| King2001 a întrebat:

Daca exista universuri paralele sunt tot ca cel al nostru? sau e totul alta treaba? adica schimbari majore?

8 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

De ce să mă gândesc la universuri paralele, când nici pe asta nu îl cunosc cum trebuie?
Poate sunt, poate nu. Eu visez la unul în care bărbații sunt ținuți în lesă. Ah, scuze! Asta exista deja. blushing

| Xelon a răspuns (pentru GoldenZenith):

Unde ai vazut tu barbati "tinuti in lesa"?
Eu am vazu doar fraieri in ipostaza asta thinking

| GoldenZenith a răspuns (pentru Xelon):

"Bărbați fraieri" e pleonasm. Eu am avut astfel de animale de companie. sad

| Xelon a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ma bucur pentru tine laughing

| N0xEterniS a răspuns:

Ai auzit de '' Schrödinger's cat ''?
Este vorba de un observator si o pisica intr-o cutie, cu o sticla de otrava si un contor Geiger. Daca contorul detecteaza radioactivitate( dezintegrarea unui atom), va sparge sticla, omorand pisica. Dupa interpretarea Copenhagen, dupa ceva vreme, pisica este simultan moarta si vie, dar cand observatorul se va uita in cutie va vedea pisica vie SAU moarta. Cu alte cuvinte, cand cutia este deschisa, acea parte a universului continand observatorul si pisica se va rupe in doua : una continand un observator si o pisica moarta si una continand un observator si o pisica vie.

Daca un om are un accident in universul nostru si moare, in altul a supravietuit.
Surse :
https://en.wikipedia.org/wiki/Schr%C3%B6dinger%27s_cat
https://en.wikipedia.org/wiki/Geiger_counter
https://en.wikipedia.org/wiki/Copenhagen_interpretation

| Samariteanul a răspuns:

Unele implica schimbari majore, altele minore.Depinde de fiecare.

| King2001 explică (pentru Samariteanul):

Pai zic asa, dar sunt schimbari, adica e imposibil sa fie un univers exact ca al nostru? adica ceva schimbat acolo, gen o alta specie pe planete chestii de astea! nu?

| Samariteanul a răspuns (pentru King2001):

Eu ma gandeam ca e posibil ceva de genu:aici poate suntem saracii, acolo bagatii, aici aroganti si avem familie si tot ce ne drim, dincolo avem prietenii prea protectorii si n-avem familie.Lucruri de genu lasta ma gandeam.