| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

ati observat ca cu cat tehnologia evolueaza mai mult cu atat suntem mai vulnerabili si mai usor de controlat de cei puternici?
( sateliti, cipuri, gps, avioane super sonice, arme care ingenuncheaza tari intregi in cateva zile... )

daca vom vrea sa ne opunem nu vom mai avea nici o sansa.
programe care cu ajutorul camerelor video si ale satelitilor ne gasesc in cateva minute indiferent de locatia de pe mapamond in care ne aflam, bombe nucleare!

voi ce parere aveti? mie nu imi place directia in care evolueaza tehnologia sad

in viitorul apropriat indiferent de cat de inteligenti si puternici vom fi tot nu vom avea nici o sansa sa schimbam ceva! ne vor baga cipul si gata. nu se va putea opune nimeni sad

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nu eşti vreun terorist sau criminal în serie, hoţ, pedofil, nu cred că ai reale motive de îngrijorare. Dacă nu încalci legea, nu ai de ce să fii vânat.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Poftim? Tu esti pe bune? Adica, pe principiul "if you've done nothing wrong, you have nothing to hide"?

| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Adică "dacă nu ai făcut nimic greşit, nu ai de ce să fii pus sub lupă şi deci nu ai de ce să te temi".

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Hmm, si daca zici pe net ceva de genul: "Hitler nu a fost chiar asa de rau, a facut si multe lucruri bune", ai avea motive sa te temi sau nu? Ca acum cica e ilegal.

Sau daca fostul tau lucreaza la SRI? Sau daca nu faci parte din partidul care trebuie?

| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Dacă şi cu Parcă se plimbau pe-o barcă...

Ideea e că nu e cazul să devenim paranoici pe tema asta. Sunt măsuri de securitate de ultima generaţie, pentru a-i depista şi a-i prinde pe criminali, nu pentru a te urmări în timp ce te uiţi la filme por-no sau mai ştiu eu ce altceva. Intimitatea omului de rând, la nivel de individ, nu ar trebui să fie afectată.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Care daca si cu parca? Sunt chestii care chiar s-au intamplat. Cei de la NSA isi spionau fostele, sau aveau colectii de selfiuri nude, din MMSuri, e-mailuri, etc.

http://www.theregister.co.uk/......e_benefit/

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Suntem mai vulnerabili fiindca suntem mai prosti si mai comozi. In momentul in care ai buton pentru floricele la cuptorul cu microunde, senzori de ploaie la masina si GPS pe telefon nu-ti mai soliciti creierul sa se descurce si sa caute raspunsurile corecte, iar treaba asta in timp il atrofiaza.

| Radu284 a răspuns:

Da, intr-adevar, cand s-a descoperit fierul, armatele care aveau tehnologia necesara de a-l prelucra puteau castiga razboaie cu cei care stiau doar de bronz.

Ce bine era in epoca bronzului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vreodata, in trecutul omenirii, cei puternici nu i-au controlat pe ceilalti si cand masele formate din milioane nu au servit scopurilor meschine a doar catorva indivizi? Tu crezi ca razboaiele au fost menite sa serveasca maselor? Crizele financiare servesc maselor? Inchizitia sau templierii serveau interese globale? Controlul vine in diferite forme dar se schimba doar forma, in rest, nimic altceva.

| Zacase a răspuns:

Sa speram ca asta se va intampla dupa ce murim noi, sau chiar dupa ce mor fii/nepotii nostri. Asa o sa ne doara undeva de ce se mai intampla...

| DaimlerAG a răspuns:

Nu putem face nimic in aceasta privinta din pacate! Lumea se aduna doar pe internet, iar internetul e al lor. Se creeaza tot mai multa "socializare" pe internet pentru a ne dezlipi de realitate. Furnizorul tau de internet poate sa vada tot ce faci tu pe internet.

| Radu284 a răspuns (pentru DaimlerAG):

"Furnizorul tau de internet poate sa vada tot ce faci tu pe internet."

Sa crezi tu ca RDSul stie ce fac eu happy

| DaimlerAG a răspuns (pentru Radu284):

Stie, dar nu are voie sa se uite. Doar Politia poate sa iti solicite datele confidentiale.

| Radu284 a răspuns (pentru DaimlerAG):

Nu si daca folosesti TOR, sau chiar si SSL happy

| JayLuckyLuciano a răspuns:

Din cate vad esti un om informat despre tehnologia masonilor, iluminatilor si despre nous ordo seclorum. Au ales cea mai buna metoda de a ne controla, si anume manipularea. Iluminati au aparut oficial in 1700 si ceva, dar ei existau cu mult inainte. Putem opri asta, dar 90% din planeta nu este informata si considera chestiile de genul asta ceva SF. Daca spui asta cuiva o sa te considere nebun, suntem prea usor de manipulat. Ma obsedeaza si imi place sa vorbesc despre asta. Dami un mesaj daca vrei sa impartasim informatii intre noi.

| BATTLEGROUND explică (pentru JayLuckyLuciano):

Lasa-mi adresa de fb si putem sa vb orice! am citit zeci de carti pe aceasta tem!winking

| Seunggu a răspuns:

Ai foarte mare dreptate in legatura cu opinia ta despre dezvoltarea tehnologiei de zi cu zi...