| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, credeti ca in societatea din ziua de azi se pune tot mai mult pret pe aspectul fizic? In ultimii ani, oamenii par din ce in ce mai preocupati de imaginea lor si de modul in care arata! Credeti ca astfel de presiuni sunt puse asupra individului datorita a ceea ce promoveaza media? A siturilor de socializare unde se pune foarte mare pret pe prima impresie?

Poate sa fie acesta unul dintre principalele motive care cauzeaza depresia? Observ ca oamenii nu mai sunt multumiti de ei in mare parte

31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, raspunsul este deja in intrebare.
Asta nu inseamna ca n-ar trebui sa-ti pese absolut deloc de propriul tau aspect, sa il neglijezi complet, dar in general, da, traim intr-o societate capitalista focusata pe consumerism, materialism si superficialitate. Asta se promoveaza.
Cu siguranta oamenii devin tot mai plini de insecuritati datorita acestor tendinte sociale. Trebuie sa avem parte de o mai buna educare si sa nu ne lasam influentati.
Oamenii devin tot mai obiectificati si sunt priviti ca produse cu specificatii. Doar atat...
N-as zice ca e doar depresie, ci narcisism, care la baza inseamna o patologie a insecuritatilor care rezulta in mai multa aroganta, ignoranta, manipulare, exploatare, profit pentru corporatii la costul de dezumanizare a societatii.
Narcisismul este depresia ascunsa proiectata in grandiozitate, falsitate, misecuvinism (entitlement), lipsa de empatie, raceala generala fata de interactiuni umane sanatoase.
Oamenii narcisisti sunt intr-adevar nemultumiti in permanenta. Pentru ei niciodata nimeni si nimic nu e destul.
De asemenea, anumite forme de depresie sunt prezente totodata in persoanele care au de-a face cu persoane narcisiste (care sunt destul de arogante, fermecatoare, carismatice si seductive si par ca traiesc viata perfecta in viziunea tuturor - asta vor sa se vada la suprafata - fiindca odata ce le cunosti mai mult o sa iti para tot mai toxice).