| ciucurel22 a întrebat:

Hei TPU

1) Credeti ca este posibil un mecanism care sa propulseze un aparat de zbor cu viteza luminii?

2) Credeti ca daca oamenii ar reusi sa produca cantitati uriase de antimaterie aceasta ar fi o sursa suficient de mare de energie pentru a propulsa un obiect sau chiar atomi cu viteza luminii?

3) de ce spun unii ca pentru a propulsa atomi cu viteza luminii este nevoie de o cantitate de energie aproape inepuizabila cand de fapt in zilele noastre acceleratorul de particule de la cern propulseaza atomii cu o viteza apropriata de cea a luminii?

4) Este posibila depasirea vitezei luminii folosind un corp solid fie el cat de usor?

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai putea sa te deplasezi cu viteza luminii si chiar cu viteze hiperluminice prin manipularea spatiului din jur.

CERN nu a reusit sa imprime particulelor viteze egale cu viteza luminii ci doar cu 99% din viteza luminii. E cu totul alta mancare de peste.
E nevoie de energie inepuizabila (infinita) numai atunci cand viteza este egala cu cea a luminii, dar daca e doar "foarte aproape de", chiar 99, 99999% din viteza luminii, atunci teoria nu se mai aplica.
E lezne de inteles motivul. O formula descrie dependenta masei de viteza, ea spune ca masa de miscare a unui corp este egala cu masa initiala inmultita cu factorul de proportionalitate (factorul Lorentz).

Factorul Lorentz e asta:

http://upload.wikimedia.org/math/c/0/7/c076edbf82a48d5ecc196cbe7450a5ac.png

Acum, masa infinita obtinem numai cand viteza este egala cu viteza luminii, ca atunci da zero la numitor. Si limita din 1/0=+- infinit.

| ciucurel22 explică (pentru Inferno):

La o intrebare anterioara ai spus ca nu este posibil sa calatoresti cu viteza
luminii folosindute de nici un aparat de zbor ci doar prin accelerarea particulelor? Antimateria ar putea genera o astfel de energie care sa faca posibila aceasta viteza?

| Inferno a răspuns (pentru ciucurel22):

"Antimateria ar putea genera o astfel de energie care sa faca posibila aceasta viteza?"
Din cate stiu eu nu scrie nicaieri ca antimateria iti permite sa calatoresti cu viteza luminii, ci doar cu viteze foarte mari, apropiate de viteza luminii.

Nu e posibil sa calatoresti cu viteza luminii (Cel putin momentan) nici folosind acceleratoarele de particule. Nici C.E.R.N, nici Fermilab si nici-un alt accelerator nu a reusit pana acum sa accelereze un atom la viteze egale cu viteza luminii.

Numai manipuland spatiul am putea face asta.