| sabin89 a întrebat:

Grigore Ureche, in Letopisetul Tarii Moldovei, spune despre Stefan cel Mare: "Fost-au acest Stefan-Voda om nu mare de stat, manios si degrab a varsa sange nevinovat; de multe ori la ospete omora fara judet …". Sa inteleg de aici ca Stefan avea o personalitate oribila? Era un sadic? Ii facea placere sa verse sange nevinovat? La ospete omora pe cate unul asa, fara judecata? Sau Grigore Ureche era cam intr-o ureche si a denaturant faptele? Ce credeti?

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cred ca in vremurile alea toti oamenii erau foarte cruzi, cu atat mai mult cei care aveau puterea. Si puterea se pastra doar prin demonstratii de forta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stefan era un curvar si jumate', mai omora pe cate unul caruia voia sa ii composteze nevasta. Dar intre timp a facut si o gramada de ghisarici, asa ca l-au ridicat la rangul de sfint. Si gata, ura, biserica cistiga inca un meci.

| zurick a răspuns:

Grigorie Ureche pune accent atat pe calitatile cat si pe defectele domnitorului pentru ca mai presus de faptul ca Stefan cel Mare era domnitor, era om deci normal ca nu era perfectiunea intruchipata.Cronicarul cu toate aceste defecte,il vede ca pe un idol pe domnitorul Moldovei. Ureche este diferit de cronicarii de la curtea regilor care bineinteles ca consemnau doar faptele bune,eventual mult exagerate. Daca ar trebui sa consemnezi despre regele tau, nu cred ca ai avea curajul sa scrii adevarul, nu? Asa ca poate Stefan avea si apucaturi 'sadice', dar cum ai apara o tara fara astfel de apucaturi?
Nu cred ca a defaimat faptele, desi sigur nu totul poate fi luat neaparat adlitera.Mai ales ca scopul scrierii sale este unul informativ si cel de a da exemple generatiilor viitoare.

| sabin89 explică (pentru zurick):

Nu era vorba de "defăimat faptele", ci de denaturat. happy Dar mulțumesc oricum pentru răspuns. Un răspuns matur. Matur pentru 16 ani (sau 17). Și fiindcă ești bună la istorie, poate dai un răspuns și la întrebarea mea ultimă, aia cu limba vorbită în Iudeea.

| zurick a răspuns (pentru sabin89):

Mersi. Am 17, dar in ianuarie o sa am 18 ani happy Te inseli daca crezi ca sunt buna la istorie, imi pare rau, dar nu stiu raspunsul.

| sabin89 explică (pentru zurick):

Ești modestă. Poate n-oi fi "bună" la istorie, dar nu ți-e nici indiferentă. Crezi că nu am vazut comentariul despre limba vorbită în Țările Române pe vremea lui Mircea cel Bătrân, și chiar și comentariile de pe acest topic...

| zurick a răspuns (pentru sabin89):

Stiu doar cateva lucruri de cultura generala destul de vagi, nu atat demult incat sa consider a sti istorie.Totusi,ma simt bine sa stiu ca cineva care a raspuns la intrebarea care ma macina, apreciaza ce scriu pe aici.Multumesc mult happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Grigore Ureche prezinta adevarata fata a lui Stefan; dar a uitat sa spuna ca a fost sprijinit la domnie de popi si de turci. Si pentru unii si pentru ceilalti Stefan a oferit, pentru sex, atat femei cat si fete si baieti. Acesta este motivul pentru care a fost declarat sfant de care cele mai obscene institutii religioase!

| zurick a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sigur Stefan nu a fost sprijinit de turci laughing
Nu ma voi lega despre faptul ca a fost numit 'Sfant' pentru ca nu sunt o credincioasa, dar totusi bisericile construite de el, nu doar ca impuneau faptul ca domnitorul nu voia sa se renunte la religia crestina, ci erau si aparate corespunzator in cazul unor atacuri turcesti.De asta, manastirile din nord sunt asa fortificate si deosebite.