| nemestin a întrebat:

Hei!
Am nevoie de un proiect la fizica, ce as putea face? Ceva legat de gravitatie, insa nu am nici o idee. Ma ajutati voi cu cateva? Nu e o tema, vreau doar idei, astfel ma va ajuta sa invat mai usor si mai cu drag.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

O camera de detectare a radiatiilor, e foarte tare si relativ simpla de facut. Ai nevoie doar de o cutie de plastic transparent, ceva baza de sticla neagra, niste alcool + gheata carbonica, alcoolul trebuie sa fi in laboratorul de chimie de la scoala iar gheata carbonica o poti obtine de la ceva firma care face fum din ala de nunti, sigur o sa iti vanda putina pentru scoala.

Daca ai si o sursa de radiatii, gen dintr-un detector de fum o sa poti vedea radiatiile cu ochiul liber.

https://www.youtube.com/watch?v=xky3f1aSkB8

Ai gija doar sa vorbesti cu un parinte sau cu cei de la firma sa va asigurati ca transportati gheata aia carbonica ok si ai manusi speciale, daca pui mana pe ea fara protectie risti sa te alegi cu niste degeraturi extrem de urate.

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Am auzit de la un prieten ca in zona ecuadorului gravitatia indeplineste alte criterii fara de cea de la poli. Ai putea sa te documentezi despre asta, poate e interesant.