spuna nimic. Sau cu derapaje logice de te ia durerea de cap (vezi citatul de mai sus!).

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Sau cu derapaje logice de te ia durerea de cap
zi-mi de acolo din lista o tara saraca? nu vad ce derapaje logice de te ia durerea de cap am scris acolo, popoarele germanice sunt net superioare altor popoare, http://www.descopera.ro/......ta-incoace

cele mai mari descoperiri, inventi au fost facute de catre popoarele germanice https://www.historia.ro/......secolul-xx
premii nobel https://ro.wikipedia.org/......9Bar%C4%83

astept argumente cum ca popoarele germanice nu sunt net superioare altor popoare

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Nu ma deranjeaza ca alege sa dea "ignore" sau ca nu-l intereseaza parerea altora
eu nu dau ignor daca un om are cei 7 ani de acasa si nici nu dau ignor daca isi exprima parerea cu dovezii stiintifice nu cu simple vorbe

| JackR a răspuns (pentru RAY):

1. Derapajul logic se referea la "Rasa europoidă dar si popoarele germanice sunt o Rasa europoidă".
2. Antropologia si genetica sunt doua stiinte diferite. Daca nu cunosti cu ce se ocupa fiecare dintre ele, nu intra in discutii!
3. Ai nevoie de dovezi stiintifice pentru a admite ca germanii fac parte din rasa europoida?!

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Si eu am spus ca germanii fac parte din rasa europoida
Antropologia si genetica sunt doua stiinte diferite
si Antropolog difera popoarele intre ele http://www.scientia.ro/......ucere.html
ba chiar se stie ca in doar unele parti din europa s-au gasit picturi complexe, genetica ajuta sa stim pe unde au trecut stramosi nostri, toate stiintele au legatura intre ele, genetica nu contrazice antroplogia sau invers

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Ca sa terminam discutia, din punct de vedere antropologic, grupurile de oameni se clasifica in:
rasa->
ginta->
popor->
trib->
familie->
individ.

Discutia se referea la nivelul primar (rasa), tu incerci sa demonstrezi un punct de vedere referitor la nivelul tertiar (popor). Nu este cazul!

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Eu am afirmat ca genetica a demonstrat ca se s-a aflat antropologic e adevarat atat, eu nu incerc sa demonstrezi ceva ce nu e adevarat, ti am oferit dovezii multe si harta europei genetice, nu e bine ca te ai inflamat asa la o discutie

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt mai superioare. Ca tarile germanice sunt mai bogate este o treaba, dar toti suntem egali, nu e nimeni superior altuia.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Http://www.descopera.ro/......ta-incoace

cele mai mari descoperiri, inventi au fost facute de catre popoarele germanice https://:///......secolul-xx
premii nobel https://ro.wikipedia.org/......9Bar%C4%83

| PainTech a răspuns:

Rasa europoida la scara larga.
Pentru informatii mai exacte, poti urmari originea stramosilor : Popor Roman

| JackR a răspuns:

"Rasa ariana" a fost un concept publicat de Hitler in "Mein Kampf", in 1924, prin care germanii inalti, blonzi si cu ochi albastri, chipurile mai inteligenti decat ceilalti, reprezentau o rasa superioara, ariana, toti ceilalti oameni apartinand unei (unor) rase inferioare.
Din punct de vedere antropologic, germanii fac parte din rasa europoida (caucaziana), la fel ca marea majoritate a nativilor din Europa, inclusiv romanii.

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Din punct de vedere antropologic, germanii fac parte din rasa europoida (caucaziana), la fel ca marea majoritate a nativilor din Europa, inclusiv romanii.

genetic vorbind e o diferenta intre poporul german vs cel roman http://brilliantmaps.com/the-genetic-map-of-europe/

| Tibi45 a răspuns:

Nu există o reală rasă "ariană", această teorie a fost lansată în vremurile noastre de Hitler, pentru a-i "pedepsi" pe evrei, care nu au vrut să-l sprijine financiar, atunci când Partidul Național Socialist (nazist) pe care îl reprezenta, era în perioada sa de
acensiune.
Atunci, prin intermediul lui Himmler și Goebels au avansat ideea unei rase umane superioare, (din care germanii și ei înșiși făceau parte!?), și care avea dreptul prin naștere, de a conduce întreaga speță umană, care era coruptă genetic și "inferioară" din punct de vedere anatomic și intelectual!?
Singurii inteligenți din lumea aceasta, proveneau de la vechiul strămoș germanic Siegfried, conducătorul civilizației Nibelungilor.
În lunga istorie a umanității, aceasta nu este însă singura încercare a unei anumite civilizații, de a se autoproclama "superioară" altor civilizații (și probabil, nici ultima!).
Să nu uităm, că bolșevicii lui Lenin se considerau o clasă mai aparte a poporului rus, iar la noi românii, pe timpul lui Ceaușescu, se ducea "lupta" pentru crearea "omului de tip nou", (care se vede acum în ce a eșuat!?),
Dragul meu, este o vorbă din bătrâni care spune: "Nimic nu este nou sub soare, totul se repetă în mod ciclic, sau cu alte cuvinte:. obada e rotundă,. iar ceea ce acum este jos, în clipa următoare ajunge sus! Cu drag și amiciție, Tiberius.