| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

exista universuri paralele? de unde a pornit toata chestia asta cu universurile paralele? exista vreo dovada?

credeti ca exista ceva in afara universului nostru? ce?

46 răspunsuri:
| BATTLEGROUND explică (pentru drutzix):

Un om poate trai in a 4-a dimensiune? O.o Ce exista in a 4-a dimensiune?

| veryhonest a răspuns:

Nu stiu, si nimeni altcineva de altfel. Eu cred ca e doar o alta himera.

| drutzix a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Nu stiu si nu cred ca stie cineva. Deocamdata avem doar presupuneri.

| aXy99 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Poate exista... poate exista multe chestii, dar noi nu le putem intelege.

| doctorandus a răspuns (pentru IonutCG90):

Big Bangul, amice, a fost o ipoteza formulata de un preot care a ajuns pe urma mare la Vatican si a fost respinsa initial de fizicieni (majoritatea dintre ei atei) pentru ca duhnea de la o posta a crearea lumii din nimic.

| IonutCG90 a răspuns (pentru doctorandus):

Scuze, nu prea te-am înțeles happy.

| doctorandus a răspuns (pentru IonutCG90):

Pe scurt: Big Bangul nu a fost inventat de atei si nu sustine ateismul.

| marta45 a răspuns:

Da,deoarece universul nu e infinit.

| sabin89 a răspuns (pentru drutzix):

"Daca vrei sa nu mai fi ipocrit arunca PC-ul pe geam..." - La prima vedere afirmația asta poate parea inteligentă. Dar numai la prima vedere. Este foarte posibil ca mulți dintre cei care sunt aici pe site să nu vadă ca pe ceva pozitiv invenția asta a calculatorului (și a tehnologiei de ultimă oră în general), dar, cu toate astea, folosesc și ei calculatorul pentru că nu se mai poate altfel. E ca și când, atunci când se vor implanta cipuri (dacă se vor implanta), tu, chiar dacă nu ești de acord cu ideea, trebuie să accepți să ți se implanteze și ție, pentru că altfel nu mai poți cumpăra sau vinde. Degeaba ai încerca să te muți undeva în vârf de munte, să te ascunzi într-o văgăună, pentru că acolo n-o să găsești nimic de mâncare. Trebuie să ne conformăm, fie că ne place, fie că nu.

| IonutCG90 a răspuns (pentru sabin89):

Mai mult această persoană Drutzix neagă existența lui DUmnezeu cu aceeași măsurătoare cu care cineva ar nega faptul că pe 26 Iunie au avut loc 2 atentate grave. E genul de om care crede doar ce vrea, indiferent de ce realități s-ar izbi de a sa minte sau de al său suflet. Dacă mâine tu vi cu DUmnezeu de mână, îl faci să-ți transforme piramida lui Kepos într-o sferă, merge pe apă, face orice dar orice tip de miracol, dânsul vine si spune c-a fost o sarlatanie, o iluzie optică, sau o întâmplare.

| drutzix a răspuns (pentru sabin89):

Ai auzit de amish? Toata ipoteza ta poate fi demontata de faptul ca avem populatii crestine care s-au separat de tehnologie. Cum am mai spus mi se pare o nesimtire fara margini sa razi de cineva dar apoi sa te folosesti de el.
Plus ca individul cu care vorbeam a spus ca e impotriva homosexualilor iar Turning o persoana care a ajutat enorm la crearea calculatorului a fost homosexual.

| drutzix a răspuns (pentru sabin89):

@IonutCG90
Bai 'inteligentule' deja incepi sa ma plictisesti.
1. Tu trebuie sa demonstrezi ca exista un zeu.
2. Tu trebuie sa arati ca acel zeu e zeul crestin
In orice discutie normala nu trebuie sa dovedesti inexistenta unui lucru. Nici tu nu imi poti dovedi ca Odin Tatal Tuturor nu exista.
Povara dovezii cade pe tine pentru ca tu faci o afirmatie.
Nu mai face afirmatii gresite despre mine ca nu ma cunosti. Daca cineva mi-ar arata dovezi ca zeul crestin exista (dovezi care nu pot fi explicate de mine sau de stiinta moderna) as fi primul care ar recunoaste ca s-a inselat.

| JessusFromHell a răspuns:

Teoria cu universurile paralele a fost de fapt o inventie la inceput dar s-a demonstrat ca orice obiect este un univers cu propriile sale forme de viata, plus ca daca universul actual este infinit undeva acolo este posibit sa fie ceva foarte asemanator cu persoana ta (cifra 3 apare in -9734573, 333,243, etc.) undeva tu esti sau faci parte dintr-un intreg

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Mihaispanzur782):

Daca Mos Craciun era tatal Sfantului Niculae... atunci ce?

Răspuns utilizator avertizat