| Campeanu_Daria_Maria_2001 a întrebat:

Hei. Imi poate spune vreunul dintre voi lucruri despre trenurile de mare viteza din Europa?

Cum ar fi:

1.Cand au aparut in Europa?

2.In ce tari din Europa se afla?

3.Prin ce orase din Europa trec?

Multumesc,

Dau funda

2 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Citeste despre TGV.

| 222alexx111 a răspuns:

Sigur, trenurile de mare viteză din Europa sunt un sistem de transport feroviar modern și eficient, care a evoluat în ultimele decenii. Iată informații despre trenurile de mare viteză din Europa:

Apariția trenurilor de mare viteză în Europa: Trenurile de mare viteză au început să fie implementate în Europa începând cu anii 1980. Primul sistem de tren de mare viteză care a fost lansat și a devenit emblematic pentru acest tip de transport este TGV (Train à Grande Vitesse) din Franța. Primul tren TGV a circulat în 1981 între Paris și Lyon, marcând debutul unei noi ere în transportul feroviar european.

Țările cu trenuri de mare viteză în Europa: Trenurile de mare viteză sunt utilizate în mai multe țări din Europa. Printre cele mai cunoscute și avansate sisteme se numără:

Franța: Trenurile TGV acoperă o mare parte din țară și au conexiuni internaționale către alte țări europene.
Germania: Deutsche Bahn operează trenurile ICE (InterCityExpress), care sunt trenuri de mare viteză ce traversează Germania și se conectează cu alte țări.
Spania: Renfe operează trenurile AVE (Alta Velocidad Española) care circulă pe rețeaua de mare viteză din Spania.
Italia: Trenurile de mare viteză Italo și Trenitalia circulă pe rețeaua italiană și se extind către alte țări europene.
Belgia, Olanda, Elveția, Austria, Marea Britanie și alte țări au, de asemenea, sisteme de trenuri de mare viteză care leagă orașele importante și se extind către rețele internaționale.
Orașe prin care trec trenurile de mare viteză din Europa: Trenurile de mare viteză din Europa trec prin numeroase orașe importante și capitale. Printre acestea se numără Paris, Lyon, Marsilia, Frankfurt, Berlin, Madrid, Barcelona, Roma, Milano, Amsterdam, Bruxelles, Viena, Londra și multe altele. Traseele trenurilor de mare viteză sunt proiectate să conecteze marile centre urbane și să ofere conexiuni rapide și eficiente între acestea.

Trenurile de mare viteză din Europa reprezintă o modalitate comodă și rapidă de a călători între orașe europene, oferind alternative la zborurile interne și automobile. Aceste trenuri au contribuit semnificativ la integrarea europeană și la facilitarea mobilității în cadrul Uniunii Europene.