| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, credeti ca in societatea din ziua de azi se pune tot mai mult pret pe aspectul fizic? In ultimii ani, oamenii par din ce in ce mai preocupati de imaginea lor si de modul in care arata! Credeti ca astfel de presiuni sunt puse asupra individului datorita a ceea ce promoveaza media? A siturilor de socializare unde se pune foarte mare pret pe prima impresie?

Poate sa fie acesta unul dintre principalele motive care cauzeaza depresia? Observ ca oamenii nu mai sunt multumiti de ei in mare parte

31 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Asta este doar conceptia romaneasca, caci in strainatate nu este asa, se tine cont de ceea ce ai in cap, suflet si mai putin conteaza de cum arati.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Hai sa ne uitam la cainele tau,este frumos, in fapt amandoi sunt, acum ii vad, te asigur ca unui mascul sau unei femele nu-i pasa de sufletul lui, i pasa de fizicul lui, acelasi lucru este si la om, selectia sexuala se face doar pe fizic

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie sa ma asiguri cu nimic laughing. Cea neagra este femela si cel alb este baiat. Sa nu ne comparam cu cainii, totusi!
Selectia sexuala nu tine doar de fizic, ci si de atractia, de magnetismul celor doi partneri, depinzand unde este pozitionat creierul fiecaruia, in pantalon sau la cap asta iti vei da seama dupa o lunga comunicare, depinde cum vrei sa o iei.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

95% din decizile care le luam sunt emotionale si nu avem nici un control asupra lor, practic suntem ca niste insecte constiente de existenta lor, esti mamifer, atractia implica fizicul cea altceva poate implica

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Eu am alta conceptie si nu ma gandesc la fizic asa cum o fac altii.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu te poti gandi la ceea ce iti place, cum nu te poti gandi cand sa iti fie foame, sete

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

A ne fie foame si sete nu tine de fizic, atractie sexuala, cred ca o dai doar sa comentezi aiurea. Nu are nici o logica ce spui. Parerea mea ramane batuta in cuie, caci asta gandesc, ca nu iti place parerea mea, treci peste ea, desi nu vei putea sa ma convingi sa iti tin partea ta. Te indepartezi de la subiect.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Sunt procese biologice subconstiente

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Hrana este o necesitate, nu o placere! Daca nu te hranesti, nu gandesti coerent!

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si sexul este o nevoie dar ne da placere, de asta si facem sex, mancarea la fel ne da placere, manca cv dulce sa vei dopamina cum se elibereaza in creierul tau

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca patul tau ii face placere sa te culci in el laughing.
Nu vei reusi ever sa-mi schimbi conceptia. Obosesti taica sa imi dai exemple, ca parerea mea o sustin, daca tu nu mi-o accepti e treaba ta.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Dar nici nu vreau,inseamna ca ai o gandire dogmatica,inchisa,din moment ce ti asa mult la niste chesti,ti-am dat niste exemplu atat de rationale incat ratiunea ta le accepta dar partea ta emotionala le respinge, ti-am explicat frumos atractia fizica este ceva involuntar, subconstient, fizicul =atractie fizica, inteligenta, personalitatea nu pot creea atractie fizica

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Fix ce spuneam partea ta emotionala, esti impulsiva

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Asa ai tras tu concluzia ca asa am gandirea!? Incearca sa nu mai judeci un om daca tu esti cel care nu accepta o parere. Ti-am respectat ideile, desi respecta-mi atat si parerile mele, caci eu nu ma apuc sa judec un om dupa o simpla opinie sa il fac sa creada altceva, sa il conving ca nu este x asa si este y. Vorba lunga, nu duce nicaieri. La revedere!

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Si tu capos.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Tu ai judecat eronat, nefolositor o afirmatie

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Tu esti care ai judecat prin vorbe, ala a fost un vot, nu judecare. Nu incurca borcanele pe care nu vrei sa accepti.

| TristanTzara a răspuns (pentru RAY):

Ray deși nu neg că aceste procese subconștienței există, îți amintesc că tu ești un om, un agent rațional și poți să le depășești cel puțin temporar.

| RAY a răspuns (pentru TristanTzara):

Desigur ca da, nu ma referam la asta, miha a spus ca poate sa iti provoace singura foamete, sete, placere vreau si eu sa simt asta mann

| RoCkKiD a răspuns:

La fel ca si in cazul altor animale, oamenii sunt atrasi de partenerii care au dezvoltate acele trasaturi care indica posibilor parteneri faptul ca sunt in stare sa produca niste copii cu gene mai bune decat altii. Pe scurt, tipilor nu le plac sanii din cauza ca ar avea ei ceva mistic, pur si simplu deriva din faptul ca suntem programati genetic sa credem ca o tipa care are trasaturile sexuale secundare (sani, solduri late etc.) mai dezvoltate e mai in stare sa nasca copii sanatosi decat una care nu are aceste trasaturi.

Acum, pe langa chestiile de mai sus, oamenii discern si simetria care practic este un sinonim cvasi-general pentru frumusete pentru ca prin toate studiile pe care le-am vazut simetria=frumusete.

Asadar, indivizii care au trasaturi sexuale secundare bine dezvotlate si sunt simetrici sunt considerati frumosi. Intrebarea e in ce masura poate mass media sa modeleze chestia asta? Da, dar nu in afara a ceea ce consideram frumos din punct de vedere genetic, pot promova modele mai putin anorexisce dar daca o sa urce prea tare in grutate publicul lor tinta nu va mai reactiona.

Oamenii au pus mereu accent pe aspectul fizic pentru ca face parte din procedeul nostru de curtare si nu cred ca este ceva in neregula cu asta. Mai mult decat atat, cred ca un ultimii ani, s-a pus mai mult accentul pe santate, frumusetea a venit ca si consecinta pentru ca e cam greu sa te ingrasi daca esti vegetarian.

Deci, nu cred, ca accentul pe aspect promoveaza alienarea tinerilor ci cred ca noile relete de socializare o fac. In primul rand pentru ca oamenii nu mai interactioneaza atat unii cu altii, o fac online prin aplicatii. In plus, aplicatiile astea ii obliga, pe tineri in general, sa isi compare constant viata cu a cunoscutilor, lucru care poate fi foarte stresant daca nu poti tine pasul. Problema majora cu ele este ca ofera o imagine falsa a vietii cunoscutilor, am vazut o gramada de cazuri cu oameni care se chinuiau sa scoata din mizeria lor un cadru bun ca sa para si ei mai rasariti. Compararea asta constanta doar cu momentatele importante si bine incadrate (nu toate) din viata cunoscutilor ii fac pe tineri sa creada ca nu-s destul de buni, ca raman in urma.

In plus, tinerii de prin orasele mari ale tarii precum si cei din tarile vestice au fost crescuti intr-un mod individualist, li s-a spus constant ca pot face orice vor, totul depinde de ei. Din moment ce nu exista bariere sociale ca in trecut cand daca nu erai nobil nu puteai sa faci nu stiu ce si totul tine de munca nimeni nu are scuze, daca ai esuat e din cauza ta, nu ai fost destul de bun.

Acum, daca te pui si concatenezi, singuratatea cauzata de aplicatii, compararea cu niste momente trunchiate care nu reprezinta de fapt vietile cunoscutilor si orice esec o sa intelegi de unde vine acest val de boli mentale. Oamenii cred (in mod fals) ca nu-s la fel de buni ca si cunoscutii lor, interactioneaza rar nemijlocit cu ei deci nu pre afla daca ce e pe Instagram chiar e viata lor si cand apare cate un esec presiunea este enorma.

| RAY a răspuns:

Evolutia pe pamant se face astfel,prin selectie naturala,sexuala,anumite gene care sunt bune au sanse de reproducere mai mare,ceea ce inseamna ca oameni frumosi poseda anumite gene care au ajutat evolutia omului, acele gene ne-au adus unde suntem noi azi, selectia sexuala se face exclusiv pe aspctul fizic, asa am evoluat,asta duce la diversitate,combinarea,recombinarea genelor,barbati inalti,puternici, vedeau prada mai repede ca cei mici de inaltime,uite de ce inaltimea conteaza,femeile frumoase,fertile cu sani mari,erau bune de facut copii,asta conteaza mult,talia mica inseamna lipsa unui avort spontan,nu e vorba de ziua de azi,e vb de evolutia noastra ca specie,uni devin narcisti iar asta duce la depresie,nu uita de efectul hallo, oameni frumosi castiga mai mult, au mai multi parteneri, sunt perceputi ca oameni buni, inteligenti, de asta in multe filme ala urat e urat iar cel frumos e bun

| RAY a răspuns:

Nu sunt capos din contra imi place sa vad reactile oamenilor in diferite situati,eu sunt curios cum poti cauza tu nevoia de a simti foamete,sete,atractie fizica,sunt chesti imposibil de facut biologic,pentru a cauza foamete trebuie sa comunici cu un hormon grelina sa-i comunici hai spune-i creierului ca mi foame,la fel si cu atractia fizica,cum comunici tu cu acei hormoni,sunt chesti imposibile biologic,nu inseamna ca se gasesc eu frumos trebuie si tu,nu,dar nu poti impune sa simti ceva anume pur simplu nu putem,simte acum durere poti?

ignor doar pentru ca gandesc diferit,o dovada de imaturitate, impulsivitate, lipsa convingeri ca ceea ce stii e adv, daca ai fii convinsa ai argumeta niste chesti care sfideaza biologia din iua de azi, ai primi premiu in neurostiinta, prima persoana din lume care iti poate auto cauza procese biologice

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sa vedem de este imposibil

https://i1.wp.com/......able-1.png

sunt trei hormoni implicati in atractia fizica, putem stii daca x atractiv sau nu in doar cateva milisecunde, practic constinta ta nu este constienta de acest proces biologic, nu poate fii, ar fi ceva

Dopamina, produsă de hipotalamus, este un jucător deosebit de bine mediatizat pe calea de recompensare a creierului - este eliberat atunci când facem lucruri care ne simt bine. În acest caz, aceste lucruri includ petrecerea timpului cu cei dragi și relații sexuale. În timpul atracției, sunt eliberate niveluri ridicate de dopamină și un hormon aferent, norepinefrină. Aceste substanțe chimice ne fac să fim gălăgioși, energici și euforici, ceea ce duce chiar la scăderea apetitului și a insomniei - ceea ce înseamnă că de fapt poți fi atât de „îndrăgostit" încât nu poți mânca și nu poți dormi. De fapt, norepinefrina, cunoscută și sub numele de noradrenalin, poate părea familiară, deoarece joacă un rol important în lupta sau în răspunsul la zbor, care se antrenează cu viteze mari atunci când suntem stresați și ne mențin atenți. Scanările cerebrale ale oamenilor îndrăgostiți au arătat de fapt că principalele centre de „recompensare" ale creierului, inclusiv nucleul și caudatul (Figura 1), se aprind ca un nebun când oamenilor li se arată o fotografie cu cineva de care sunt atrasi intens, în comparație cu atunci când li se arată pe cineva, se simt neutri față de ei (ca un vechi cunoscător al liceului).

deci o poza cu pers iubita sau atractiva creaza asta nu tu poti asa ceva

| RAY a răspuns:

CleanHeart si daca esti urat si inteligent?

acelasi vrajeli feminine, nu conteaza fizicul dar in realitate conteaza

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar. Oamenii nu sunt multumiti de ei in mare, nu pentru cum arata, ci pentru ce fac si ce nu fac.

| ancaval a răspuns:

Ai deschis un subiect fain, dar destul de complex.

Exact, se pune accent pe fizic, pe tupeu.
Site-urile de socializare sunt foarte înșelătoare, mulți se dau ce NU sunt, pentru că au o problemă cu propria persoană, vor să fie ca X, Y.

Depresia vine din mai multe situații: sărăcie, boli, nereușite, dezamăgiri din partea celor dragi, din lumea virtuală.
Rețelele astea de socializare au despărțit multe persoane, pe motive banale, gen: cine e aia care ți-a dat like?
Statul, exagerat, cu nasul în telefon, ne răpește ocazia de a privi persoana dragă de lângă noi. Și e chiar păcat, nu știm ce pierdem așa.

De ce să ies cu tine la o cafea, când putem vorbi prin mesaje? Foarte greșit, ne izolăm, nu mai comunicăm.

Parcă era mai fain cândva......eram simpli, fără calculatoare, telefoane, toată ziua față în față, ieșiri în aer liber, la fotbal, la înot, eram sănătoși.

Azi, cu tehnologia asta avansată, parcă și noi vrem să fim la fel de rapizi, ca logarea pe contul de socializare. NU mai avem răbdare, suntem nervoși.

Nu mai trăim, doar existăm!

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Societatea din ziua de azi e in continua concurenta si de asta apare depresia, asta cu fizicul degeaba esti rupt din soare daca esti prost ca noaptea, asa ca pretul asta e cam ieftin la fel ca persoanele care pun baza doar pe asta, nu e destul sa fii frumos ca sa ai incredere in propiile forte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, raspunsul este deja in intrebare.
Asta nu inseamna ca n-ar trebui sa-ti pese absolut deloc de propriul tau aspect, sa il neglijezi complet, dar in general, da, traim intr-o societate capitalista focusata pe consumerism, materialism si superficialitate. Asta se promoveaza.
Cu siguranta oamenii devin tot mai plini de insecuritati datorita acestor tendinte sociale. Trebuie sa avem parte de o mai buna educare si sa nu ne lasam influentati.
Oamenii devin tot mai obiectificati si sunt priviti ca produse cu specificatii. Doar atat...
N-as zice ca e doar depresie, ci narcisism, care la baza inseamna o patologie a insecuritatilor care rezulta in mai multa aroganta, ignoranta, manipulare, exploatare, profit pentru corporatii la costul de dezumanizare a societatii.
Narcisismul este depresia ascunsa proiectata in grandiozitate, falsitate, misecuvinism (entitlement), lipsa de empatie, raceala generala fata de interactiuni umane sanatoase.
Oamenii narcisisti sunt intr-adevar nemultumiti in permanenta. Pentru ei niciodata nimeni si nimic nu e destul.
De asemenea, anumite forme de depresie sunt prezente totodata in persoanele care au de-a face cu persoane narcisiste (care sunt destul de arogante, fermecatoare, carismatice si seductive si par ca traiesc viata perfecta in viziunea tuturor - asta vor sa se vada la suprafata - fiindca odata ce le cunosti mai mult o sa iti para tot mai toxice).

| GabiNoS a răspuns:

Singura atractie dintre barbat si femeie e sexuala. Daca esti

1.Stramb(a)
2.Urat(a)
3.Gras(a) - de asta scapi

ai avut ghinion in viata si trebuie sa te multmesti cu ceva asemanator sau sa intri in depresie cronica.

| blackbone1776 explică:

Atat esti de incapail mental incat nu ai inteles DE CE CRED ASTA dupa ce am explicat extrem de clar in intrebare?