| anonim_4396 a întrebat:

De ce in viata se pune pret mai mare pe aspectul fizic decat pe cunostinte si caracter? Chiar atat de superficiali au ajuns oamenii din ziua de azi? sad

Răspuns Câştigător
| revelatia2003 a răspuns:

Aici este vorba despre dualitatea trup-suflet.Fiecare dintre noi avem un ideal in ceea ce priveste persoana pe care am iubi-o; cu alte cuvinte, persoana ideala ar fi frumoasa si, in acelasi timp, buna la suflet, exact cum ne-am dori-o.Insa stiim cu totii ca idealul este greu de gasit.Totusi frumusetea este trecatoare... nu conteaza cat de frumos sau cat de urat esti... conteaza sa fi frumos sufleteste. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de foloshappy

5 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Pentru ca frumusetea inspira sanatate, inteligenta, gene bune, noroc in viata, dar asta nu inseamna ca neaparat asa este o persoana frumoasa. Chestia este ca multi judeca un om dupa frumusetea fizica si nu dupa ce are in cap. Am vazut oameni care erau cam grasi, iar ei chiar daca erau printre cei mai destepti din liceu si prietenosi din fire, au fost tratati de foarte multi, probabil mai rau decat niste infractori. Asa am patit si eu, pentru ca am fost gras. Cred ca daca erau infractori cu adevarat, erau tratati cu respect si nu cu ura. Ce conteaza cel mai mult? Frumusetea interioara sau cea exterioara? Daca le ai pe amandoua este bine, dar am observat de multe ori, ca frumusetea exterioara conteaza cel mai mult in multe cazuri, mai ales la agatat fete, pe bune.

| Evolution a răspuns:

Depinde şi ce fel de oameni... oricum şi aspectul fizic contează cât de cât, cum ar fi să vezi pe unu care pute, jegos, înpuţit, fără dinţi etc (scuzaţimi cuvintele) tu ai sta pe lângă el? eu nu prea cred, deci contează şi aspectul fizic cât de cât. Oricum dacă te ingrijeşti şi te placi pe tine nu cred că va fi o problema, restul vine de la sinewinking

| Roberto a răspuns:

Din pacate da. Judeci un produs dupa ambalaj nu dupa continut.Degeaba esti tu frumos daca esti incult si prost crescut.Insa dupa valorile morale din ziua de astazi asta este tot ce conteaza.

| starmaker a răspuns:

Aspectul fizic a contat intotdeauna si va conta. Caracterul, cunostiintele si inteligenta emotionala sunt ingredientele pentru succes pe termen lung insa.

| Filehost a răspuns:

Pai uiteca nu. poate siti pare caun om e super puper,dar e nevoie sa vb cu el, dacanare nimic in cap sin inima iti dai seama ca incetul cu incetul te dezgusta si devine antipatik.un om care stie a vb si a fiOM, devie cu incetul si mai frumos nu doar la suflet ci si la chip.capeti o atiudine prieteenoassa fata de el, nu te dezamagi, aspectu e 3%implikat, restul e caracteru, felul tau de a fi