| tpuAdina a întrebat:

As vrea tare mult sa stiu cam toate materiile care se studiaza la profilele stiintele naturii si mate info la liceu. Cel mai bun raspuns primeste funda

2 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Mai la toate profilele exista programe pentru toate materiile, doar ca preponderent se preda materia pe care se axeaza profilul. Sa luam de exemplu filosofia si biologia : la stiinte ale naturii vei face amandoua materiile, dar preponderent biologia, adica vei avea mai multe ore de bio decat de filo fiindca pe asta se axeaza profilul. La mate-info la fel, vei face de exemplu si romana, si informatica, dar preoponderent informatica/matematica/etc.
Oricum ce trebuie sa stii e ca Stiinte alte naturii si mate-info se bazeaza foarte mult pe teorie, toceala multa, in principal stiinte exacte pe care trebuie sa le inveti impecabil daca urmatoarea ta meserie se bazeaza pe ele. La stiinte vei face multa chimie, biologie ( mate si fizica mai putin ) si restul materiilor gen romana, limbi straine & la mate info TIC-ul, informatica, matematica, si restul materiilor.
Multa bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!