| BiaRawr a întrebat:

Hei TPU.
Dovediti ca numarul 1+3+5+...+49 este patrat perfect.
Help please.
Dau funda la cel mai rapid raspuns[ care sa fie si bun de asemenea]
multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| bluebios a răspuns:

1, 3, 5, ..., 49 este o progresie aritmetica de ratie 2. Suma termenilor unei progresii aritmetice este data de formula Sn = ((a1 + an) * n)/2, iar termenul general este ak = a1 + (ca-1)*r. Ca sa vezi cati termeni are calculezi valuarea lui ca pentru ultimul termen 49 = 1 + (ca-1)*2 => ca = 25 => n = 25. Apoi poti sa calculezi suma termenilor S = ((1 + 49)*25)/2 = 625, iar 625 = 25 * 25 => S patrat perfect.

2 răspunsuri:
| hate1t4ll a răspuns:

Nu vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragă BiaRawr, regulamentul acestui site ne interzice să-ţi rezolvăm temele! Spor la învăţat, vacanţa e aproape gata!